Kobieta z dokumentami

Co robić w przypadku utraty dokumentów? O tym warto pamiętać

10 lutego 2023

Utrata dokumentów – czy to na skutek roztargnienia, czy kradzieży – wymaga natychmiastowej reakcji. Jeśli trafią one w ręce osoby nieuczciwej, wówczas może dojść do poważnych problemów. Dowiedz się, co i jak zrobić w pierwszej kolejności w przypadku utraty dowodu osobistego, prawa jazdy czy karty płatniczej.

Utrata dokumentów jest bardziej problematyczna niż utrata gotówki znajdującej się w portfelu. Dlatego należy podjąć jak najszybsze działania, aby uniknąć poważnych kłopotów – głównie tych natury finansowej.

Utrata dokumentów – jakie mogą być konsekwencje?

Zgubienie lub kradzież dokumentów to zagrożenie, zwłaszcza gdy dostaną się w niepowołane ręce. Może to bowiem wywołać „lawinę” poważnych konsekwencji, związanych z utratą wrażliwych danych.

Skutkiem utraty dokumentów może być m.in.:

  • kradzież środków z konta osobistego – jeśli wśród dowodu osobistego czy prawa jazdy znajdowała się również karta płatnicza;
  • wyłudzenie kredytów bankowych oraz pożyczek pozabankowych, do których spłaty zobowiązany będzie właściciel utraconych dokumentów;
  • chwilowy brak możliwości załatwiania spraw urzędowych, wymagających okazania dokumentów potwierdzających tożsamość. 

Ponadto należy pamiętać, że zgubiony dowód osobisty czy prawo jazdy trzeba ponownie wyrobić. To z kolei będzie wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych środków.

Utrata dokumentów – jak postępować? Wskazówki krok po kroku

Utrata dokumentów powinna skłonić nas do natychmiastowej reakcji. Chodzi przede wszystkim o zastrzeżenie ich w różnych instytucjach. Co należy zrobić?

Krok 1. Zastrzeż dokumenty w banku

Niezwłocznie skontaktuj się z infolinią swojego banku – podczas rozmowy telefonicznej zastrzeż zarówno dowód osobisty, jak i kartę płatniczą. Dzięki temu nieuczciwy znalazca lub złodziej nie będzie miał z nich żadnego pożytku. Nie wypłaci środków z bankomatu, ani nie zaciągnie żadnego finansowego zobowiązania.

Pamiętaj! Kartę płatniczą możesz zablokować, jeśli istnieje szansa na jej odnalezienie. Nałożenie blokady pozwala na jej usunięcie – wówczas gdy karta się odnajdzie. Jeżeli natomiast masz pewność, że została skradziona, od razu ją zastrzeż.

Krok 2. Złóż powiadomienie na policji

Jeśli dokumenty zostały skradzione, należy poinformować o tym także policję. Możesz udać się na najbliższy komisariat – każda jednostka jest zobowiązana do przyjęcia takiego zgłoszenia.

Krok 3. Złóż wniosek o wydanie nowych dokumentów

Zgodnie z obowiązującą ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych, utratę dokumentu tożsamości należy zgłosić w odpowiednim urzędzie gminy. Organ ten wyda stosowne zaświadczenie, które będzie ważne do czasu otrzymania nowego dowodu osobistego.

Ze zgłaszaniem informacji w związku utraconymi dokumentami nie należy czekać. Warto zrobić to jak najszybciej, aby uniknąć dotkliwych konsekwencji.