Odkładanie pieniędzy

Co zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

17 listopada 2023

Jak podejść do oszczędzania pieniędzy? Nie jest to łatwe zadanie. Zwykle wymaga stworzenia dobrego planu, który pozwoli odkładać regularnie określone nadwyżki finansowe. Kolejnym wyzwaniem jest wybranie miejsca, w którym zaoszczędzone pieniądze będą przechowywane. Gdzie trzymać swoje środki? Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Gdzie najlepiej oszczędzać pieniądze?

Z oszczędnościami można zrobić wiele różnych rzeczy – zainwestować na giełdzie, kupić obligacje skarbowe, ulokować w nieruchomości, skorzystać z konta oszczędnościowego albo trzymać w domu. Warto również pomyśleć o spłacie ewentualnego zadłużenia. Która opcja oszczędzania pieniędzy sprawdzi się najlepiej i da poczucie bezpieczeństwa?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każda sytuacja jest inna. Duże znaczenie ma choćby ilość zgromadzonych środków. Jeśli udało ci się odłożyć kilkanaście tysięcy złotych, nie zainwestujesz ich raczej w nieruchomość – taka opcja po prostu nie jest możliwa.

Oszczędzanie pieniędzy powinno uwzględniać nie tylko zasobność portfela, ale również ewentualne plany życiowe. Sprawdź, gdzie możesz odkładać pieniądze i jak uniknąć niepotrzebnych wydatków, a także które rozwiązanie daje najwięcej korzyści.

Regularne oszczędzanie pieniędzy w gotówce

To najmniej rozsądny wybór. Trzymanie pieniędzy w domu, nawet jeśli są one dobrze ukryte, wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Oczywiste jest ryzyko kradzieży, ale warto również wspomnieć o pożarze czy zalaniu, które mogą całkowicie zniszczyć zgromadzone zasoby. Takie niespodziewane sytuacje nie należą do rzadkości. Mało kto dysponuje pancerną szafą, która jest odporna na wszelkie czynniki zewnętrzne. Jeśli nawet jesteś szczęśliwcem, który ma takie bezpieczne miejsce, to nie zapominaj o inflacji. Jeśli będziesz przechowywał pieniądze w gotówce, to z każdym miesiącem tracą one na wartości. Wieloletnie oszczędzanie pieniędzy w taki sposób jest po prostu nieopłacalne.

Inwestycje w papiery wartościowe

To nie do końca oszczędzanie, ale zarządzanie swoimi pieniędzmi w taki sposób, aby osiągnąć zysk. Czy da się to zrobić? Jak najbardziej, ale pamiętaj, że aby inwestować, niezbędna jest wiedza branżowa. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z giełdą, jest mała szansa, że skutecznie pomnożysz swoje zasoby. Znacznie bardziej prawdopodobne jest ryzyko ich utraty. Działanie na rynkach finansowych wymaga również sporych nakładów czasu – aby zawsze być na bieżąco i podejmować trafne decyzje. Zdecydowanie nie jest to opcja dla każdego.

Lokowanie pieniędzy w nieruchomościach

Inwestowanie w nieruchomości może być opłacalne, ale – tak jak wspomniano – próg wejścia jest w tym wypadku naprawdę spory. Potrzebujesz co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych (w przypadku działki) lub kilkuset (jeśli myślisz o mieszkaniu), by takie rozwiązanie miało sens.

Lokata bankowa

Lokaty bankowe to bezpieczna forma oszczędzania, a do tego dostępna praktycznie dla każdego. Czy ma wady? Dla niektórych przeszkodą jest to, że otwarcie lokaty powoduje „utratę” dostępu do pieniędzy na dłuższy czas. Oczywiście możesz je wypłacić na bieżące wydatki, jednak wówczas stracisz zgromadzone odsetki. Jest to więc mało elastyczne rozwiązanie.

Czy jest zatem alternatywa dla wyżej opisanych opcji? Jeśli rozpoczynasz przygodę z oszczędzaniem, wybierz proste, sprawdzone i w pełni bezpieczne narzędzie, jakim jest konto oszczędnościowe. Sprawdź, na czym ono polega i jakie daje korzyści dla domowego budżetu.

Konto oszczędnościowe – czym jest?

Konto oszczędnościowe to rodzaj rachunku bankowego, który służy przede wszystkim do gromadzenia i przechowywania oszczędności. Jest to produkt finansowy oferowany przez banki, który umożliwia klientom uzyskiwanie niewielkich dochodów z odsetek od zgromadzonych pieniędzy. Jednocześnie mają oni nieorganiczny dostęp do środków w razie potrzeby (w przeciwieństwie do lokaty bankowej).

Oprocentowanie na koncie oszczędnościowym jest zazwyczaj wyższe niż na zwykłych rachunkach. Pozwala więc uchronić pieniądze przed wpływem inflacji. Stopa procentowa może być stała lub zmienna, w zależności od oferty banku i warunków prowadzenia danego konta.

Rachunki oszczędnościowe mogą mieć ograniczenia dotyczące liczby transakcji w danym okresie, co ma na celu zachęcenie do długoterminowego oszczędzania.

Indeksowane konto oszczędnościowe – pewny zysk

Indeksowane konto oszczędnościowe łączy w sobie zalety tradycyjnego rachunku oszczędnościowego i lokaty. Jego oprocentowanie nie jest stałe, ale indeksowane stawką WIBOR.

Przykładowo Indeksowane konto oszczędnościowe w Toyota Banku zapewnia oprocentowanie oparte o stawkę WIBOR 3M. Jest ono ustalane na początku kolejnych kwartałów na 3 miesiące. To oznacza, że przez ten czas ma się pewność stałego oprocentowania swoich środków. Obecnie stawka oprocentowania do kwoty 400 tys. zł wynosi 5,78% w skali roku i taki poziom utrzyma się do 31 grudnia 2023 r. Dla środków zgromadzonych powyżej tej kwoty oprocentowanie wynosi 2,78%.

Dlaczego warto wybrać takie konto? Przede wszystkim dlatego, że zapewnia bardzo wysokie oprocentowanie. To sprawia, że cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów oraz jest liderem w wielu rankingach kont oszczędnościowych.

Aby je założyć, wystarczy mieć konto osobiste w Toyota Banku. Wniosek o otwarcie rachunku możesz wygodnie złożyć online – bez wychodzenia z domu. Potrzebujesz do tego jedynie dowodu osobistego.