Mężczyzna i samochód

Ubezpieczenie i likwidacja szkody w leasingu. Co warto wiedzieć?

30 listopada 2021

Szkody drogowe nie omijają użytkowników pojazdów wziętych w leasing – szczególnie, jeśli samochód stanowi narzędzie pracy przedsiębiorcy. Wiele osób zastanawia się, jak wyglądają formalności związane z ubezpieczeniem oraz likwidacją szkody. Dowiedz się więcej na ten temat.

Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do zdarzenia drogowego. O ile w przypadku pojazdu będącego własnością kierowcy procedury wydają się proste, o tyle problem może pojawić się w przypadku samochodu wziętego w leasing. Sposób postępowania nie jest taki oczywisty – wiele zależy od wymogów leasingodawcy oraz ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie auta wziętego w leasing – najważniejsze informacje

O ubezpieczeniu pojazdu finansowanego leasingiem decyduje firma leasingowa, ponieważ to ona pozostaje właścicielem samochodu. W większości przypadków jest tak, że leasingodawca określa wyłącznie zakres ochrony ubezpieczeniowej, zaś od leasingobiorcy zależy wybór konkretnej oferty ubezpieczyciela. Z reguły leasingodawcy wymagają wykupienia OC rozszerzonego o AC. Stanowi to dodatkowe zabezpieczenie w razie, gdyby doszło do zdarzenia drogowego – zarówno spowodowanego przez innego kierowcę, jak i z winy użytkownika samochodu.

Warto pamiętać, że za ubezpieczenie z reguły płaci leasingobiorca. Niekiedy koszty polisy OC i AC wliczane są w miesięczną ratę leasingową – po to, aby wysokość składki nie stanowiła nadmiernego obciążenia firmowego budżetu.

Likwidacja szkody – formalności

Likwidacja szkody – niezależnie, z czyjej winy do niej doszło – wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Są one dość podobne do procedur, o jakich należy pamiętać w przypadku zgłaszania szkody własnego samochodu.

Zgłaszając szkodę w towarzystwie ubezpieczeniowym, należy jednocześnie poinformować o tym firmę leasingową. Obecnie nie ma potrzeby zgłaszania tego na piśmie, ponieważ większość leasingodawców dysponuje systemem umożliwiającym zgłoszenie szkody online – za pomocą specjalnego formularza.

Odszkodowanie – komu się należy?

Najwięcej wątpliwości budzi fakt przyznania świadczenia w ramach wykupionego ubezpieczenia OC czy AC. Komu należy się odszkodowanie – użytkownikowi auta czy firmie leasingowej? Tutaj sprawa jest jasna – leasingodawca pozostaje właścicielem pojazdu, więc to jemu należy się świadczenie wypłacane przez ubezpieczyciela. Nie oznacza to jednak, że firma leasingowa otrzyma pieniądze, zaś leasingobiorca będzie musiał naprawić auto we własnym zakresie.

Najczęściej zdarza się, że wykupiona polisa uwzględnia bezgotówkową likwidację szkody. Oznacza to, że wszystkie pieniądze z odszkodowania trafiają w ręce warsztatu zajmującego się naprawą pojazdu. 

Leasing KINTO One – kompleksowa rata

Jeśli zależy ci na finansowaniu, w ramach którego otrzymasz dostęp do wielu usług jednocześnie, Leasing KINTO One to odpowiedź na twoje potrzeby. Poza finansowaniem pojazdu na atrakcyjnych warunkach finansowych, możesz liczyć na pełną obsługę serwisową oraz pełne ubezpieczenie komunikacyjne (OC, AC, NNW). A to wszystko bez żadnych nieprzewidzianych kosztów, lecz z jedną stałą miesięczną ratą.