Jak zwiększyć płynność finansową Twojej firmy?

Jak zwiększyć płynność finansową Twojej firmy?

29 maja 2020

Chcesz rozwijać biznes i zastanawiasz się nad zwiększeniem płynności finansowej? Odpowiedzią na Twoje potrzeby może być linia kredytowa. Sprawdź, jak działa ten produkt bankowy i przekonaj się, czy to rozwiązanie dedykowane również Tobie.

O dobrym zarządzaniu finansami wcale nie świadczy wysoki przychód. Znaczenie odgrywa przede wszystkim płynność finansowa – jeśli jest zachowana, wówczas firma może pozwolić sobie na realizowanie planów inwestycyjnych. Aby zminimalizować ryzyko zachwiania równowagi, np. z powodu zatorów płatniczych, warto rozważyć wsparcie kredytowe. W tej roli doskonale sprawdza się linia kredytowa – specyficzny produkt bankowy, który zapewni stały dostęp do środków.

Jak działa linia kredytowa?

Linia kredytowa jest szczególnym rodzajem kredytu, ponieważ „zasila” rachunek firmowy i powiększa kwotę dostępnego salda. Dzięki temu z pieniędzy można korzystać wtedy, gdy faktycznie zajdzie taka potrzeba. Środki mogą leżeć nieużywane nawet przez dłuższy czas – bez ponoszenia kosztów, ponieważ bank nalicza odsetki wyłącznie od wykorzystanej kwoty. Nie korzystasz – nie płacisz. Po prostu. Należy podkreślić, że każda wpłata na konto firmowe powoduje spłatę wykorzystanych środków. W ten sposób limit stale się odnawia, a przedsiębiorstwo nadal może korzystać z pieniędzy.

Na takiej zasadzie funkcjonuje Limit Kredytowy dla firm w ofercie Toyota Banku. Decydując się na ten produkt finansowy:

  • możesz skorzystać z atrakcyjnego oprocentowania
  • pieniądze przeznaczasz na dowolny cel
  • masz możliwość automatycznego odnowienia limitu
  • otrzymasz go w oparciu o uproszczone procedury.

Ile to kosztuje?

Wśród wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że linia kredytowa jest droższa niż np. kredyt gotówkowy. Trzeba jednak pamiętać, że oba produkty mają nieco inną specyfiką i to właśnie od niej zależą koszty finansowania.

W przypadku kredytu gotówkowego bank nalicza odsetki od całej pożyczonej kwoty – nawet wtedy, gdy korzystasz z niej częściowo. Natomiast odsetki w linii kredytowej naliczane są wyłącznie od wykorzystanej kwoty. Może się więc okazać, że płacisz znacznie mniej – szczególnie, jeśli szybko spłacasz limit.

Linia kredytowa – czy warto?

Linia kredytowa to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści – nie tylko związanych z zachowaniem płynności finansowej.

  • Unikasz zatorów płatniczych

Nawet gdyby jeden klient spóźnił się z zapłatą, spokojnie przeczekasz ten stan. W razie zwiększonych wydatków, możesz skorzystać z dodatkowych środków – przy minimalnym koszcie.

  • Cały czas rozwijasz przedsiębiorstwo

Mając dostęp do dodatkowych pieniędzy, nie musisz wybierać między inwestycją w rozwój a inwestycją w pracowników itp. Jesteś w stanie sfinansować kilka inwestycji jednocześnie, dzięki czemu firma ma szansę urosnąć w siłę.

  • Masz stały dostęp do środków

Nie musisz wykorzystywać uzyskanej kwoty w całości. Możesz stopniowo z niej korzystać – w zależności od potrzeb. Limit będzie wracał do pierwotnej wysokości w miarę wpływów na rachunek.

Linia kredytowa to jeden ze sposobów na zwiększenie płynności finansowej. Jeśli jesteś zainteresowany, zapytaj naszych doradców o szczegóły oferty.