Zakupy przedświąteczne

Zakupy przedświąteczne – jak bezpiecznie je robić? O tych zasadach pamiętaj

29 listopada 2023

Okres przedświąteczny to zawsze „gorący” czas związany z dokonywaniem zakupów – głównie prezentów. O zasadach bezpieczeństwa pamiętaj zawsze, jednak szczególnie w przypadku zakupów przez Internet. Jeśli zachowasz ostrożność, zarówno podczas dokonywania zakupów, jak i finalizowania transakcji, zminimalizujesz ryzyko utraty pieniędzy.

Chociaż przestępcy działają cały czas, ich wzmożoną aktywność można zaobserwować w okresie przedświątecznym. To właśnie wtedy, wykorzystując „gorączkę zakupową”, a co za tym idzie, pośpiech oraz mniejszą ostrożność kupujących, próbują wyłudzić pieniądze lub wrażliwe dane (np. niezbędne do zalogowania się do systemu transakcyjnego banku).

Jak nie uśpić swojej czujności? Dzięki poniższym wskazówkom, dokonywane przez ciebie przedświąteczne zakupy zakończą się sukcesem i będą bezpieczniejsze.

Bezpieczne zakupy przedświąteczne – najważniejsze zasady

Dla niektórych osób przedświąteczne zakupy w sklepie internetowym mogą zakończyć się utratą pieniędzy lub wrażliwych danych. Wcale nie musisz należeć do tego grona, zwłaszcza jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek.

 1. Uważaj na okazje cenowe

  W okresie przedświątecznym wiele sklepów internetowych kusi ofertami z dużymi rabatami. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez przestępców jest tworzenie fałszywych sklepów internetowych z wystawionymi na sprzedaż produktami w bardzo atrakcyjnych cenach lub zamieszczaniem preferencyjnych ofert na portalach aukcyjnych. Oszuści celowo zaniżają kwoty, by skłonić do złożenia zamówienia. Najczęściej zakupiony produkt w ramach fałszywej oferty nigdy nie trafia do odbiorcy.

  Zachowaj czujność, zwłaszcza gdy ceny są podejrzanie niskie.
   
 2. Sprawdź wiarygodność sklepu internetowego 

  Nowe sklepy internetowe wyrastają niczym grzyby po deszczu, a wśród nich są również te fikcyjne. Zanim więc dokonasz zakupu, sprawdź wiarygodność e-sklepu. W wyszukiwarkę wpisz nazwę sklepu i poczytaj opinie – te negatywne znajdziesz od razu. Możesz także sprawdzić sprzedawcę po numerze NIP lub REGON w publicznych rejestrach. Dobrą praktyką jest weryfikacja np. regulaminu sklepu w internecie, przestępcy kopiują niekiedy całe serwisy w celu uwierzytelnienia swojego fałszywego sklepu. Ten sam regulamin na wielu stronach sklepów internetowych może być sygnałem ostrzegawczym.
   
 3. Nie klikaj w podejrzane linki

  Przestępcy mogą podszywać się nie tylko pod instytucje, ale i pod sklepy. Jeśli otrzymasz wiadomość – mailową lub SMS – o nawet niewielkiej niedopłacie i możliwości jej uregulowania po kliknięciu w link, zignoruj to i przerwij transakcję. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić m.in. login i hasło do bankowości elektronicznej. Bardzo częstą praktyką jest próba nakłonienia cię do przeniesienia negocjacji w sprawie zakupu towarów poza oficjalny portal aukcyjny i skorzystania z komunikatorów internetowych, np. Whats app, czy Signal. Po nawiązaniu komunikacji poza portalem aukcyjnym przestępca będzie nakłaniał cię do klikania w szkodliwe linki lub dokonania płatności poprzez fałszywe strony płatności internetowych. Wówczas dochodzić będzie do prób włamania na twoje konto bankowości internetowej.

  Korzystaj tylko z oficjalnych kanałów komunikacji dokonując zakupów przez internet.
   
 4. Nie podawaj danych poufnych

  Mowa m.in. o danych do logowania do systemu bankowości elektronicznej, kodu CVC/CVV z karty płatniczej, kodu PIN do karty płatniczej ani żadnych informacji potrzebnych do zatwierdzenia transakcji płatniczej. Pamiętaj, że kod PIN twojej karty, czy hasło do bankowości internetowej są znane tylko tobie i nie powinno się tych danych podawać nikomu – pracownikowi banku, policji, urzędnikom KNF, itp.
   
 5. Nie pobieraj podejrzanego oprogramowania

  Niektórzy oszuści próbują nakłonić do instalacji oprogramowania, które rzekomo ma zwiększyć bezpieczeństwo płatności. W rzeczywistości może to być złośliwy program typu keylogger (program zbierający wpisywanie przez ciebie dane, np. hasło), program umożliwiający przejęcie kontroli nad twoim komputerem lub telefonem albo aplikacja pulpitu zdalnego dzięki której przestępcy mogą połączyć się i wykonywać różne czynności w twoim imieniu.
   
 6. Przed zatwierdzeniem płatności sprawdź informacje
   

  Zanim potwierdzisz płatność, upewnij się, że to twoja transakcja. Sprawdź, czy podana kwota oraz konto bankowe się zgadzają. Jeśli nie, odrzuć płatność – być może to transakcja realizowana przez oszustów. 

Nieautoryzowana transakcja – co dalej?

Jeżeli okazało się, że doszło do nieautoryzowanej transakcji w ramach bankowości internetowej i z twojego konta zniknęły pieniądze, jak najszybciej zgłoś to w banku. Następnie zmień dane do logowania w bankowości elektronicznej – po to, aby oszust ponownie nie wykonał przelewu z twojego rachunku.

Pamiętaj! Wystarczy zachować czujność podczas dokonywania transakcji internetowych, aby zminimalizować ryzyko oszustwa podczas zakupów.