Człowiek w kapturze z telefonem

Atak hakerski na smartfon. Jak się przed nim chronić?

4 stycznia 2023

Czy z taką samą troską podchodzisz do ochrony swojego smartfona, jak do ochrony komputera? Jeśli nie, najwyższy czas to zmienić. Ataki hakerskie stają się coraz powszechniejsze, szkodząc nie tylko właścicielowi urządzenia mobilnego, ale również jego znajomym. Na szczęście istnieją sposoby, aby się przed tym ustrzec.

O ile większość Polaków dba o zabezpieczenie swoich komputerów poprzez instalację programu antywirusowego, o tyle mało kto korzysta z takiej ochrony na smartfonach. Tymczasem – jak pokazują dane zebrane przez firmę Check Point – w 2021 roku ofiarą hakerów padło ponad 10 mln urządzeń mobilnych.

Atak hakerski na smartfon – najczęściej stosowane metody

Cyberprzestępcy, którzy próbują przejąć kontrolę nad smartfonem, uciekają się do różnych metod. Warto je znać, aby móc uchronić się przed zainfekowaniem urządzenia mobilnego.

Wiadomości SMS

Częstą praktyką jest wysyłanie wiadomości SMS, zawierającą link. Kliknięcie w odnośnik przekierowuje na fałszywą stronę www, co jest pierwszym krokiem do przejęcia danych logowania itp.

Jak się przed tym ustrzec? Uważaj na wiadomości SMS, których poprawność treści pozostawia wiele do życzenia. Zwróć również uwagę na formę linku – jeśli adres URL budzi podejrzenia, nie klikaj w niego.

W tego typu wiadomościach hakerzy podszywają się pod firmy kurierskie, urzędy, sprzedawców energii itp.

Wiadomości e-mail

Równie często hakerzy rozsyłają fałszywe e-maile, np. z zainfekowanym załącznikiem czy niebezpiecznym linkiem w treści. I w tym przypadku może dojść do kradzieży danych lub instalacji złośliwego oprogramowania.

Aby uniknąć ataku hakerskiego, należy dokładnie zweryfikować nadawcę i nie pobierać podejrzanych załączników.

Podszywanie się pod rozmówcę

Nie tak dawno sporo mówiło się na temat ataków phishingowych, które polegają na podszywaniu się pod infolinię banku (identyczny numer telefonu wyświetla się na ekranie). Cyberprzestępca, pod pretekstem poinformowania o próbie wyłudzenia pieniędzy, nakłania rozmówcę do zainstalowania specjalnej aplikacji, która pozwala na przejęcie kontroli nad smartfonem, co skutkuje utratą środków zgromadzonych na rachunku bankowym.

Jak uniknąć próby ataku hakerskiego?

Jeżeli nie chcesz paść ofiarą działań cyberprzestępców, musisz zachować ostrożność. Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Z uwagą przeglądaj wiadomości e-mail lub otrzymane SMS-y, nie klikaj w podejrzane linki. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko przejęcia kontroli nad smartfonem przez hakerów.

Zalecaną praktyką jest również systematyczna zmiana hasła do logowania w aplikacji mobilnej oraz każdorazowe wylogowanie się z niej.

Pomyśl także o zainstalowaniu programu antywirusowego – zwłaszcza gdy wykorzystujesz urządzenie mobilne nie tylko do kontaktów telefonicznych, ale i do przeglądania stron internetowych.