Jak skutecznie oszczędzać

Jak skutecznie oszczędzać? 4 ważne zasady

5 października 2021

Chcesz skutecznie oszczędzać, by odłożyć pieniądze na przyszłość? Dowiedz się, od czego zacząć oszczędzanie i jak w tym wytrwać.

4 zasady codziennego oszczędzania

Oszczędzać każdy może i powinien, by dysponować konkretną sumą pieniędzy w razie nieprzewidzianych okoliczności – także tych związanych z możliwością skorzystania z intratnej okazji. Poznaj najważniejsze zasady oszczędzania, dzięki którym odkładanie pieniędzy jest łatwiejsze niż myślisz.

Statystyki pokazują, że nawet ¼ Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Tymczasem odłożone środki pozwalają na pokrycie niespodziewanych wydatków oraz realizację swoich marzeń.

Oszczędzanie jest łatwe

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że do oszczędzania potrzebne są wysokie zarobki. Warto jednak mieć świadomość, że – chociaż faktycznie pomaga to zgromadzić większy kapitał – nie jest to koniecznością. Liczy się przede wszystkim systematyczność, bo regularne gromadzenie mniejszy kwot może dać lepsze efekty niż rzadkie odkładanie wysokich sum.

Przeszkodą w efektywnym oszczędzaniu są przede wszystkim złe nawyki. To one odpowiadają m.in. za ponoszenie wielu zbędnych wydatków. Na szczęście można z nimi skutecznie walczyć, co przełoży się na wyższą kwotę oszczędności.

Jak oszczędzać skutecznie?

Podstawą skutecznego odkładania środków jest… konto oszczędnościowe. W przeciwieństwie do standardowego rachunku bankowe, jest oprocentowane. Dzięki temu istnieje możliwość wypracowania odsetek – proporcjonalnie do wysokości oprocentowania i kwoty kapitału.

1. Wpłatę na konto oszczędnościowe traktuj jako priorytetowy rachunek do opłacenia

To konieczność. W przeciwnym razie zawsze znajdą się powody, dla których na konto oszczędnościowe wpłynie minimalna kwota lub żadna.

Jeżeli określonego dnia miesiąca na rachunek oszczędnościowy będzie wpływać ta sama kwota, szybko wejdzie ci to w nawyk. Dla ułatwienia warto złożyć dyspozycję stałego zlecenia przelewu. Dzięki temu określona kwota będzie wpływać na konto oszczędnościowe systematycznie.

2. Dokonując płatności internetowych, zaokrągloną różnicę kwoty wpłać na konto oszczędnościowe

Jeśli dokonujesz zakupów w Internecie, kwotę rachunku zaokrąglaj do pełnych złotych. Różnicę wpłać na konto oszczędnościowe, aby wysokość zgromadzonego kapitału systematycznie się powiększała. Chociaż nie zawsze będą to duże kwoty, istotny jest sam nawyk odkładania nawet drobnych sum pieniędzy.

3. Przemyśl każdą wypłatę z konta oszczędnościowego

Podejmowanie decyzji zakupowych pod wpływem chwili nie jest dobre. Jeśli planujesz zakup droższego produktu, który musisz częściowo sfinansować z pieniędzy zgromadzonych na rachunku oszczędnościowym, przemyśl to. Jest to ważne m.in. z tego względu, że – choć pieniądze tam zebrane są dostępne – bank może pobierać opłatę za dokonanie przelewu na podstawowy rachunek oszczędnościowy.

4. Zweryfikuj wydatki i wpłać kwotę na konto oszczędnościowe

Często zdarza się, że chcesz coś kupić, ale po chwili zmieniasz zdanie. Jeśli uda ci się uniknąć niepotrzebnego wydatku, zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wpłać na konto oszczędnościowe.

Pamiętaj! Konto oszczędnościowe to dobre narzędzie, dzięki któremu możesz wyrobić nawyk systematycznego odkładania środków. Aby jednak oszczędzanie przyniosło jeszcze więcej satysfakcji, wybierz rachunek z oprocentowaniem rosnącym w miarę przybywania kapitału. Tak działa Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku – możesz zyskać nawet do 0,7% w skali roku.