Toyota C-HR GR SPORT

Leasing samochodu a zdolność kredytowa. Co warto wiedzieć?

9 czerwca 2023

Planujesz wziąć samochód w leasing i zastanawiasz się nad związkiem między tą formą finansowania a zdolnością kredytową? Dowiedz się, co warto wiedzieć na ten temat i jak wybrać leasing dopasowany do swoich potrzeb.

Leasing samochodu to forma finansowania bardzo często wybierana przez przedsiębiorców – nie tylko w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Wśród argumentów przemawiających na korzyść leasingu wymienia się uproszczone do minimum formalności. W zależności od wysokości wnoszonej opłaty wstępnej firma leasingowa nie wymaga przedstawiania dokumentów finansowych zawierających szczegółowe dane.

Warto wiedzieć! Na rynku dostępne są: leasing finansowy oraz leasing operacyjny, a klientom indywidualnym oferowany jest leasing konsumencki.

Czy firmy leasingowe sprawdzają zdolność kredytową?

Przedsiębiorcy zainteresowani leasingiem zastanawiają się, czy firma leasingowa sprawdza zdolność kredytową, podobnie jak to robią banki. Jest to parametr mający kluczowe znaczenie np. w przypadku ubiegania się o kredyt samochodowy. Bez niej udzielenie kredytu jest wręcz niemożliwe. A jak to wygląda w przypadku leasingu samochodu?

Zarówno w przypadku leasingu operacyjnego, jak i przy leasingu finansowym, leasingodawca weryfikuje zdolność kredytową firmy. Dlaczego? Parametr ten jest cenną informacją na temat wypłacalności przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – zdolności do systematycznego spłacania miesięcznych rat zgodnie z harmonogramem. Dlatego jednym z pierwszych kroków wykonywanych przez leasingodawcę jest badanie zdolności kredytowej przedsiębiorstwa ubiegającego się o tego typu finansowanie.

Jeżeli leasingobiorca wykazuje odpowiednio wysoką zdolność kredytową, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że miesięczne raty leasingowe będzie spłacać w terminie. Czy to oznacza, że brak zdolności kredytowej jest jednoznaczny z odmową finansowania? Nie, podobnie jak w przypadku kredytu, istnieje możliwość zmiany parametrów leasingu. Wydłużenie okresu spłaty, wniesienie wyższego czynszu inicjalnego – to wszystko wpływa na poprawę zdolności kredytowej.

Pamiętaj! Ocena zdolności kredytowej zależy przede wszystkim od konkretnej firmy leasingowej. Mniejsze znaczenie ma rodzaj leasingu. Dlatego warto porównać dostępne oferty i przeprowadzić kalkulację u kilku leasingodawców.

Jakie są czynniki wpływające na zdolność leasingową?

Przy wyliczaniu zdolności kredytowej, potrzebnej do wzięcia samochodu w leasing, instytucje finansowe uwzględniają wiele zmiennych. Znaczenie mają czynniki, takie jak:

  • obroty przedsiębiorstwa,
  • dochód firmy,
  • zaciągnięte zobowiązania finansowe.

Wszystkie te informacje znajdują się w firmowych księgach. Warto jednak mieć świadomość, że ważne są także:

  • historia kredytowa, 
  • okres, od którego przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą. 

Na zdolność kredytową w mniejszym stopniu wpływa czas trwania finansowania oraz cena przedmiotu leasingu.

Czy opłaca się zaciągnąć leasing samochodowy?

Leasing samochodowy jest chętnie wybieraną formą finansowania zakupu pojazdów firmowych nie bez powodu. Przynosi ona wiele korzyści z uwagi na swoją specyfikę.

  • Elastyczność

Elastyczność tej formy finansowania rozumiana jest jako możliwość dopasowania parametrów do indywidualnych potrzeb. Wysokość czynszu inicjalnego, czas trwania finansowania czy wartość wykupu można dostosować pod kątem wysokości miesięcznych rat leasingowych.

  • Przewidywalność kosztów

Miesięczne raty leasingowe stanowią regularne wydatki, które możesz zapisać w firmowym budżecie. Ich wysokość nie ulega zmianie, więc jesteś w stanie zaplanować miesięczny budżet przedsiębiorstwa. Masz też pewność, że w trakcie trwania umowy nie zaskoczy cię nieprzewidziany wydatek. Dlaczego? Kiedy zdecydujesz się na Leasing niższych rat KINTO One, dostępny w ofercie Toyota Leasing, miesięczna rata może uwzględniać także serwis itp.

  • Korzyści podatkowe

Leasing operacyjny (będący najpopularniejszym rodzajem tego finansowania) możesz wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Jako że przedmiot umowy pozostaje własnością firmy leasingowej, do kosztów uzyskania przychodu zaliczane są nie tylko odsetki rat leasingowych, ale również część kapitałowa. Przekłada się to na większe korzyści podatkowe.

Podsumowując, zdolność kredytowa twojego przedsiębiorstwa ma znaczenie przy ubieganiu się o leasing pojazdu. Jednak ta forma finansowania – w przeciwieństwie do kredytu – z reguły nie wpływa znacząco na obniżenie twojej zdolności do zaciągnięcia kolejnych zobowiązań finansowych.