Słoiki z monetami

Czym się różni konto oszczędnościowe od zwykłego konta bankowego?

23 października 2023

Brak konta osobistego to w dzisiejszych czasach prawdziwa rzadkość. To podstawowy rachunek, na który wpływa pensja, emerytura czy stypendium. Służy także do bieżących rozliczeń i płatności – na przykład za zakupy kartą płatniczą. Konto oszczędnościowe ma nieco inną funkcję. Na takim rachunku przechowuje się nadwyżki finansowe. Co jeszcze odróżnia te dwa produkty bankowe?

Konto osobiste – co to jest?

Konto osobiste może założyć niemal każda osoba, jedynym kryterium ograniczającym jest wiek potencjalnego właściciela konta. Opłaty za prowadzenie takiego rachunku są najczęściej bardzo niskie. Na rynku są również konta osobiste, za których prowadzenie nie pobiera się żadnych opłat.

Do czego służy konto bankowe? Wykorzystuje się je zwykle do podstawowych transakcji, czyli:

  • przyjmowania wypłat pensji, emerytury i innych przychodów,
  • płacenia za zakupy w sieci,
  • robienia zakupów stacjonarnie za pomocą karty płatniczej,
  • opłacania rachunków,
  • wykonywania i odbierania przelewów pomiędzy rodziną czy przyjaciółmi.

Jednym słowem, jest to podstawowy rachunek, który umożliwia swobodne zarządzanie własnymi środkami finansowymi. Aby go założyć, należy spełnić minimalne wymogi, a samo jego prowadzenie jest zwykle tanie lub darmowe.

Nieco innym rodzajem kont są rachunki oszczędnościowe. Czym się różnią od osobistych?

Konto oszczędnościowe – charakterystyka

Konta oszczędnościowe mają nieco inną funkcję niż wyżej opisane. Służą, zgodnie z nazwą, do gromadzenia oszczędności. Najczęściej rachunek oszczędnościowy jest połączony z osobistym. To znaczy, że najpierw trzeba założyć podstawowy ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy), a do niego można "podpiąć" otwarte konto oszczędnościowe.

Ważną cechą rachunku oszczędnościowego jest to, że zwykle jest ono oprocentowane. To znaczy, że do zgromadzonych na nim środków są doliczane odsetki. Ich kapitalizacja, czyli powiększanie zasobów o oprocentowanie, odbywa się zgodnie z zapisami umowy.

Osoby, posiadające Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku, mogą liczyć na promocyjne oprocentowanie do 5% w skali roku (aktualne na 15.10.2023 r.). To oznacza, że oszczędności nie tylko "leżą" na koncie oszczędnościowym, ale stale rosną. To dobry sposób, aby przynajmniej w pewnym stopniu zabezpieczyć je przed inflacją. To bardzo ważna zaleta kont oszczędnościowych.

Warto sprawdzić w rankingu kont oszczędnościowych, które z nich pozwoli ci najwięcej zarobić.

Konto osobiste a konto oszczędnościowe – główne różnice

Główną cechą kont oszczędnościowych, która odróżnia je od osobistych, jest to, że nie służą one do dokonywania bieżących wydatków. Pieniądze można z nich wypłacić w każdej chwili – nie są one w żaden sposób zablokowane. Aby jednak z tych środków korzystać, najpierw trzeba przelać je na konto osobiste, a dopiero potem można z nich dowolnie korzystać. Dzięki temu zasoby na koncie oszczędnościowym można łatwiej gromadzić bez ryzyka ich niezamierzonego wydania, na przykład podczas codziennych zakupów.

Kolejną różnicą jest to, że aby założyć konto oszczędnościowe, najpierw trzeba mieć rachunek osobisty. Przykładowo w Toyota Banku otwierane jest razem z Kontem Osobistym, Moto Kontem lub Kontem Wspólnym.

Oprocentowanie jest kolejną, ale bardzo ważną kwestią, która odróżnia dwa omawiane rodzaje rachunków. Zwykle nie występuje ono na kontach osobistych, natomiast na rachunku oszczędnościowym jest niemal zawsze obecne.

Najlepsze konta oszczędnościowe to takie, które oferują najwyższe odsetki jednocześnie przy najniższych kosztach prowadzenia. Jak znaleźć takie produkty? Pomocny może być ranking kont oszczędnościowych, czyli porównanie najkorzystniejszych ofert na rynku.

Warto pamiętać, że oprocentowanie konta oszczędnościowego jest związane z opłatami fiskalnymi. Między innymi chodzi o podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Nie ma przy tym znaczenia, czy korzystasz z oprocentowania promocyjnego, czy standardowego. Od wszystkich naliczonych odsetek, musisz odprowadzić należność do Skarbu Państwa. Odbywa się to automatycznie, więc nie musisz podejmować żadnych działań.

Kiedy konto oszczędnościowe, a kiedy osobiste?

Masz rachunek osobisty i zastanawiasz się, czy założenie konta oszczędnościowego jest potrzebne? Weź pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby. Na elastycznym koncie oszczędnościowym gromadzi się dodatkowe środki, na przykład poduszkę finansową lub oszczędności na konkretny cel. Najlepsze konto oszczędnościowe, mające atrakcyjne oprocentowanie, pozwala także zabezpieczyć swoje zasoby przed spadkiem wartości w wyniku inflacji.

Kontem oszczędnościowym warto się więc zainteresować, jeśli chcesz odkładać pieniądze w bezpiecznym miejscu. Ich stan możesz wygodnie sprawdzać w Bankowości Elektronicznej.

Konto osobiste jest z kolei podstawowym rachunkiem, który przyda się każdemu, niezależnie od zasobności portfela oraz tego, czy jest zainteresowany oszczędzaniem, czy też nie. To najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób, aby mieć dostęp do swoich pieniędzy.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest więc założenie obu rachunków – zalety kont oszczędnościowych i osobistych się uzupełniają. Pozwalają sprawnie, bezpiecznie i wygodnie zarządzać swoimi środkami finansowymi.