Słupki z monetami

Jak zadbać o bezpieczeństwo finansowe w 5 krokach

10 sierpnia 2022

Odkładanie pieniędzy z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości jest niezwykle ważne. Pozwala zwiększyć poczucie bezpieczeństwa w niepewnych czasach, w których rosnące ceny w sklepach i zwiększające się zobowiązania finansowe są na porządku dziennym. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce dowiedzieć się, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w tym aspekcie. Poznaj kilka wskazówek.

Mianem bezpieczeństwa finansowego określa się przygotowanie domowego budżetu na sytuacje kryzysowe. Mowa tutaj nie tylko o nagłej utracie pracy czy śmierci „głównego żywiciela rodziny”, ale również zwiększonych wydatkach związanych z szalejącą inflacją.

Bezpieczeństwo finansowe krok po kroku

Podstawą budowania bezpieczeństwa finansowego jest precyzyjnie prowadzony budżet domowy. To on daje informację na temat wszystkich przychodów i ponoszonych wydatków. Dzięki jego systematycznej analizie, można skutecznie wyeliminować niepotrzebne koszty. To z kolei przełoży się na możliwość wygospodarowania dodatkowych środków, które zasilą poduszkę finansową.

 1. Stwórz budżet awaryjny

  Budżet awaryjny to niewielki zapas pieniędzy, które mogą być przeznaczone na wydatki wynikające z mniej „poważnych” sytuacji losowych. Dzięki temu nie trzeba będzie sięgać po środki przeznaczone na przyszłościowe cele, np. edukację dzieci, emeryturę.
   
 2. Odkładaj oszczędności

  Regularne odkładanie oszczędności ich pomnażanie to także forma zabezpieczenia finansów. Jeśli dysponujesz większym kapitałem, warto pomyśleć o założeniu lokaty – najlepiej takiej z wysokim oprocentowaniem przy dość krótkim czasie trwania.

  Za przykład może posłużyć Lokata Sprint na 200 dni dostępna w Toyota Banku. W tym przypadku możesz liczyć nawet na 7% w skali roku. Co więcej, jednocześnie możesz założyć nawet 20 takich lokat, co pozwoli zmaksymalizować zyski.

  Jak duże odsetki możesz wypracować? Przy założeniu, że wpłacasz 70 000 zł, zysk z całego okresu wyniesie niemal 2700 zł brutto.
   
 3. Stwórz poduszkę finansową

  Poduszka finansowa to dodatkowe środki, które w znaczący sposób zabezpieczą sytuację materialną rodziny w razie poważnych zdarzeń losowych (np. utraty pracy). Przyjęło się, że minimalny bufor powinien stanowić równowartość 6-krotności aktualnego miesięcznego wynagrodzenia, ale im więcej uda ci się zgromadzić, tym lepiej.
   
 4. Pomyśl o polisie na życie

  Wiele osób uważa polisę na życie za zbędny wydatek. Tymczasem stanowi ona dodatkowe zabezpieczenie w razie poważnego zachorowania, utraty pracy czy nawet śmierci. Dzięki niej – w zależności od sumy ubezpieczenia – można zapewnić bezpieczeństwo finansowe swojej rodziny.
   
 5. Regularnie spłacaj swoje zobowiązania

  Masz na swoim koncie zobowiązania kredytowe? Spłacaj je terminowo, aby nie dopuścić do poważnego zadłużenia. Jeśli to możliwe, postaraj się uregulować kredyty przed czasem.

  Warto także pamiętać, aby kolejne zobowiązania kredytowe zaciągać po wnikliwej analizie – głównie w kontekście sytuacji materialnej.

  Mądre podejście do finansów – nie tylko tych gromadzonych „na czarną godzinę”, ale i dotyczących bieżącego życia, jest w stanie zwiększyć twoje bezpieczeństwo.