Jak finansowo przygotować się na kryzys ?

Jak finansowo przygotować się na kryzys? Przeczytaj nasz poradnik

29 kwietnia 2020

Kryzysy w światowej gospodarce przytrafiają się stosunkowo często – średnio raz na 7-8 lat. Dlatego plan na gorsze czasy powinna mieć nie tylko każda firma czy instytucja, ale również każda osoba prywatna. Brzmi skomplikowanie, jednak nie musi być trudne. Istnieją nawet pewne rozwiązania, które można zastosować w trybie błyskawicznym. Oto, co możesz zrobić.

1. Poduszka finansowa

W czasach koniunktury niestety niewiele osób myśli o kryzysie. To jednak duży błąd, ponieważ właśnie kroki podejmowane w tzw. dobrych czasach pomogą Ci bowiem spać spokojnie, gdy gospodarka spowolni. Jednym z takich kroków jest systematyczne oszczędzanie i budowanie zapasu gotówki, który nazywany jest poduszką finansową. To kwota zabezpieczona na wypadek najczarniejszego scenariusza, czyli całkowitego braku dochodów.

Ile powinno się odłożyć? Podstawą jest wyliczenie miesięcznych kosztów życia całego gospodarstwa domowego – ta kwota stanowi poduszkę finansową na miesiąc. Warto trzymać w banku zabezpieczenie na przynajmniej 3 miesiące życia, chociaż ideałem jest przynajmniej roczna poduszka finansowa.

2. Budżet domowy

Budżet domowy pomoże w dokładnym określeniu potrzeb wymaganym do obliczenia optymalnej kwoty poduszki finansowej, jednak nie tylko. Wyraźne podsumowanie wpływów do budżetu domowego i wydatków to doskonała podstawa, by wyeliminować zbędne koszty i tym samym zwiększyć chociażby możliwość oszczędzania. Prowadzenie budżetu to bardzo dobra praktyka niezależnie od sytuacji gospodarczej, dlatego warto ją wprowadzić do swojego życia jak najszybciej.

3. Polisa ubezpieczeniowa

Niewielu Polaków w wystarczającym stopniu wykorzystuje różnorodne dostępne pakiety ubezpieczeniowe. Czy wiesz, że możesz się ubezpieczyć na wypadek utraty zatrudnienia? Warto również zadbać o dobrą polisę zdrowotną, która zabezpiecza jej posiadacza w przypadku niemożności chodzenia do pracy. Warto jednak uważnie wybierać ubezpieczenie, zwracając uwagę na jego kwotę, by faktycznie mogło stanowić pomoc w gorszych czasach.

4. Dywersyfikacja dochodów

Wiele osób żyje według tradycyjnych schematów, polegając na jednym źródle dochodów. Pół biedy, gdy gospodarstwo domowe tworzą dwie dorosłe, pracujące osoby. Jednak w przypadku, gdy żywiciel rodziny jest tylko jeden, sytuacja jest znacznie trudniejsza. Dlatego warto zadbać o dywersyfikację dochodów, budując np. dochód pasywny, inwestując lub obok etatu zarabiając niewielkie pieniądze na swoim hobby. W czasach kryzysu te dodatkowe źródła gotówki mogą być niezwykle pomocne.

5. Limit kredytowy w banku

Oszczędności dają ich posiadaczom znacznie większą elastyczność finansową. Co jednak, gdy obudzisz się w kryzysie bez wystarczających zasobów? Odpowiedzią może być łatwy dostęp do niskooprocentowanego kredytu. Daje go np. Linia Kredytowa z RRSO na poziomie 12,97% dostępna w ofercie Toyota Banku. To <stong>dodatkowe środki, które zawsze są pod ręką, dostępne bezpośrednio z Twojego głównego konta.</stong> Korzystne warunki spłaty sprawiają, że jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w nagłym kryzysie – np. gdy brakuje pieniędzy na spłatę bieżących zobowiązań.