Mężczyzna w kapturze

Jak działa i przed czym chroni zastrzeżenie kredytowe w BIK?

4 stycznia 2022

Zaciągnięcie kredytu na dane pochodzące z kradzieży tożsamości nie jest odosobnionym przypadkiem. To codzienność, która osoby oszukane może kosztować mnóstwo pieniędzy i jeszcze więcej nerwów. Istnieje jednak możliwość zabezpieczenia się przed taką sytuacją – z pomocą przychodzi zastrzeżenie kredytowe w BIK. Sprawdź, na czym to polega.

Jak wynika z raportu o dokumentach infoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich, w II kwartale 2021 roku udało się udaremnić aż 1914 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę przekraczającą 74 mln złotych . Liczby te pokazują ogromną skalę działalności oszustów, którzy – na skutek kradzieży tożsamości – próbują naciągnąć niewinne osoby.

Zastrzeżenie kredytowe w BIK – co to?

Zastrzeżenie kredytowe to usługa, dzięki której dochodzi do zablokowania możliwości zaciągania kredytów i pożyczek w bankach. Co to w praktyce oznacza? Każda osoba, która we wniosku kredytowym poda zastrzeżone dane, otrzyma decyzję odmowną o przyznaniu finansowania.

Pamiętaj! Uruchomienie takiej usługi w BIK oznacza brak możliwości zaciągnięcia kredytu na zastrzeżone dane, także wtedy, gdy ty – jako właściciel tych danych – będziesz potrzebować zastrzyku finansowego.

Należy podkreślić, że usługę zastrzeżenia kredytowego można dezaktywować w dowolnym momencie. Nie ma więc problemów, aby w przyszłości zaciągnąć dowolny kredyt bankowy. Po jego uzyskaniu znów można włączyć „blokadę”.

Jak uruchomić zastrzeżenie kredytowe w BIK?

Zastrzeżenie kredytowe w BIK jest usługą skierowaną do użytkowników serwisu Biura Informacji Kredytowej. Dobra wiadomość jest taka, że w każdej chwili można dołączyć do portalu, dokonując rejestracji.

Uruchomienie usługi wiąże się z koniecznością przeprowadzenia weryfikacji tożsamości. Można tego dokonać na dwa sposoby.

Weryfikacja na podstawie skanu dokumentu tożsamości.

Jeśli chcesz, aby weryfikacja twojej tożsamości odbyła się w oparciu o dane ze skanu dowodu osobistego, należy:

  • wypełnić formularz udostępniany na stronie BIK,
  • załączyć skan dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość,
  • wykonać przelew identyfikujący z konta osobistego (konto firmowe czy konto wspólne nie jest uwzględniane) – na symboliczną kwotę 1 zł,
  • odebrać wiadomość e-mail z linkiem aktywującym,
  • odebrać SMS z kodem autoryzacyjnym, który należy wpisać po kliknięciu w link aktywacyjny,
  • wprowadzić hasło do logowania do serwisu BIK.

Potwierdzenie tożsamości listem poleconym.

Procedura weryfikacji tożsamości listem poleconym jest podobna to potwierdzania danych poprzez skan dowodu osobistego. Należy:

  • wypełnić formularz na stronie BIK,
  • wykonać przelew weryfikacyjny na wskazany rachunek bankowy,
  • odebrać list polecony z kodem weryfikacyjnym i wpisać go w okienko, które pojawi się po kliknięciu w link weryfikacyjny.

Metoda ta wiąże się z koniecznością oczekiwania na dostarczenie listu poleconego, przez co procedura może się wydłużyć. Jeżeli masz podejrzenie kradzieży tożsamości, lepiej zdecydować się na pierwszy wariant.

Pamiętaj! Usługa pozwalająca na zastrzeżenie kredytowe w BIK jest płatna. Koszt zależy od wybranego pakietu, ale nie przekracza 100 zł rocznie. Jest to więc stosunkowo niewielka kwota, która pozwala uniknąć poważnych problemów finansowych w związku z wyłudzeniem kredytu.