Artykuł: Lokata czy konto oszczędnościowe, gdzie zacząć oszczędzać?

Lokata czy konto oszczędnościowe: gdzie zacząć oszczędzać?

31 sierpnia 2021

Jeśli chcesz zbudować poduszkę finansową, ułóż plan finansowy i konsekwentnie się go trzymaj. Dowiedz się, gdzie lepiej odkładać pieniądze.

Jak planować finansową przyszłość?

Coraz więcej Polaków ma świadomość tego, jak ważne jest odkładanie środków z myślą o finansowym zabezpieczeniu swojej przyszłości. Zbudowanie tzw. buforu bezpieczeństwa pozwala na utrzymanie dotychczasowego standardu życia nawet w przypadku poważnych nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Sprawdź, od czego zacząć planowanie finansowej przyszłości.

Wcale nie musisz otrzymywać ponadprzeciętnego wynagrodzenia, aby móc zgromadzić spore oszczędności. Z pomocą przychodzi plan finansowy, dzięki któremu odkładanie środków przyjdzie ci z większą łatwością.

Plan finansowy, czyli co?

Dobrze przygotowany plan finansowy pozwoli ci zapanować nad domowym budżetem. Dzięki temu znajdziesz w nim środki przeznaczone na bieżące życie, jak i oszczędności. Pieniądze nie będą uciekać ci „przez palce”, co pozwoli na zbudowanie solidnej poduszki finansowej bez większych wyrzeczeń.

Podstawą planowania finansowego są:

  • określenie celów,
  • oszacowanie dochodów i kosztów (w tym nieprzewidzianych wydatków),
  • kontrola dotycząca planowania.

Plan finansowy możesz przygotować na dowolny okres – w zależności od tego, jakie masz cele. Jeśli znajdujesz się dopiero na początku drogi, znacznie łatwiej będzie ci zrealizować cele krótkoterminowe.

Jak zacząć oszczędzać?

Jeśli sumiennie podszedłeś do określenia domowego budżetu, z pewnością znalazłeś tam wolne środki. I to właśnie je możesz odkładać z myślą o zbudowaniu poduszki finansowej.

  • Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe jest dobre na początek, ponieważ pozwala zarabiać od pierwszej złotówki. Nie istnieje tutaj konieczność wpłaty minimalnej kwoty, a ponadto istnieje możliwość systematycznego wpłacania środków w dowolnym momencie.

Wybierając konto oszczędnościowe, warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania. Ciekawą opcją, dodatkowo motywującą do systematycznego odkładania środków, oprocentowanie rosnące wraz z kapitałem.

W oszczędzaniu niezwykle ważna jest systematyczność. Warto więc wykształcić nawyk regularnego odkładania środków, aby stało się to czymś naturalnym.

Lokata długoterminowa – sposób na pomnażanie zysków

Jeżeli na koncie oszczędnościowym udało ci się zgromadzić już pokaźny kapitał, możesz przenieść go na lokatę. Dobrym rozwiązaniem jest lokata długoterminowa, np. Lokata Plus z oferty Toyota Banku. Trzymając na niej kapitał przez okres 36 miesięcy, możesz zyskać nawet 0,90% w skali roku!

Lokata bankowa to opłacalny sposób na pomnażanie zysków – i to z kilku powodów:

  • zapewnia środkom bezpieczeństwo – kapitał jest chroniony i nie podlega utracie nawet w przypadku zawirowań na rynku finansowym
  • gwarantuje zyski – należne odsetki są wypłacane w ramach kapitalizacji, do której dochodzi zwykle w momencie zakończenia umowy.

Pamiętaj! Chociaż lokata powoduje „zamrożenie” środków, możesz wypłacić je w dowolnym momencie. Będzie to jednak wiązało się z utratą części lub całości wypracowanych odsetek.

Finansowe planowanie przyszłości jest niezwykle ważne. Mając odłożone pieniądze „na czarną godzinę”, nie trzeba obawiać się nawet największych nieprzewidzianych wydatków.