Artykuł: Jak sfinansować remont mieszkania

Jak sfinansować remont mieszkania? Kredyt czy oszczędności

31 sierpnia 2021

Remont mieszkania wiąże się ze sporymi wydatkami. Dowiedz się, jak i gdzie oszczędzać, by zebrać potrzebną kwotę.

Gdzie oszczędzać na remont mieszkania? Podpowiadamy!

Ponad 20 tys. zł – tyle średnio Polacy wydają na większy remont mieszkania. Nie da się ukryć, że to spory wydatek, do którego można się jednak przygotować. Dowiedz się, gdzie i jak oszczędzać, aby zgromadzić kapitał wystarczający do przeprowadzenia spektakularnej metamorfozy mieszkania. 

Remont mieszkania to poważna inwestycja finansowa – szczególnie, jeśli prace nie ograniczają się wyłącznie do malowania ścian. Wydatki mogą przekroczyć kilkanaście tysięcy złotych wówczas, gdy zachodzi także konieczność wymiany podłóg, drzwi czy okien. 

Pożyczać czy oszczędzać?

Leasing pojazdów firmowych niesie za sobą wiele korzyści. Jednak to czy będzie naprawdę opłacalny zależy w dużej mierze od warunków finansowania. Dlatego należy porównać kilka ofert, a następnie wybrać tę najlepiej wpisującą się w twoje oczekiwania jako przedsiębiorcy.

Wielu Polaków decyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, aby móc zrealizować swoje plany remontowe. Warto jednak mieć świadomość, że z takiej formy finansowania nie każdemu udaje się skorzystać. Ograniczeniem może okazać się brak wystarczającej zdolności kredytowej albo po prostu zbyt krótki okres zatrudnienia itp. 

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że decyzja o przeprowadzeniu remontu nie zapada z dnia na dzień i samo rozpoczęcie prac zostaje odsunięte w czasie (np. z powodu dostępności fachowców), istnieje jeszcze jeden sposób finansowania. Mowa o własnych oszczędnościach! 

Przeprowadzenie remontu mieszkania z wykorzystaniem środków własnych niesie za sobą wiele korzyści. Wśród nich wymienić można m.in.:

  • brak dodatkowych kosztów związanych np. z zaciągnięciem kredytu,
  • dokładne wpisanie się w konkretny budżet.

Oszczędzanie na remont mieszkania – od czego zacząć?

Nie ma się co oszukiwać, odkładanie pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku osobistym prawdopodobnie skazane jest na porażkę. Dlatego najlepszym sposobem na oddzielenie środków bieżących od pozostałych jest konto oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe to subkonto przypisane do rachunku bankowego. Jest oprocentowane, dzięki czemu zgromadzony tam kapitał „pracuje” na zysk. Odsetki naliczane są w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w efekcie czego co miesiąc środki powiększają się proporcjonalnie. 

Wybór konta oszczędnościowego jako sposobu gromadzenia pieniędzy na remont mieszkania ma wiele zalet. Dzięki niemu możesz:

  • zacząć oszczędzać już od pierwszej złotówki, 
  • wpłacać środki w dowolnym momencie, 
  • stale kontrolować wysokość wypracowanych zysków.

Wybierając Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku, możesz osiągnąć jeszcze więcej. Jeśli na rachunku znajdzie się kapitał w wysokości 50 000 do 399 999,99 zł, oprocentowanie wzrośnie do 0,70% w skali roku! Zwiększa to motywację do oszczędzania i jednocześnie pozwala osiągnąć większe zyski w krótszym czasie.

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Nie musisz wybierać między kontem oszczędnościowym a lokatą. Jeśli planujesz rozpocząć remont mieszkania za co najmniej kilka miesięcy, zgromadzony kapitał możesz wypłacić z rachunku i otworzyć lokatę. Zaś na koncie oszczędnościowym znów możesz zacząć odkładać środki – po to, aby zgromadzić jeszcze więcej pieniędzy. 

Pamiętaj! Jeżeli zależy ci na maksymalizacji zysków, wybierz sprawdzone konto oszczędnościowe. Powinno ono charakteryzować się wysokim oprocentowaniem – najlepiej z opcją jego wzrostu w momencie przekroczenia określonego progu kwotowego. To dodatkowo zachęci cię do intensywniejszego oszczędzania.