Kredyt w czasie pandemii – co na to banki?

Czy pandemia wpłynęła na decyzje kredytowe banków? Co warto wiedzieć?

21 maja 2021

Pandemia dała się we znaki wielu branżom, także finansowej. Banki odnotowały wyraźny spadek zainteresowania kredytami – nie tylko gotówkowymi, ale i samochodowymi. Czy to oznacza, że coraz trudniej zaciągnąć zobowiązanie? Dowiedz się więcej.

Statystyki pokazują, że sprzedaż kredytów bankowych w 2020 roku spadła o około 30% w porównaniu z 2019 rokiem. Na taki stan rzeczy ewidentnie wpłynęła pandemia, której wybuch sparaliżował wiele branż. I chociaż lockdown nie objął banków, liczba udzielonych kredytów znacznie spadła.

Restrykcyjne podejście banków podczas pierwszej fali pandemii

Wielu ekspertów jest zdania, że spadek zainteresowania kredytami – nie tylko gotówkowymi, ale i samochodowymi – wynika po części z decyzji banków. To instytucje finansowe, obawiając się trudności w spłacie zaciągniętych przez kredytobiorców zobowiązań, wprowadziły pewne restrykcje. Mowa o bardziej wnikliwej weryfikacji klientów – już nie tylko w przypadku kredytów mieszkaniowych, ale również gotówkowych czy samochodowych. Niektóre banki zdecydowały się na wycofanie możliwości ubiegania się o finansowanie w przypadku zatrudnienia w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Kredyty bankowe znów łatwiej dostępne

W kolejnych falach pandemii koronawirusa banki stopniowo zaczęły odchodzić od swojego restrykcyjnego podejścia do klientów. Obecnie dużo łatwiej jest zaciągnąć kredyt bankowy, aczkolwiek nadal trzeba wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową.

Ewentualnie trzeba liczyć się ze wzrostem wkładu własnego, np. w przypadku kredytu samochodowego, ale nie jest to regułą.  Za przykład może posłużyć Kredyt niższych rat dostępny w Toyota Banku (RRSO 11,88% na auta nowe) z wpłatą własną wynoszącą 10% lub 30% wartości pojazdu. Dzięki temu wystarczy zaledwie kilka tysięcy złotych, aby móc uruchomić finansowanie.

Zaciągasz kredyt bankowy? O tym pamiętaj!

Jeśli nawet banki stawiają kredytobiorcom dość wysokie wymagania, nadal masz szansę uzyskać finansowanie. Ważne jest jednak to, aby do zaciągnięcia kredytu podejść rozsądnie – z uwzględnieniem aktualnej i przyszłej sytuacji materialnej.

Dlatego:

  • dokładnie oszacuj potrzebną kwotę kredytu – staraj się nie pożyczać więcej pieniędzy niż wynika to z twoich potrzeb,
  • oblicz, czy będziesz w stanie spłacić zobowiązanie – nawet wtedy, gdy z jakiegoś powodu twój dochód znacznie spadnie,
  • ustal optymalna wysokość raty – im niższa, tym mniejsze będzie obciążenie domowego budżetu,
  • zadbaj o dobrą historię kredytową – w terminie spłacaj dotychczasowe raty.

Pamiętaj też, aby nie decydować się na przypadkową ofertę. Warto porównać kilka możliwości, np. pod kątem wysokości wkładu własnego, wysokości miesięcznej raty czy innych udogodnień. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że kredyt bankowy – niezależnie od jego rodzaju – dobrze wpisze się w twoje potrzeby i oczekiwania.