Kartki z cyframi

Oprocentowanie zmienne i stałe.
Co warto o tym wiedzieć?

21 stycznia 2022

Wiele osób, które decydują się na zaciągnięcie kredytu, bierze pod uwagę przede wszystkim wysokość miesięcznej raty. Chociaż to w dużej mierze od niej zależy stopień obciążenia domowych finansów, warto zwrócić uwagę także na inne parametry finansowania. Dowiedz się więcej o oprocentowaniu zmiennym i stałym – sprawdź, które z nich jest korzystniejsze.

Oprocentowanie to jeden z głównych parametrów, od którego zależy nie tylko całkowita kwota do spłaty, ale też wysokość miesięcznej raty. Do wyboru kredytobiorców są dwie opcje: oprocentowanie zmienne lub oprocentowanie stałe.

Zmienne oprocentowanie kredytu – najważniejsze informacje

Istotą zmiennego oprocentowania jest możliwość zmiany wysokości raty. Dochodzi do tego wówczas, gdy zmianie ulegną obowiązujące stopy procentowe. Jeśli stopy procentowe zostaną obniżone, wówczas niższa będzie miesięczna rata kredytu. Jeżeli dojdzie do podwyżek stóp procentowych, miesięczne zobowiązanie także pójdzie w górę.

Pamiętaj! Oprocentowanie zmienne zależy od dwóch parametrów:

  • stawki WIBOR(R) – wskaźniki te ustalane są co 3 lub 6 miesięcy i wówczas na przestrzeni tego okresu może dojść do zmiany wysokości raty,
  • marży banku – ma ona wartość stałą, o wysokości której decyduje instytucja udzielająca finansowania.

Stałe oprocentowanie kredytu – czym się charakteryzuje?

Cechą charakterystyczną dla oprocentowania stałego jest stabilna stopa bazowa. Właśnie to sprawia, że wysokość miesięcznych rat nie zmienia się w czasie przez cały okres finansowania.

Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, o ile sytuacja na rynku finansowym nie jest stabilna i wskazuje na stopniowe podwyżki stóp procentowych. Oprocentowanie stałe pozwala uniknąć wzrostu miesięcznych rat, co nie przekłada się na dodatkowe obciążenie domowego budżetu.

Stałe czy zmienne oprocentowanie kredytów samochodowych – co wybrać?

Chociaż pojęcie zmiennego i stałego oprocentowania kojarzy się głównie z kredytami hipotecznymi, obowiązują one także w odniesieniu do kredytów samochodowych.

Za przykład może posłużyć Kredyt niższych rat Toyota Easy GR z oferty Toyota Banku z promocyjnym oprocentowaniem od 6,55% (RRSO 9,43%). Jego atutem jest nie tylko gwarancja niezmiennej raty, ale także możliwość wymiany pojazdu na nowy bez angażowania środków własnych.

Pamiętaj! Trudno jednoznacznie ocenić, który rodzaj oprocentowania jest korzystniejszy. Trzeba przeanalizować swoją sytuację, odnosząc się jednocześnie do sytuacji na rynku finansowym.

Na kredyt ze stałym oprocentowaniem warto zdecydować się m.in. wtedy, gdy:

  • zależy ci na stałej miesięcznej racie, aby móc zaplanować miesięczny budżet,
  • sytuacja wskazuje na systematyczny wzrost stóp procentowych.

Należy przy tym oszacować finalne koszty finansowania, aby zorientować się, jak rodzaj oprocentowania wpływa na całkowitą kwotę do spłaty. Być może właśnie to będzie czynnikiem determinującym twoją ostateczną decyzję.