Lokata długoterminowa

Co to znaczy, że lokata jest długoterminowa?

20 czerwca 2023

Interesuje Cię oferta lokat bankowych i zastanawiasz się nad wyborem konkretnego produktu oszczędnościowego? Do wyboru masz nie tylko lokaty krótkoterminowe, ale również lokaty długoterminowe. Dowiedz się, na czym polega długoterminowa lokata bankowa i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Lokaty bankowe, podobnie jak konta oszczędnościowe, są skierowane do osób chcących gromadzić pieniądze i je pomnażać. Wysokość zysków uzależniona jest od obowiązującego oprocentowania. Im wyższe, tym wyższy będzie zysk. Warto również pamiętać, że są różne rodzaje lokat bankowych. Jak wybrać najlepszą lokatę? Podpowiadamy.

Lokata długoterminowa – co to?

Lokata długoterminowa to nic innego jak lokata bankowa zakładana na okres dłuższy niż 9 miesięcy. Zwykle umowy zawierane są na 12 miesięcy, ale mianem lokat długoterminowych określa się również produkty trwające nawet 24 miesiące.

Dla kogo lokaty długoterminowe?

Zastanawiasz się, czy lokaty terminowe zakładane na dłuższy czas są dla ciebie? Będzie to dobre rozwiązanie, jeśli:

  • w najbliższym czasie nie planujesz żadnej inwestycji wymagającej dodatkowych środków finansowych,
  • oprocentowanie lokaty długoterminowej jest wyższe niż przeciętne.

Pamiętaj! Jeżeli zdecydujesz się na lokatę długoterminową, ale w czasie trwania umowy podejmiesz decyzję o wypłacie środków, wcale nie musisz liczyć się z całkowitą utratą odsetek. W przypadku Lokaty Plus dostępnej w Toyota Banku instytucja ta wypłaci część należnych zysków (0,1 wartości odsetek).

Jeśli nie masz pewności, czy w najbliższym czasie będziesz potrzebować gotówki, dobrym wyborem będzie długoterminowa lokata bankowa, ale z mniejszą kwotą kapitału. Pozostałe środki możesz wpłacić na lokatę krótkoterminową.

Lokata długoterminowa – jak wybrać najlepszą?

Interesują cię tylko najlepsze lokaty bankowe? Aby wybrać produkt dopasowany do swoich potrzeb i oczekiwań, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Warto sprawdzić, chociażby ranking lokat bankowych, by zorientować się w ogólnych warunkach obowiązujących w konkretnych instytucjach finansowych.

Na co zwrócić uwagę, aby lokata bankowa wpisała się w twoje oczekiwania? Znaczenie mają m.in.:

  • możliwe do wypracowania odsetki – w dużej mierze wpływa na nie oprocentowanie lokat, ale nie bez znaczenia jest również wpłacona kwota;
  • okres trwania lokaty – sprawdź, ile wynosi oprocentowanie na lokacie bankowej zakładanej na 12 miesięcy, a ile na lokacie 24-miesięcznej lub trwającej 36 miesięcy; wybierz opcję korzystniejszą z twojego punktu widzenia;
  • oprocentowanie lokat dla nowych klientów – może być ono wyższe (ale tylko przez kilka miesięcy) przy zakładaniu lokaty w danym banku po raz pierwszy; pamiętaj, że parametr ten zawsze podawany jest w skali roku;
  • rodzaj oprocentowania lokaty bankowej – do wyboru masz lokaty ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem; w tym drugim przypadku nie wiesz dokładnie, ile wyniesie zysk na koniec okresu trwania lokaty; oprocentowanie stałe pozwala już na starcie dowiedzieć się o szacowanych zyskach;
  • minimalna kwota lokaty – w przeciwieństwie do kont oszczędnościowych, w wielu przypadkach na lokatę trzeba wpłacić nie mniej niż ustalony przez bank próg kwotowy;
  • liczba możliwych do założenia lokat – chociaż w większości banków można założyć tylko jedną lokatę na danych warunkach, niekiedy pojawiają się oferty dające możliwość otwarcia kilku lokat na tych samych zasadach;
  • kapitalizacja odsetek – zwykle odbywa się na koniec okresu trwania umowy;
  • opcja automatycznego odnowienia – istnieje możliwość automatycznego przedłużenia lokaty bankowej w różnych wariantach, np. z odsetkami, bez odsetek.

Sprawdź też, czy można założyć lokatę online. Będzie to oznaczać to sporą wygodę, ponieważ nie będzie wiązało się z koniecznością wizyty w oddziale banku.
Im więcej parametrów porównasz, tym lepiej dopasowaną lokatę uda Ci się znaleźć.

Jak założyć lokatę długoterminową?

Masz już wybraną lokatę długoterminową? Czas dopełnić formalności, tj. podpisać umowę i dokonać przelewu na konkretną kwotę. O czym musisz pamiętać?

Krok 1. Złóż wniosek o lokatę

Polega to na wypełnieniu formularza, w którym trzeba podać swoje dane, wpłacaną kwotę oszczędności itp.

Jeżeli jesteś klientem banku i masz konto osobiste, lokatę założysz za pośrednictwem bankowości elektronicznej . Jeśli nie, wówczas należy otworzyć konto osobiste i dopiero zawnioskować o lokatę  – chyba że banki dopuszczają założenie lokaty długoterminowej bez posiadania rachunku osobistego. Tak jest m.in. w przypadku Lokaty Standard dostępnej w ofercie Toyota Banku.

Krok 2. Wpłata pieniędzy 

Gdy masz już założone konto osobiste, pieniądze na lokatę zostaną pobrane automatycznie – z rachunku. Jeżeli natomiast lokata nie wymaga zakładania konta, należy dokonać przelewu na wskazany rachunek bankowy.. Przez cały okres trwania lokaty to właśnie tam będą zgromadzone twoje pieniądze.

Jeżeli doceniasz bezpieczne sposoby na pomnażanie oszczędności i liczysz na większe zyski, rozważ założenie długoterminowej lokaty. To, czy umowa będzie trwać 12 miesięcy lub dłużej, zależy tylko od ciebie i tego, jakie jest oprocentowanie lokat długoterminowych. Przeanalizuj więc to, co mają do zaproponowania banki i wybierz najlepszą lokatę na określony czas.