Mobilna autoryzacja

Mobilna autoryzacja zamiast kodów SMS. Dlaczego warto to rozważyć?

6 czerwca 2023

Dodatkowa autoryzacja transakcji dokonywanych za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej to standard. Jeszcze do niedawna dużą popularnością cieszyły się kody SMS, a obecnie możliwe jest także potwierdzanie transakcji za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć taką opcję.

Autoryzacja w koncie osobistym to konieczność. Jej przeprowadzenie wskazuje na to, że właściciel rachunku osobistego zaakceptował konkretną operację. Może to być nie tylko przelew z konta na konto, ale również na przykład dostęp do systemu bankowości elektronicznej z nierozpoznanego urządzenia czy zmiana limitów transakcji bezgotówkowych

Mobilna autoryzacja operacji bankowych, czyli co?

Mobilna autoryzacja operacji bankowych spełnia dokładnie taką samą funkcję jak autoryzacja za pośrednictwem kodów SMS. Chodzi o potwierdzanie przeprowadzonych transakcji, a co za tym idzie – przekazanie ich do realizacji.

Różnica polega jednak na sposobie zatwierdzania. W przypadku mobilnej autoryzacji chodzi o potwierdzenie operacji za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku. Można tego dokonać na kilka sposobów, np.:

  • odcisk palca lub skan twarzy – są to unikalne dane biometryczne, dzięki którym urządzenie może cię rozpoznać i zidentyfikować; 
  • PIN – to ustalona wcześniej przez ciebie kombinacja cyfr, po wpisaniu których dokonywana jest autoryzacja operacji.

Dlaczego warto przejść na mobilną autoryzację operacji bankowych?

Kody SMS, wykorzystywane do autoryzacji, zastąpiły tokeny (urządzenia służące do generowania kodów jednorazowych). Przesyłane w formie wiadomości SMS na smartfona, trzeba było odczytać i przepisać otrzymaną kombinację cyfr. Jednak nie tylko to okazało się być dużą niedogodnością. Częstym problemem były niedochodzące wiadomości lub wydłużony czas oczekiwania na SMS. To z kolei powodowało anulowanie transakcji, np. w sklepach internetowych, i wymuszało konieczność dokonywania zakupów kolejny raz. Nie da się ukryć, że było to uciążliwe.

Stosowanie mobilnej autoryzacji operacji bankowych przynosi kilka korzyści. Jakich?

Bezpieczeństwo

Mobilna autoryzacja jest bezpieczna i poufna, ponieważ połączenie między bankiem a aplikacją bankową jest szyfrowane. Oczywiście kreatywność cyberprzestępców nie zna granic i są szpiegowskie aplikacje, które – zainstalowane na telefonie – mogą „podsłuchiwać” komunikację aplikacji z bankiem. Na szczęście to bardzo rzadkie zjawisko. 

Prostota

Korzystanie z mobilnej autoryzacji jest proste. Wystarczy zatwierdzić konkretną operację jednym kliknięciem i gotowe.

Wygoda

Potwierdzanie operacji tylko jednym kliknięciem? Właśnie to daje mobilna autoryzacja. Nie musisz przepisywać kodu, dzięki czemu oszczędzasz czas. Masz też pewność, że nie podasz błędnego hasła.

Jak aktywować mobilną autoryzację?

Każdy bank działa w oparciu o własne zasady w zakresie przejścia z kodów SMS na mobilną autoryzację. Dlatego warto to sprawdzić.

W Toyota Banku zrobisz to w kilku krokach:

  • pobierz aplikację Mobilna Autoryzacja,
  • skontaktuj się z infolinią, a następnie przeprowadź proces identyfikacji,
  • zaloguj się do bankowości elektronicznej,
  • podaj otrzymane hasło SMS,
  • ustal stałe hasło do bankowości elektronicznej,
  • nadaj nazwę urządzeniu, na którym instalujesz aplikację mobilną,
  • system bankowości elektronicznej wyświetli kod 
  • wprowadź kod,
  • nadaj PIN do aplikacji mobilnej. 

To proste i szybkie – przekonaj się.