Czy da się oszczędzić na paliwie?

Czy da się oszczędzić na paliwie?

   

  Statystyczny Polak wydaje miesięcznie na paliwo 300 zł. Czy da się obniżyć tę kwotę? Wielu kierowców poszukuje rozwiązań, które pozwolą na oszczędzanie. Poznaj sposoby, dzięki którym będziesz płacić mniej.

  Chociaż wydawać by się mogło, że oszczędzanie na paliwie jest niemożliwe, istnieją metody, dzięki którym można zmniejszyć wydatki z tego tytułu. Skorzystaj z kilku poniższych wskazówek.

  Wyeliminowanie pustych przebiegów

  Jak często zdarza Ci się kilkakrotnie w ciągu dnia jeździć po dzieci do szkoły, na zajęcia dodatkowe itd.? Jak często wracasz z pracy do domu i dopiero wieczorem jedziesz na większe zakupy? Jak często jeździsz sam do pracy, mimo że po drodze mógłbyś zabrać sąsiada czy kolegę mieszkającego nieopodal?

  Wszystkie wyżej wymienione sytuacje to tzw. puste przebiegi, które odpowiadają za wysokie kwoty tankowania. Wystarczyłoby więc bardziej racjonalnie planować podróżowanie samochodem. Co możesz zrobić? Wystarczy zaproponować sąsiadom czy znajomym odbieranie dzieci ze szkoły, podwiezienie do pracy, jeśli jedziecie w tym samym kierunku – na zmianę. Z wyprzedzeniem planować większe zakupy – tak, aby zrobić je w drodze z pracy do domu.

  Ekonomiczna jazda

  Duże zużycia paliwa wynika m.in. z nieekonomicznej jazdy. Pokonywanie tras z bardzo dużą prędkością, częste przyspieszanie i hamowanie, niedostosowanie biegów do prędkości – to główne powody, które wymuszają na właścicielu pojazdu częste tankowanie. Jak tego uniknąć? Zacznij jeździć ekonomicznie, czyli:

  • poruszaj się z optymalną prędkością, np. nie przyspieszaj, jeśli światło na sygnalizacji właśnie zmieniło się na czerwone
  • obserwuj drogę, by unikać częstego hamowania
  • staraj się hamować silnikiem – pamiętaj przy tym, by biegi zredukować najpóźniej przy ok. 1200 obrotach silnika jak najszybciej zmień bieg na „dwójkę” – zbyt długie poruszanie się na pierwszym biegu zwiększa zużycie paliwa
  • optymalnie zmieniaj biegi – bieg należy zmienić na wyższy, zanim silnik osiągnie maksymalny moment (ok. 3500 obrotów).

  Odpowiednie konto bankowe

  Zastanawiasz się, co wspólnego z oszczędzaniem paliwa ma konto bankowe? Biorąc pod uwagę Konto Jedyne oferowane przez Toyota Bank, możesz zauważyć różnicę.

  Posiadacze tego rachunku osobistego mogą skorzystać z atrakcyjnego programu „Tankuj Korzyści”, dzięki któremu można otrzymać zwrot środków za paliwo. Maksymalna kwota to aż 600 zł w ciągu roku. Jak to działa?

  Przykład 1. Jeżeli średnie miesięczne saldo na rachunku Konto Jedyne wyniesie 1 tys. zł, a średnie miesięczne saldo depozytów osiągnie kwotę 10 tys. zł, możesz liczyć na zwrot %% wydatków na paliwo.

  Przykład 2. Jeżeli średnie miesięczne saldo na rachunku wyniesie 3 tys. zł, kwota miesięcznego średniego salda depozytów osiągnie kwotę min. 50 tys. zł oraz dokonasz transakcji kartą płatniczą na kwotę co najmniej 1 tys. zł w miesiącu, zwrot wyniesie nawet 10%.

  Warto przy tym podkreślić, że miesięczny zwrot za paliwo nie może przekroczyć 50 zł.

  Zmieniając swoje przyzwyczajenia związane z jazdą samochodem oraz zakładając odpowiedni rachunek bankowy, oszczędność na paliwie nie będzie pozorna. Wprowadź zmiany jak najszybciej, by Twój domowy budżet odetchnął.