Biała skarbonka

3 najczęstsze błędy w oszczędzaniu, przez które tracisz pieniądze

7 października 2022

Wiele osób ma świadomość tego, jak ważne jest oszczędzanie. Jednak nie wszystkim udaje się skutecznie to robić. Przyczyn może być wiele. Poznaj trzy najczęstsze błędy stojące na drodze do efektywnego oszczędzania.

Zastanawiasz się, dlaczego niektórzy są w stanie uzbierać pokaźną kwotę, a innym oszczędzanie zupełnie nie wychodzi? To z pewnością nie kwestia wysokości wynagrodzenia, bo skutecznie oszczędzać można niezależnie od zasobności portfela. Przyczyn należy upatrywać w pewnych błędach, które utrudniają odkładanie pieniędzy i odpowiadają za utratę motywacji. Jednak ty – na początku swojej drogi prowadzącej do oszczędzania – możesz ich uniknąć. Wystarczy, że dowiesz się, w czym tkwi problem.

 1. Odkładanie pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku osobistym

  Wiele osób trzyma pieniądze na rachunku osobistym, mimo że z nich nie korzysta. Pozostawione tam nadwyżki finansowe nie mają szansy „urosnąć”. W efekcie – zamiast oszczędzać, tracą to, co mogliby wypracować na oprocentowanym rachunku bankowym.

  Rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe, które jest wyżej oprocentowane i pozwala wypracować zyski zgodnie z obowiązującą stawką. 
   
 2. Gromadzenie pieniędzy na nisko oprocentowanym koncie oszczędnościowym

  Nie wszystkie konta oszczędnościowe są wysoko oprocentowane, więc nie zawsze możemy mówić o wysokich zyskach. Jeśli chcemy efektywnie oszczędzać, powinniśmy sprawdzać oferty różnych banków i wybrać tę najatrakcyjniejszą dla nas.  

  Wybierając konto oszczędnościowe, warto zwrócić uwagę na oprocentowanie. Przykładowo Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku pozwala wypracować odsetki nawet na poziomie 5% w skali roku. W przypadku nadwyżki finansowej wynoszącej 55 000 zł zysk miesięczny wyniesie niemal 148 zł! 
   
 3. Wypłacanie pieniędzy z bez potrzeby 

  Wiele osób, zamiast korzystać z bieżących środków, wypłaca pieniądze z konta oszczędnościowego. Uszczuplając zgromadzony tam kapitał, pozbawiają się możliwości większych zysków. Ponadto często dochodzi do dodatkowej utraty pieniędzy, wynikającej z prowizji pobieranej przez bank w ramach wypłaty środków (najczęściej tylko pierwsza wypłata jest darmowa, a kolejne wiążą się z opłatami). 

Odpowiednie konto oszczędnościowe – klucz do wysokich zysków

Jak wynika z powyższego, kluczem do wysokich zysków jest właściwie dobrane konto oszczędnościowe. Ważne jest, aby wybór rozpatrywać w szerokim zakresie, nie ograniczając się wyłącznie do wysokości bazowego oprocentowania. Znaczenie mają także:

 • możliwość podwyżki oprocentowania po przekroczeniu pewnej kwoty – będzie to działać motywująco, co podniesie szansę na wypracowanie dużo większych zysków;
 • opłaty związane z prowadzeniem konta osobistego – to ważne, ponieważ konto oszczędnościowe można otworzyć wyłącznie w przypadku posiadania zwykłego rachunku; to, z jakimi opłatami będzie się wiązać, wpłynie na faktyczną wysokość możliwych do wypracowania zysków.

Konto oszczędnościowe to jeden z najlepszych instrumentów, które pozwalają na rozpoczęcie przygody z gromadzeniem pieniędzy. Jeśli je rozsądnie wybierzesz, masz szansę wypracować wysokie zyski.