Konto oszczędnościowe

Czy i dlaczego opłaca się założyć konto oszczędnościowe?

13 czerwca 2023

Nawet co piąty Polak w wieku 23-35 lat deklaruje, że ma oszczędności na poziomie 1000-4999 zł – tak wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO. Jeśli i ty należysz do tej grupy i chcesz środki zgromadzone pomnożyć, wybierz konto oszczędnościowe. Dowiedz się, dlaczego warto to zrobić.

Konto oszczędnościowe pozwala na systematyczne odkładanie pieniędzy i pomnażanie ich zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem. I właśnie na tym polega jego przewaga w porównaniu do rachunku osobistego. Jak wybrać konto oszczędnościowe? Podpowiadamy.

Co musisz wiedzieć o koncie oszczędnościowym?

Konto oszczędnościowe to jeden z najbardziej popularnych produktów pozwalających na pomnażanie pieniędzy. Jego założenie wymaga posiadania konta osobistego. Natomiast jego otwarcie oraz prowadzenie nie jest związane z żadnymi opłatami.

Jak działa konto oszczędnościowe? Zasada jest prosta – wpłacone pieniądze "pracują" do końca cyklu rozliczeniowego, a należne odsetki wypłacane są przez bank zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.

Czy trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym się opłaca?

Jeśli zastanawiasz się, czy trzymanie pieniędzy na rachunku oszczędnościowym jest opłacalne, to odpowiedź brzmi: TAK. Niezależnie od tego, jakimi środkami dysponujesz. Odkładanie pieniędzy w ten sposób zawsze przynosi korzyści (większe niż odkładanie ich na rachunek bankowy). Jednak będą one tym większe, im więcej środków zgromadzi Twoje konto oszczędnościowe.

Zalety konta oszczędnościowego

Decydując się na otwarcie rachunku oszczędnościowego, szybko przekonasz się o jego zaletach. Jest ich sporo, więc warto wymienić te najważniejsze.

Możliwość zarabiania już od pierwszej złotówki

Na koncie oszczędnościowym nie musisz zgromadzić pokaźnej kwoty, aby móc pomnażać zyski. Tak naprawdę odsetki będą naliczane już od pierwszej złotówki.

Dlatego konta oszczędnościowe to świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z odkładaniem pieniędzy. Jeśli twoje konto osobiste "ma" nadwyżki finansowe, jak najszybciej skorzystaj z produktów oszczędnościowych.

Bezpieczeństwo zgromadzonych środków finansowych

Samo otwarcie konta oszczędnościowego oraz odkładanie pieniędzy nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Kapitał jest chroniony – nie musisz obawiać się utraty ani jednej złotówki. Podobnie jak w przypadku lokaty, pieniądze są także chronione w razie upadłości ogłaszanej przez bank. W takiej sytuacji Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest zobowiązany do zwrotu pieniędzy – wypłaca środki do kwoty stanowiącej równowartość 100 000 euro (dla wszystkich depozytów łącznie).

Gwarancja zysków na kontach oszczędnościowych

Wśród zalet konta oszczędnościowego można wymienić gwarancję zysków. Na koniec okresu rozliczeniowego bank wypłaca należne odsetki, naliczane zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem. Ile można zarobić?

Wszystko zależy od tego, jaka jest wysokość oprocentowania oraz ile środków finansowych masz już zgromadzonych. Najlepsze konta oszczędnościowe oferują oprocentowanie środków powyżej 6% w skali roku. Przykładowo, Indeksowane Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku ma oprocentowanie do 6,9% w skali roku, obliczane w oparciu o stawkę WIBOR 3M (aktualne na 11.06.2023 r.). To spora wartość w porównaniu do innych kont oszczędnościowych.

Wpłaty i wypłaty z dowolną częstotliwością

Rachunek oszczędnościowy daje ci pełną swobodę wpłat i wypłat zgromadzonych środków. Dzięki temu masz stały dostęp do pieniędzy, co zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa. Zgromadzone środki możesz wypłacić w dowolnym momencie – bez utraty wypracowanych do tej pory odsetek.

Co więcej, wcale nie musisz dokonywać regularnych wpłat. Robisz to zawsze wtedy, gdy możesz odłożyć pieniądze.

Porównaj oferty konta oszczędnościowego

Już wiesz, jakie zalety mają konta oszczędnościowe. Nie dziwi więc fakt, że chcesz je założyć. Zanim jednak to zrobisz, poznaj ranking kont oszczędnościowych – po to, aby porównać dostępne opcje. Dzięki temu wybierzesz lepiej dopasowany rachunek oszczędnościowy, np. mający wyższe oprocentowanie, niewiążący się z opłatami za wypłatę środków.

Zanim wybierzesz konto oszczędnościowe, porównaj aspekty, takie jak:

  • oprocentowanie rachunków oszczędnościowych,
  • wyższe promocyjne oprocentowanie kont oszczędnościowych, np. po przekroczeniu wskazanej kwoty kapitału,
  • nielimitowane przelewy wewnętrzne na własne konto osobiste,
  • dostęp do dodatkowych usług danego banku.

Sprawdź także, ile kosztuje prowadzenie konta osobistego powiązanego z rachunkiem oszczędnościowym. To ważne, ponieważ od pobieranej opłaty zależy wysokość możliwych do wypracowania odsetek. Im tańsze konto oszczędnościowe, tym większy zysk trafia do twojej kieszeni.

Upewnij się, że konto oszczędnościowe możesz założyć online – za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Dzięki temu będzie można w pełni zdalnie zarządzać kontem oszczędnościowym, dokonując systematycznych wpłat oraz na bieżąco kontrolować wzrost zysków – zgodnie z tym, ile wynosi oprocentowanie konta oszczędnościowego.

Jeżeli chcesz pomnażać pieniądze bez żadnego ryzyka, rozważ posiadanie konta oszczędnościowego. Wybierając je, skorzystaj z rankingu kont oszczędnościowych. Dzięki temu uda ci się odłożyć sporą kwotę bez większego wysiłku, a następnie ulokować środki na lokacie.