Toyota Yaris

Co można sfinansować leasingiem konsumenckim?

6 listopada 2023

Leasing samochodu zwykle kojarzy się z finansowaniem dostępnym dla przedsiębiorców. Warto jednak wiedzieć, że mogą z niego korzystać także osoby fizyczne. Co więcej, w taki sposób można użytkować nie tylko pojazdy, ale także inne dobra. Sprawdź, na czym polega leasing konsumencki i dlaczego warto się nim zainteresować.

Na czym polega leasing konsumencki?

Jaka działa leasing konsumencki? Jest to rodzaj umowy, w której osoba fizyczna otrzymuje w użytkowanie przedmiot leasingu w zamian za ratę leasingową. Najczęściej jest to pojazd, ale warto wiedzieć, że w taki sposób można również sfinansować inne dobra. To mogą być artykuły gospodarstwa domowego (AGD), meble, sprzęt komputerowy, maszyny, urządzenia i wiele innych.

Ta forma finansowania pozwala konsumentowi korzystać z mienia bez konieczności jego zakupu. Umowę leasingową charakteryzuje określony czas trwania. Zazwyczaj jest to od kilku miesięcy do kilku lat. Konsument płaci miesięczne raty leasingowe za użytkowanie danego przedmiotu.

Ważną zasadą jest to, że w odróżnieniu od kredytu gotówkowego czy zakupu na raty, w leasingu konsumenckim leasingobiorca nie staje się właścicielem auta ani innego przedmiotu. Po zakończeniu umowy leasingowej najczęściej ma możliwość wykupienia mienia za określoną cenę, ale nie zawsze jest to gwarantowane. Wszystko zależy od tego, jakie warunki zostały ustalone na początku, przy podpisaniu umowy leasingowej.

Leasing tylko dla osób fizycznych

Podstawowym założeniem leasingu konsumenckiego jest to, że jest on przeznaczony dla konsumentów, czyli osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. W rezultacie leasing konsumencki to umowa B2C (business-to-consumer). Nie ma więc w tym przypadku mowy o odpisach amortyzacyjnych czy optymalizacji podatkowej, z których mogą korzystać firmy.

Otrzymanie pozytywnej decyzji o przyznaniu leasingu konsumenckiego jest uzależnione między innymi od wysokości osiąganych dochodów.

W Polsce leasing konsumencki samochodu jest dostępny od 2011 r. Wówczas w życie weszła ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych. Ta forma finansowania wciąż jednak nie tak popularna w naszym kraju, jak w Europie Zachodniej. Domyślną formą nabycia pojazdu dla wielu osób pozostaje jego zakup za gotówkę.

Co można wziąć w leasing konsumencki?

Leasing najczęściej kojarzy się z finansowaniem pojazdu i rzeczywiście, to właśnie samochody stanowią zwykle przedmiot umowy. Nie jest to jednak zasadą. W przypadku firm lista dóbr, które można użytkować w ten sposób, jest długa. W leasing praktycznie można wziąć wszystko, co jest potrzebne do prowadzenia działalności. To mogą być:

  • meble biurowe,
  • drukarki,
  • komputery,
  • samochody osobowe, dostawcze lub ciężarowe oraz inne pojazdy,
  • maszyny produkcyjne,
  • lokale.

Zgodnie z definicją przedmiot leasingu może stanowić „rzecz ruchoma lub nieruchoma, służąca celom zarobkowym użytkownika, dobro o charakterze inwestycyjnym, w rachunkowości przedsiębiorstw zwane środkiem trwałym”.

Nie ma zatem ograniczeń co do tego, jakie rzeczy można finansować w ten sposób. Wszystko zależy od oferty firm leasingowych, które zwykle przewidują określone ograniczenia w zakresie przedmiotu leasingu.

A jak ta kwestia wygląda w przypadku klientów indywidualnych? Tutaj również nie istnieją ścisłe regulacje w wyborze przedmiotu leasingu. Najczęściej jednak jest to samochód osobowy. Meble, urządzenia, czy sprzęt komputerowy znacznie rzadziej finansuje się w taki sposób.

Zgodnie z danymi Związku Leasingu Polskiego w 2022 r. pojazdy lekkie (samochody osobowe i dostawcze do 3,5 tony) stanowiły 46,3 proc. wszystkich umów leasingowych.

Jakie są zalety leasingu konsumenckiego?

Jak wspomniano, większość osób planujących użytkowanie samochodu, wybiera jego zakup za gotówkę. Dodatkowo w Polsce niezwykle prężnie działa rynek aut używanych. Ich dostępność jest bardzo duża, a ceny zaczynają się już od kilku tysięcy złotych.

Warto jednak wiedzieć, że leasing konsumencki w wielu przypadkach może być bardziej opłacalny niż zakup nowego modelu za gotówkę lub tańszego, używanego, ale w niepewnym stanie technicznym.

Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

Proste formalności

Na przykład Leasing konsumencki KINTO ONE z oferty Toyota Leasing zakłada, że wszystkie niezbędne formalności i rejestracja auta jest po stronie dilera. Klienci indywidualni nie muszą zatem tracić czasu i wysiłku na wizyty w urzędzie, składanie wniosków czy sporządzenie pism.

Stosunkowo krótka umowa leasingu

Możesz określić, jaki czas trwania umowy leasingu konsumenckiego jest dla ciebie optymalny. To może być 48, 36, ale również 24 miesiące. Po wygaśnięciu umowy to ty decydujesz, co stanie się z samochodem – czy chcesz go wykupić, czy zwrócić leasingodawcy.

Szeroki wybór samochodów

Możesz wybrać model tańszy lub droższy, większy lub mniejszy. Masz również do dyspozycji auta spalinowe i hybrydowe – opcji jest bardzo dużo i bez trudu można znaleźć opcję odpowiednią dla siebie.

Opieka serwisowa

Niektórzy leasingodawcy zapewniają opiekę serwisową podczas trwania umowy. Może ona obejmować wszystkie koszty serwisu lub na przykład wyłącznie wymianę opon. Szczegóły zawsze znajdziesz w umowie leasingowej. Przykładowo w Leasingu konsumenckim KINTO ONE możesz określić, czy interesuje cię opcja z pełnym serwisem, oponami, ubezpieczeniem, czy bez dodatkowych usług.

Warunki leasingu konsumenckiego dają sporo korzyści. Rata leasingowa w leasingu konsumenckim nie obciąża zbytnio domowego budżetu, dlatego z pewnością warto rozważyć tę opcję, jeśli szukasz samochodu dla siebie. W taki sposób można sfinansować zarówno auta nowe, jak i używane, a także wiele innych przedmiotów.