<font color="white">Jak oszczędzać na paliwie? Sprawdź 5 skutecznych metod</font>

Jak oszczędzać na paliwie? Sprawdź 5 skutecznych metod

Poradnik

   

  5 sposobów na zaoszczędzenie na paliwie

  Koszty tankowania samochodów stanowią lwią część wydatków w każdej firmie. Dlatego przedsiębiorcy poszukują sposobów, które pozwalają na zoptymalizowanie kosztów i poczynienie oszczędności. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wydatki na paliwo można zredukować nawet o kilkanaście procent.

  Zwiększona częstotliwość tankowania ma wiele przyczyn: począwszy od nadużyć kierowców, a skończywszy na nieprzemyślanym wyborze tras i pustych przebiegach. Warto zatem podjąć stosowne działania, dzięki którym wydatki na paliwo zostaną ograniczone, co jest szczególnie ważne w przypadku firm z rozbudowaną flotą pojazdów

  1. Pomiar zużycia paliwa

  Każdorazowa rejestracja ilości zużytego paliwa, przebiegu oraz czasu i miejsca tankowania pozwoli na wyeliminowanie nadużyć kierowców. Czasami zdarza się, że pracownicy korzystają z samochodów firmowych w celach prywatnych bez wcześniejszego uzgodnienia.

  Tego rodzaju monitoring nie tylko pozwoli wyeliminować ewentualne nadużycia, ale również – w przypadku istnienia różnic między różnymi pojazdami – może wskazać obecność problemów technicznych w samochodzie.

  2. Poprawne rozliczanie korzystania z pojazdu firmowego na cele prywatne

  Jeżeli przedsiębiorca zezwala pracownikom na korzystanie z auta firmowego do celów prywatnych, należy zadbać o prawidłowe rozliczanie kosztów. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych wydatków.

  3. Optymalny wybór tras

  Chcąc ograniczyć zużycie paliwa, można ustalić z kierowcami wybór konkretnych tras. Jest to możliwe poprzez analizę wcześniej wybieranych tras oraz zwyczajów kierowców.

  4. Promocyjne produkty bankowe

  Aby zaoszczędzić na paliwie, warto na bieżąco śledzić promocyjne produkty bankowe. Niektóre instytucje zwracają ustaloną część wydatków na paliwo (np. 2%) przy płatności kartą i tankowaniu na wybranych stacjach paliw. Ciekawą opcją jest także program „Tankuj korzyści do pełna” dostępny wraz z rachunkiem osobistym założonym w Toyota Banku. Polega ona na zwrocie kosztów paliwa w postaci premii do 500 zł rocznie dla posiadaczy Konta Jedynego.

  5. Karta paliwowa

  Sposobem na ograniczenie wydatków na paliwo jest karta paliwowa. To rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści:

  • możliwość ograniczenia nadużyć kierowców – każde tankowanie jest rejestrowane,
  • dodatkowe rabaty na paliwo,
  • łatwiejsze i sprawniejsze księgowanie kosztów – na koniec miesiąca wystawiana jest jedna faktura.

  Ponadto oszczędność na wydatkach paliwowych może przynieść:

  • zmiana ogumienia na opony klasy premium,
  • włączenie do floty pojazdów z silnikami hybrydowymi,
  • przeszkolenie kierowców w zakresie stylu jazdy „eco-driving”,
  • stałe kontrolowanie przekraczania prędkości,
  • regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu, łącznie z poziomem ciśnienia w oponach.

  Szacuje się, że zmniejszenie zużycia paliwa o zaledwie 2 litry na 100 km (przy pokonywaniu 15 tys. km rocznie) pozwala zaoszczędzić ponad 1,6 tys. złotych. Warto więc zastosować się do powyższych wskazówek, by oszczędności były jeszcze większe.