Złote Aygo X

Co trzeba wiedzieć o stałym oprocentowaniu kredytu? Przeczytaj nasz poradnik

23 czerwca 2022

Wzrost stóp procentowych to zjawisko, które przekłada się nie tylko na wyższe oprocentowanie kredytów, ale również wysokość pozostałych do spłacenia rat. Czy to oznacza, że zaciąganie tego typu zobowiązań przestało być korzystne? Jeśli potrzebujesz wsparcia finansowego przy zakupie samochodu, rozważ kredyt ze stałym oprocentowaniem. Dowiedz się o nim więcej i sprawdź, czy to rozwiązanie będzie opłacalne w twoim przypadku.

Po okresie rekordowo niskich stóp procentowych nadeszła pora na znaczne podwyżki. Chociaż było to do przewidzenia, wiele osób nie spodziewało się tak dynamicznego tempa zmian. W efekcie kredyty, bazujące na zmiennym oprocentowaniu, stały się znacznie droższe w porównaniu do finansowania sprzed podwyżek.

Stałe oprocentowanie kredytu – na czym polega?

Podczas gdy zmienne oprocentowanie kredytu uzależnione jest m.in. od stawki WIBOR(R) oraz marży banku, oprocentowanie stałe nie podlega takim wahaniom. Co to oznacza?

Kredyt ze stałym oprocentowaniem daje gwarancję niezmienności raty przez cały okres finansowania. Wysokość miesięcznego zobowiązania nie podlega żadnym wahaniom – zarówno w przypadku podwyżki stóp procentowych, jak i ich obniżki.

Kredyt samochodowy ze stałym oprocentowaniem – czy jest dostępny?

Chociaż większość kredytów dostępnych w bankach to finansowania ze zmiennym oprocentowaniem, pojawiają się wyjątki. Za przykład może posłużyć Kredyt niższych rat Toyota Easy GR dostępny w Toyota Banku (RRSO 13,53 %). W tym przypadku rata ustalana jest w oparciu o wartość auta pomniejszoną o wartość wkładu własnego i ostatniej raty balonowej. Jej wysokość (z wyjątkiem ostatniej raty) jest niezmienna – nie podlega wahaniom w przypadku podwyżek / obniżek stóp procentowych.

Decydując się na takie finansowanie, weź pod uwagę także inne aspekty, np.:

  • wysokość wkładu własnego – im niższy, tym mniej pieniędzy potrzebujesz do uruchomienia kredytu,
  • opcja refinansowania spłaty ostatniej raty – samochód może stać się twoją wartością bez konieczności ponoszenia dużego jednorazowego wydatku.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem – to się może opłacać

Zastanawiasz się, czy kredyt ze stałym oprocentowaniem jest opłacalny? To pytanie wydaje się słuszne, ponieważ takie finansowanie charakteryzuje przeważnie wyższa miesięczna rata.

Jednak na korzyść stałego oprocentowania przemawia przede wszystkim przewidywalność wysokości raty – nie zaskoczy cię ich wzrost w przypadku podwyżki stóp procentowych. Dzięki temu nie musisz martwić się kolejnymi zmianami ogłaszanymi przez Radę Polityki Pieniężnej.

Pamiętaj! Kredyt samochodowy jest kredytem krótkoterminowym, dlatego w tym przypadku stałe oprocentowanie znajduje uzasadnienie. Szczególnie, że w najbliższym czasie obniżki stóp procentowych nie są przewidywane.

Warto jednak dokładnie przeanalizować każdy wariant, co pomoże w podjęciu słusznej decyzji. Jeśli potrzebujesz dokładniejszych informacji na temat kredytu samochodowego ze stałym oprocentowaniem, doradcy Toyota Banku są do twojej dyspozycji.