Toyota C-HR GR

Leasing konsumencki auta – z czym to się wiąże?

11 września 2023

Zastanawiasz się, jak działa leasing konsumencki i czy jest to opcja dla ciebie? W wielu przypadkach taki sposób finansowania pojazdu może być bardzo opłacalny. To alternatywa między innymi dla kredytu gotówkowego czy samochodowego. Sprawdź, co warto wiedzieć o leasingu i na jakie koszty zwracać uwagę w umowach leasingowych.

Co to jest leasing konsumencki?

Leasing w ogólnym rozumieniu jest umową cywilnoprawną, którą podpisują między sobą leasingodawca (finansujący) i leasingobiorca (korzystający). Leasing konsumencki wyróżnia się tym, że leasingobiorcą nie jest przedsiębiorca, ale konsument – osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej. To oznacza, że w leasingu konsumenckim ma się do czynienia z umową B2C (business-to-consumer).

Jak to wygląda w praktyce? Warunki leasingu konsumenckiego mogą się różnić w zależności od polityki konkretnej instytucji finansowej (może to być na przykład bank czy firma leasingowa). Zasada działania jest jednak zawsze taka sama.

Leasingodawca na podstawie umowy leasingu ma obowiązek udostępnić klientowi wskazany w umowie pojazd (przedmiotem leasingu najczęściej jest samochód osobowy). Klient z kolei musi co miesiąc przekazywać leasingodawcy umówioną kwotę (tzw. rata leasingowa).

Na czym polega leasing konsumencki? Taka forma finansowania łączy w sobie cechy kredytu bankowego (comiesięczne raty) oraz wynajmu (leasingodawca, czyli np. bank, pozostaje właścicielem pojazdu, inaczej niż w przypadku kredytu). Po zakończeniu umowy zwykle istnieje możliwość wykupienia auta, czyli stania się pełnoprawnym właścicielem samochodu.

Zalety i wady leasingu konsumenckiego

Zanim podpiszesz umowę leasingową, zwróć uwagę na wady i zalety takiego finansowania.

Czy warto wziąć leasing konsumencki? Zobacz, co przemawia na "tak".

  • Uproszczone formalności – większość firm leasingowych stosuje szybkie procedury weryfikacji klienta. Badanie zdolności kredytowej klienta, analiza wysokości osiąganych dochodów są uproszczone do niezbędnego minimum. 
  • Elastyczność w wyborze samochodu – klient ma swobodę w wyborze przedmiotu leasingu. Większość leasingodawców oferuje co najmniej kilka marek i modeli, z których klienci indywidualni mogą skorzystać.
  • Stosunkowo krótka umowa leasingu – wiele firm udostępnia przedmiot leasingu na okres od 24 do 48 miesięcy. Przez taki czas możesz korzystać np. z KINTO One Leasingu Konsumenckiego w Toyota Bank. Często istnieje możliwość negocjowania okresu umowy leasingu konsumenckiego.
  • Różne opcje zakończenia umowy leasingowej – klient może zwrócić pojazd, wykupić go za ustaloną kwotę   lub wymienić na inny.

A jakie są wady leasingu konsumenckiego?

  • Samochód nie jest własnością klienta – leasingobiorca opłaca raty, ale właścicielem auta jest leasingodawca. Klient jest jedynie jego użytkownikiem.
  • Brak korzyści podatkowych – leasing operacyjny, czyli przeznaczony dla firm, wiąże się z korzyściami, takimi jak odliczenie podatku VAT czy zaliczenie raty leasingu do kosztów uzyskania przychodu. Osoba prywatna nie może liczyć na takie profity.
  • Problem w razie kradzieży lub szkody całkowitej – taka sytuacja jest niekorzystna dla leasingobiorcy, ponieważ nagle zostaje bez samochodu, a wypłata z odszkodowania i tak trafi do leasingodawcy. Mogą również pojawić się wątpliwości ubezpieczeniowe (warto wykupić ubezpieczenie GAP). Wszystkie szczegóły zawsze powinny być zawarte w umowie leasingowej.
  • Niekiedy brak możliwości wzięcia w leasing używanego samochodu – to zależy od polityki konkretnej firmy leasingującej, jednak zdecydowanie częściej przedmiotem finansowania są nowe pojazdy.

Czy zatem warto brać leasing konsumencki i płacić co miesiąc ratę leasingową? To zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Taka forma finansowania może być bardzo korzystna. Przykładowo w KINTO One Leasing Konsumencki płacisz niskie raty, opłata wstępna może wynosić od 0 do 40%, a umowę możesz zakończyć tak, jak preferujesz. Z pewnością nie jest to jednak opcja, która sprawdzi się dla każdego.

Jakie koszty czekają cię w trakcie trwania leasingu konsumenckiego samochodu?

Koszty w ramach leasingu dotyczą przede wszystkim raty leasingowej, która jest ustalana w momencie uruchomienia kredytu. To jednak nie wszystko. Musisz wziąć pod uwagę także:

  • opłatę wstępną (w Toyota Bank wynosi od 0 do 40% wartości pojazdu),
  • ubezpieczenie pojazdu (AC, Assistance, GAP),
  • depozyt gwarancyjny (nie wszystkie firmy leasingowe go wymagają).

Warto podkreślić, że klient ma zwykle dość dużą dowolność w zakresie wpłaty własnej (opłaty wstępnej).

Umowa leasingu konsumenckiego – podsumowanie

Czy warto zawrzeć umowę leasingu konsumenckiego? Jeśli zależy ci na ograniczaniu barier administracyjnych, zdecydowanie jest to dobry wybór. Możesz szybko i łatwo przejść całą procedurę i cieszyć się nowym pojazdem.

Zaletą jest także duża swoboda w kształtowaniu warunków umowy, takich jak wybór wysokości wpłaty własnej, rodzaju samochodu czy długości trwania umowy.