Leasing auta - kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania?

Leasing auta - kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania?

16 listopada 2020

Leasing auta to popularna forma finansowania, z której korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Nie ma się czemu dziwić – jest to rozwiązanie niosące za sobą wiele korzyści. Poznaj najważniejsze zalety i sprawdź, kiedy warto postawić na leasing auta.

Istota leasingu samochodowego jest prosta – leasingodawca oddaje przedmiot w użytkowanie leasingobiorcy w zamian za miesięczne raty. Po zakończonej umowie pojazd staje się własnością przedsiębiorcy lub wraca do leasingodawcy.

Korzyści wynikające z leasingu auta

Popularność leasingu samochodowego wcale nie wynika z mody na tego typu finansowanie. To realne korzyści, które może osiągnąć każdy przedsiębiorca.

Do najważniejszych zalet zalicza się m.in.:

  • niskie i przewidywalne koszty użytkowania,
  • optymalizację podatkową, tj. możliwość wliczenia rat miesięcznych w koszty uzyskania przychodu,
  • elastyczne miesięczne raty – dopasowane do budżetu przedsiębiorstwa,
  • możliwość wymiany pojazdu na nowy po zakończeniu umowy leasingowej.

Leasing auta – dla kogo?

Z leasingu samochodowego może skorzystać właściwie każdy przedsiębiorca, który spełnia podstawowe wymogi formalne. Nie zawsze jednak będzie to rozwiązanie opłacalne dla wszystkich.

Z leasingu auta warto skorzystać wówczas, gdy:

  • chcesz zbudować flotę pojazdów niskim kosztem,
  • nie chcesz ponosić dużych jednorazowych kosztów finansowania,
  • zależy ci na elastycznych ratach dopasowanych do sytuacji finansowej przedsiębiorstwa,
  • potrzebujesz przeprowadzić optymalizację podatkową,
  • chcesz jedynie użytkować samochody będące stale na gwarancji producenta.

Ważne jest, jaki leasing samochodowy wybierzesz

Jeżeli zależy ci na osiągnięciu maksymalnych korzyści wynikających z leasingu auta, z rozwagą podejdź do wyboru odpowiedniej oferty finansowania. Musi być dopasowana do twoich potrzeb oraz preferencji – pod każdym względem. na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

  • Wysokość opłaty wstępnej – to kwota wpłacana przez leasingobiorcę, która pozwala na użytkowanie pojazdu. Firmy leasingowe mają różne wymagania co do jej minimalnej wysokości. Musisz więc sprawdzić, ile trzeba zapłacić „na start”.
  • Wysokość miesięcznej raty – musi być dopasowana do możliwości finansowych, aby terminowa spłata była możliwa.
  • Gwarancja odkupu pojazdu przez dealera – to kwestia istotna szczególnie dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli wymienić auto na nowe bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
  • Wymogi formalne – warto sprawdzić, jakie dokumenty finansowe są wymagane. Uproszczone formalności oznaczają możliwość przyspieszenia procedury, co ma znaczenie wówczas, gdy samochodu potrzebujesz „na już”.

Jeśli szukasz korzystnego finansowania, sprawdź szczegóły Leasingu SMARTPLAN na nowe pojazdy w ofercie Toyota Leasing. To przedsiębiorca decyduje o wysokości opłaty wstępnej i wysokości miesięcznych rat, a na zakończenie umowy może wybrać jedną z 3 opcji, np. wymienić pojazd na nowy – bez angażowania środków własnych.

Zastanawiasz się, czy leasing auta jest rozwiązaniem dedykowanym dla twojej firmy? Skontaktuj się z naszym doradcą, którzy pomoże w podjęciu korzystnej dla ciebie decyzji.