Kobieta z laptopem i kartą

Fałszywe oferty kupna/ sprzedaży. Jak uchronić się przed wyłudzeniem pieniędzy?

4 sierpnia 2022

Nabywanie samochodów używanych z niesprawdzonego źródła od zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem. Niestety oszuści są coraz bardziej zuchwali, próbując wyłudzić pieniądze od potencjalnych klientów. Stosują „sztuczki”, które mają uśpić czujność, a tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo oszustwa. Dowiedz się, jak tego uniknąć.

Wszystko zaczyna się całkiem niewinnie – od atrakcyjnego ogłoszenia, w którym samochód w bardzo dobrym stanie technicznym oferowany jest za kwotę nieco niższą w porównaniu do aktualnej wartości rynkowej. Brzmi niczym wymarzony anons, bo kto nie chciałby kupić auta dużo taniej niż założony budżet? Jednak w przypadku takich ogłoszeń należy zachować ostrożność. Czujność pomoże ochronić cię przed utratą pieniędzy.

Jak rozpoznać fałszywe ogłoszenie kupna/sprzedaży?

Chociaż oszuści mogą stosować różne taktyki, schemat działania bywa bardzo podobny. Często używają podobnych sformułowań, których występowanie powinno wzbudzić czujność. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

Podejrzanie niska cena

Jeśli auto jest nawet kilkanaście procent tańsze niż podobne modele, należy dokładnie przeczytać ogłoszenie. Niska cena zawsze wydaje się podejrzana – zwłaszcza gdy sprzedawca oferuje samochód w idealnym stanie.

Niektórzy sprzedawcy, zapytani o powód atrakcyjnej ceny, tłumaczą to koniecznością szybkiej sprzedaży, na przykład w związku z wyjazdem za granicę.

Brak możliwości kontaktu telefonicznego

Ogłoszenie jest podejrzane, jeżeli ze sprzedawcą można skontaktować się wyłącznie za pośrednictwem wiadomości e-mail. Warto zachować czujność także wtedy, gdy w ogłoszeniu pojawia się numer telefonu, jednak nikt nie odbiera ani nie odpisuje na SMS-a.

Niewiarygodne zdjęcia

Jeśli ogłoszenie zawiera zdjęcia katalogowe, a jest to pojazd kilkuletni, powinno wzbudzić to podejrzenia. Dotyczy to również sytuacji, gdy pojawiają się faktyczne zdjęcia, ale jest ich zbyt mało i nie przedstawiają wszystkich elementów auta.

Prośba o wpłacenie zaliczki

Prośba o wpłacenie zaliczki w celu rezerwacji pojazdu lub jego transportu do kraju zwykle jest próbą wyłudzenia pieniędzy. Jeśli sprzedawca prosi cię o to, zanim jeszcze obejrzysz auto, zrezygnuj z dalszego kontaktu.

Jak nie dać się oszustom?

Aby nie paść ofiarą oszustwa i nie stracić pieniędzy, należy zachować czujność. Przeglądając ogłoszenia, warto szczególną uwagę zwrócić na:

  • cenę oferowanego auta,
  • wiarygodność zdjęć – można sprawdzić, czy identyczne fotografie nie zostały pobrane z innego źródła,
  • dostęp do danych, które pozwalają zweryfikować historię pojazdu,
  • możliwość telefonicznego kontaktu,
  • informację o konieczności wpłaty zaliczki itp.

Nie klikaj też w żadne linki otrzymane przez rzekomego sprzedawcę, np. w celu wpłaty zaliczki. Może to bowiem skutkować pobraniem oprogramowania szpiegującego, którego zadaniem jest pozyskiwanie tzw. wrażliwych danych (np. do logowania do systemu bankowości elektronicznej).

Pamiętaj! Zakup używanego auta wcale nie musi wiązać się z ryzykiem. Alternatywą dla internetowych ogłoszeń są oferty przygotowane przez dealerów. Tam również możesz nabyć pojazd „z drugiej ręki” – w bardzo dobrym stanie technicznym i o zweryfikowanej historii.