Szczęśliwa rodzina

Jak nauczyć dziecko oszczędzania? Porady dla rodziców

30 lipca 2021

Edukacja finansowa rozpoczęta już w najmłodszym wieku zaprocentuje w przyszłości lepszą umiejętnością zarządzania własnym budżetem. Rodzice powinni więc nauczyć dziecko oszczędzania – po to, aby poznało wartość pieniędzy oraz potrafiło racjonalnie z nich korzystać. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym twoja pociecha nauczy się systematycznego odkładania środków.

Dziecko już od najmłodszych lat powinno zdobywać wiedzę związaną z finansami. Musi mieć świadomość, że pieniądze nie rosną na drzewie, lecz ich posiadanie to efekt pracy. Dobrze, jeśli ma też świadomość, jak ważne jest oszczędzanie. Aby się tego nauczyć, nie musi czytać książek. Wystarczy, że otrzyma przykład ze swojego otoczenia – najlepiej od ciebie.

  • Zacznij dawać przykład

Pociecha nie nauczy się racjonalnego gospodarowania pieniędzmi oraz nie zdobędzie nawyku systematycznego oszczędzania, jeśli nie będzie miała odpowiedniego wzorca. Musisz więc zacząć dawać przykład, bo dziecko najszybciej uczy się przez obserwację.

Jeśli masz luźne podejście do pieniędzy, nie odkładasz środków, nie łudź się… Twoje dziecko nie będzie postępować inaczej. Zacznij więc oszczędzać i pokaż, że to robisz. Dzięki temu dla pociechy gromadzenie pieniędzy stanie się oczywistością.

  • Pomyśl o kieszonkowym

Wielu rodziców jest przeciwnych dawaniu kieszonkowego. Wolą dawać pieniądze zawsze wtedy, kiedy dziecku są potrzebne. W efekcie często dochodzi do sytuacji, w których pociecha dostaje wszystko to, na co ma ochotę.

Tymczasem posiadanie kieszonkowego uczy racjonalnego zarządzania finansami. Jeśli dziecko wyda wszystkie pieniądze w ciągu kilku dni, do końca miesiąca będzie musiała obyć się bez gotówki. To z kolei może okazać się cenną lekcją, która zaprocentuje także w przyszłości.

Młodsze dziecko może dostawać kieszonkowe w formie gotówki. Natomiast nastolatkowi można założyć konto osobiste z dostępem do karty debetowej – będzie to krok w stronę większej samodzielności.

  • Załóż konto oszczędnościowe dla dziecka

Rozwiązaniem, które wspiera naukę odkładania pieniędzy, jest konto oszczędnościowe. Jego przewaga nad typowym rachunkiem osobistym jest oczywista – zgromadzone środki „pracują” zgodnie z obowiązującym oprocentowanie. Oznacza to możliwość pomnażania pieniędzy, co dodatkowo zachęca do oszczędzania.

Aby wypracowane zyski były jak najbardziej widoczne, warto wybrać konto oszczędnościowe z wysokim oprocentowaniem. Zakładając konto Super Click dostępne w Toyota Banku, można liczyć nawet na 1,5% w skali roku!

Nie popełniaj błędów swoich rodziców

Ty – jako dziecko – nie otrzymałeś wystarczającej edukacji finansowej od swoich rodziców? Z pewnością masz teraz świadomość, jak ważny jest to aspekt. Nie popełniaj więc tych samych błędów, lecz poświęć odrobinę czasu na naukę swojej pociechy oszczędzania. Dzięki takim lekcjom twoje dziecko na pewno będzie ci wdzięczne – jeśli nie teraz, to na pewno za kilka lat.