Mężczyzna przy laptopie

Jak tanio i bezpiecznie płacić rachunki?

23 kwietnia 2024

Płacenie rachunków to konieczność, której nie da się uniknąć. Można natomiast samodzielnie wybrać metodę przekazywania środków dostawcom usług. Warto wiedzieć, która z nich będzie najtańsza, najwygodniejsza i przede wszystkim – bezpieczna.

Jakie są metody płacenia rachunków?

Rachunki można płacić na różne sposoby. Poznaj te najczęściej wykorzystywane.

  • W bankowości mobilnej – rachunki płaci się, wykonując standardowy przelew na rachunek dostawcy usług. Zaletą jest brak prowizji.
  • Na poczcie – to wymaga udania się do placówki pocztowej, wypełnienia „druczku” i realizacji płatności w gotówce lub kartą. Poczta pobiera prowizję od płatności.
  • W sklepie – niektóre sieci sklepów, supermarkety i kioski udostępniają możliwość opłacania rachunków. Jednak pobierają prowizję od przelewów – zawsze warto sprawdzić jej wysokość w konkretnym miejscu.
  • W placówce banku – płatność „w okienku” polega na przekazaniu gotówki kasjerowi. Ta metoda zwykle jest najdroższa – od każdego przelewu trzeba zapłacić sporą prowizję (jej wysokość zależy od cennika danego banku).
  • Automatyczne płatności – mogą mieć formę polecenia zapłaty (dla rachunków, których wartości są różne każdego miesiąca) lub zlecenia stałego (w przypadku rachunków na stałą kwotę). Aby skorzystać z tej opcji, trzeba złożyć dyspozycję w swoim banku. Każdego miesiąca rachunki „płacą się automatycznie”, czyli określona kwota jest pobierana z konta.

Jak widać, możliwości jest naprawdę sporo. Płacenie rachunków może być zarówno tanie, jak i bezpieczne. Ważne, by wybrać odpowiednią metodę regulowania należności.

Jak płacić rachunki tanio i bezpiecznie?

Jeśli nie chcesz przepłacać za wykonywanie przelewów do dostawców usług, przede wszystkim wybieraj te metody płatności, które nie są obciążone prowizją. Zwróć uwagę, że na poczcie i w sklepach, które udostępniają opcję płatności rachunków, musisz ją zapłacić od każdej faktury.

Jeśli na przykład chcesz przelać pieniądze do dostawcy gazu, prądu, Internetu i do spółdzielni mieszkaniowej, zapłacisz po kilka złotych od wszystkich czterech faktur. Łącznie daje to sporą sumę, a dodatkowo, musisz ją wydawać każdego miesiąca.

Znacznie lepiej płacić rachunki bezpośrednio ze swojego konta bankowego. Zwykle jest to bezpłatne, a dodatkowo w pełni bezpieczne. Bankowość internetowa i mobilna są chronione wieloma różnymi zabezpieczeniami. Dlatego nie ma ryzyka, że twoje pieniądze przepadną lub osoba postronna zyska do nich dostęp, oczywiście, jeśli zachowasz odpowiednią ostrożność i nie pomylisz danych odbiorcy przelewu.

Na co uważać, płacąc rachunki?

Przede wszystkim warto unikać dokonywania płatności w niesprawdzonych miejscach – kioskach, czy sklepach, które nie należą do żadnej rozpoznawalnej sieci handlowej. Pamiętaj, że płacąc rachunki, dajesz kasjerowi dostęp do swoich danych – musisz więc zadbać o ich bezpieczeństwo. Dodatkowo w takich miejscach możesz być zmuszony do zapłacenia wysokiej prowizji.

Podsumowując, najbezpieczniejsze i najtańsze jest płacenie rachunków za pośrednictwem banku. Możesz po prostu wykonywać standardowe przelewy na rachunek dostawcy usług lub skorzystać z wygodnych automatycznych płatności.