Mężczyzna z telefonem

Numer IBAN bankowego konta. Do czego służy?

16 lipca 2021

W związku z upowszechnieniem się przelewów zagranicznych, koniecznością było ustandaryzowanie numerów kont bankowych. Dzięki temu dokonywanie transakcji międzynarodowych jest nie tylko łatwiejsze, ale i w ogóle możliwe. Pomaga w tym IBAN, o którym warto dowiedzieć się więcej.

Każdego miesiąca posiadacze rachunków bankowych dokonują setek przelewów na różne konta – nie tylko krajowe, ale również zagraniczne. Zlecając dyspozycję, mało kto zastanawia się, w jaki sposób dochodzi do transakcji. Okazuje się jednak, że konieczna była standaryzacja numerów kont bankowych – po to, aby przelewy docierały bez zakłóceń na międzynarodowe rachunki.

Numer rachunku bankowego – z czego się składa?

Numery rachunków bankowych, którymi posługują się Polacy, powstają w oparciu o polski standard numeracji. Zawsze składają się z 26 cyfr, których ułożenie wcale nie jest przypadkowe.

  • Dwie pierwsze cyfry oznaczają sumę kontrolną całego rachunku
  • Kolejnych 8 cyfr odnosi się do numeru rozliczeniowego banku – na tej podstawie bank jest identyfikowany.
  • Następnych 16 cyfr oznacza numer rachunku klienta, na podstawie którego jest on identyfikowany.

Warto przy tym podkreślić, że ostatnie 24 cyfry określane są jako BBAN – podstawowy numer rachunku bankowego (z ang. Basic bank account number).

IBAN – co to oznacza?

Skoro już wiesz, co oznacza BBAN, łatwo będzie rozszyfrować skrót IBAN. To nic innego jak międzynarodowy numer rachunku bankowego (z ang. international bank account number).

Numer zagraniczny bazuje na standardowym numerze rachunku bankowego obowiązującego w danym kraju. Oznacza to, że jego długość może być różna w zależności od wytycznych konkretnego państwa (np. w Polsce jest to 28 znaków, we Francji – 27 znaków, w Belgii – 16 znaków). Ważne jest natomiast to, aby ilość cyfr znajdująca się w ciągu IBAN była identyczna, i aby numer był poprzedzony kodem kraju (są to dwie litery).

Ogólna konstrukcja numer IBAN składa się z następujących elementów:

  • kod kraju
  • suma kontrolna
  • numer rozliczeniowy banku
  • numer rachunku klienta.

IBAN – jedyny sposób na przelew zagraniczny

IBAN to numer rachunku bankowego, który pozwala na przeprowadzanie transakcji płatniczej na zagraniczne konto. Bez niego dokonanie płatności nie jest możliwe.

Warto mieć świadomość, że – z punktu widzenia posiadacza rachunku – wykonanie przelewu krajowego lub międzynarodowego nic nie zmienia. Polski numer automatycznie przekształca się z numer zagraniczny, więc trzeba tylko zadbać o wpisanie poprawnego numeru konta zagranicznego, na które mają trafić środki.

Ustandaryzowanie rachunków bankowych pozwala na usprawnienie i uproszczenie transakcji dokonywanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. To kolejny krok w stronę większej wygody korzystania z kont osobistych.