Jak korzystnie sfinansować zakup

Jak korzystnie sfinansować zakup nowego auta w 2023 roku?

16 grudnia 2022

Planujesz zakup samochodu w 2023 roku? Wcale nie musisz angażować wszystkich zgromadzonych oszczędności – wystarczy, że znajdziesz korzystne finansowanie. Sprawdź, jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry kredyt na samochód.

Chociaż zakup auta za gotówkę pozwala uniknąć wieloletniego zobowiązania wobec banku, kredyt na samochód może być korzystną opcją. Dzięki niemu:

  • możesz nabyć auto w lepszej wersji wyposażenia i z mocniejszym silnikiem – budżet nie musi cię ograniczać,
  • nie potrzebujesz solidnego zastrzyku gotówki – wystarczy zaledwie 10% wkładu własnego,
  • zachowujesz płynność finansową – oszczędności możesz trzymać „na czarną godzinę”.

Aby jednak kredyt samochodowy nie stanowił „kuli u nogi”, jego wybór musi być dobrze przemyślany.

Warto wiedzieć: Od czego zależy wysokość składki na ubezpieczenie auta?

Kredyt na samochód – na co zwrócić uwagę przy wyborze finansowania?

Każdy kredyt samochodowy pozwala na sfinansowanie zakupu auta. Różnica polega jednak na poszczególnych parametrach, które decydują o przewadze jednej oferty nad pozostałymi. Dlatego tak ważne jest, aby porównać dostępne możliwości – uwzględniając przede wszystkim swoje potrzeby i oczekiwania, a także sytuację materialną.

Wysokość wkładu własnego

Wkład własny to koszt, który należy ponieść już na samym początku. Ma procentową wartość, wyliczaną na podstawie ceny pojazdu.

Za optymalną wysokość wkładu własnego uznaje się wartość 10-30%. Dlaczego? W takim przypadku kredytobiorca wpłaca nie więcej niż kilkanaście tysięcy złotych na start – w zależności od wybranego modelu pojazdu.

Wysokość rat

Wysokość rat kredytu samochodowego wpływa bezpośrednio na miesięczny budżet domowy, więc jest to niezwykle ważny parametr. Większość oferowanych kredytów samochodowych jest elastyczna – można z łatwością dopasować miesięczne zobowiązanie do sytuacji materialnej.

Pamiętaj! Nie zawsze niska rata będzie wiązała się z koniecznością wydłużenia okresu finansowania. 

Czas trwania umowy

Kredyt na samochód z reguły udzielany jest na kilka lat. Jeśli jednak masz wystarczająco wysoką zdolność kredytową i zależy ci na szybkim uregulowaniu zobowiązania, możesz wybrać kredyt na samochód udzielany na 36 lub 48 miesięcy.

Elastyczny sposób zakończenia umowy

Czy wiesz, że nie każdy kredyt samochodowy musi kończyć się przejęciem na własność finansowanego auta? Możesz także wymienić samochód na nowy – bez konieczności angażowania środków własnych. Tym charakteryzuje się kredyt balonowy, dzięki któremu masz szansę na użytkowanie pojazdu będącego stale na gwarancji producenta.

Zobacz także: Czy możliwa jest nadpłata kredytu samochodowego?

Kredyt niższych rat Toyota Easy – korzystne finansowanie

Kredyt niższych rat Toyota Easy dostępny w ofercie Toyota Banku (RRSO 11,88%) spełnia wszystkie powyższe kryteria. Cieszy się dużym zainteresowaniem głównie z powodu niskiej miesięcznej raty oraz opcji wymiany samochodu co kilka lat.

Tego rodzaju finansowanie to kredyt balonowy, w ramach którego kredytobiorca może spłacić ostatnią ratę sprzedając dealerowi dotychczas użytkowany pojazd. Dzięki temu zyskuje on środki niezbędne do uregulowania zobowiązania oraz środki na wkład własny do kolejnego kredytu.

Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących tego kredytu na samochód? Skontaktuj się z naszym doradcą.