Auto nowe czy używane? Przeczytaj nasz poradnik

Auto nowe czy używane? Przeczytaj nasz poradnik

8 maja 2020

Chyba każdy, kto zamierza kupić samochód, zastanawia się, czy lepiej wybrać używane „cztery kółka”, czy też może nowe, prosto z salonu. Oczywiście każde z tych rozwiązań ma istotne zalety, ale również wady. Jak więc rozstrzygnąć ten spór? Wiele zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Przeczytaj nasz poradnik, który pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Nowy samochód – prestiż i pewność

Nowy samochód prosto z salonu to marzenie wielu. W zasadzie każdy, mając nieograniczone fundusze, właśnie tak dokonywałby zakupów. Większość nabywców nie może sobie jednak pozwolić na szastanie pieniędzmi, dlatego zaczyna kalkulować, czy jest to opłacalna droga. Oczywiście nowe auta wiążą się z ważnymi korzyściami dla właścicieli.

Największe zalety nowego samochodu to m.in.:

  • bezawaryjność – nowe auto nie będzie sprawiać Ci problemów przynajmniej przez kilka lat, a w razie ewentualnych usterek fabrycznych lub awarii sprawę załatwi gwarancja producenta;
  • możliwość wyboru wymarzonej wersji wyposażenia i dodatków;
  • dodatkowe pakiety od dealera – mogą to być dodatkowe akcesoria, ubezpieczenie lub rozszerzona gwarancja;
  • wiele możliwości finansowania – salony, pragnąc przyciągnąć klientów, oferują kredyty, leasingi, a nawet oddanie starego samochodu w rozliczeniu.

Do największych wad kupna nowego auta zalicza się te dotyczące kwestii finansowych. Nie da się ukryć, że ceny pojazdów z salonów nie należą do niskich. Co więcej, im nowszy samochód, tym szybciej traci na wartości. Trzyletni egzemplarz zazwyczaj jest wart nawet o połowę mniej niż w dniu wyjazdu z salonu, co realnie oznacza bardzo wysokie koszty dla właściciela.

Auto używane – nie tylko cena

Co powoduje, że w Polsce kwitnie handel autami używanymi? Odpowiedź jest prosta: ceny. Kilkuletnie auto w bardzo dobrym stanie może kosztować zaledwie ułamek tego, co „nówka” z salonu. Oznacza to, że za te same pieniądze po prostu możesz pozwolić sobie na więcej – bogatsze wyposażenie, mocniejszy silnik, bardziej ekskluzywny model. Co więcej, używany samochód można ponownie odsprzedać po kilku latach bez ogromnej utraty wartości – szczególnie, jeśli będzie zadbany i bezwypadkowy.

Zakup auta z drugiej ręki może być jednak ryzykowny – szczególnie, jeśli dokonywany jest w komisie lub od osoby prywatnej – wówczas trudno mieć pewność co do historii pojazdu. Niekiedy można natknąć się na prawdziwą „minę”, która będzie generować wysokie koszty utrzymania i napraw. Rozwiązaniem jest zakup u dealera – każde używane auto w jego ofercie jest bowiem dokładnie sprawdzane. Takie rozwiązanie zapewnia też inne korzyści, m.in.:

  • gwarancja – dzięki której nie trzeba martwić się o awarie, które statystycznie w przypadku kilkuletnich aut zdarzają się znacznie częściej niż w nowych;
  • atrakcyjność oferowanych modeli – u dealerów często można znaleźć prawdziwe perełki, tzn. dobrze utrzymane i bogato wyposażone auta w atrakcyjnych cenach (np. rozliczeniowe czy poleasingowe, a nawet używane jako modele testowe);
  • różne modele finansowania – w ofercie Toyota Banku znajduje się m.in. Kredyt SMARTPLAN używany samochód (RRSO 9,55%), który pozwala na skorzystanie z dogodnego modelu finansowania z przystępnymi ratami i wymianę auta co 3-4 lata.

Co więc wybrać? Każdy kierowca musi podjąć tę decyzję samodzielnie. Warto jednak zawsze dokładnie sprawdzić dostępne możliwości przed dokonaniem zakupu.