Kobieta w aucie

Ceny paliw na stacjach coraz wyższe. Gdzie szukać oszczędności?

4 maja 2021

Ceny na stacjach paliw znów windują w górę. Analitycy prognozują, że w najbliższym czasie wcale nie zapowiada się na obniżki. Wszystko wskazuje na to, że Polacy znów będą musieli głębiej sięgnąć po portfeli, co przełoży się na wzrost kosztów tankowania auta. Dlatego warto już teraz poszukać oszczędności. Sprawdź, co możesz zrobić.

Ceny paliw na stacjach benzynowych zależą od mnóstwa czynników, na które nie masz żadnego wpływu. Możesz jednak zacząć wprowadzać pewne zmiany w swoich codziennych nawykach, aby podwyżka dotknęła cię w jak najmniejszym stopniu.

Jak oszczędzać paliwie?

Wzrost cen na stacjach benzynowych wcale nie musi być dotkliwy dla twojego domowego budżetu. Wystarczy, że wprowadzisz kilka modyfikacji swojego stylu jazdy. Chodzi przede wszystkim o przestawienie się na tzw. ekonomiczną jazdę, która uwzględnia wiele elementów.

  • Dostosuj prędkość do sytuacji na drodze

Wielu kierowców ma tendencję do gwałtownego przyspieszania i nagłego hamowania, co skutkuje większym zużyciem paliwa. Jeśli takie zachowanie jest charakterystyczne również dla ciebie, czas to zmienić. Zacznij obserwować to, co dzieje się na drodze, np. nie przyspieszaj, jeśli sygnalizacja wskazuje na światło czerwone.

  • Omijaj zakorkowane dzielnice miasta

Jazda w korkach przyczynia się do sporego zużycia paliwa. Dlatego naucz się omijania najbardziej zatłoczonych ulic. Wybierz alternatywną drogę – nawet dłuższą, ale pustą.

  • Naucz się hamować silnikiem

Gwałtowne hamowanie „pożera” większą ilość paliwa, dlatego przestaw się na hamowanie silnikiem. Przykładowo, nie przyspieszaj w momencie, gdy kilkaset metrów przed tobą stworzył się zator.

  • Dostosuj bieg do obrotów silnika

Jeśli bieg nie jest dostosowany do obrotów silnika, wówczas dochodzi do większego spalania paliwa. Dlatego zawsze zmieniaj bieg na wyższy, gdy obroty silnika są zbyt wysokie. W nowych samochodach kontrolowanie tego jest łatwiejsze, ponieważ wiele modeli posiada specjalne systemy informujące o konieczności zmiany biegu. 

Jak jeszcze obniżyć wydatki związane z tankowaniem?

Chociaż ekonomiczna jazda pozwala na poczynienie sporych oszczędności, to jednak nie wszystko. Aby poczuć realne zyski, warto dołączyć do programów lojalnościowych dedykowanych kierowcom.

Za przykład może posłużyć program Tankuj Korzyści, do którego mogą przystąpić posiadacze rachunku Moto Konto w Toyota Banku. Na czym to polega? W ramach programu istnieje możliwość uzyskania zwrotu za tankowanie – nawet do 10% wydatków na paliwo.

Warto przy tym podkreślić, że Moto Konto otwiera znacznie więcej możliwości dla kierowców – szczególnie tych, którzy zdecydują się również na skorzystanie z finansowania zakupu auta. To m.in. premia wynosząca nawet 600 zł w przypadku skorzystania z kredytu samochodowego lub leasingu.

Chociaż nie masz wpływu na podwyżkę cen na stacjach paliw, zawsze jest alternatywne rozwiązanie. Wiele możesz zrobić, aby poczynić realne oszczędności związane z tankowaniem auta.