spłata rat kredytu

Co robić w przypadku problemów ze spłatą rat leasingowych?

8 lutego 2021

Raty leasingowe są dopasowane do aktualnej sytuacji materialnej przedsiębiorstwa, dlatego z ich spłatą z reguły nie ma problemów. Są jednak przypadki, w których firma ma kłopot z terminowym regulowaniem zobowiązań wobec firmy leasingowej. Jak wtedy postąpić? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym wyjdziesz na finansową prostą.

Nawet najlepiej prosperujące przedsiębiorstwo może mieć przejściowe problemy z terminową spłatą zobowiązań. Dochodzi do nich najczęściej w momencie zatorów płatniczych, co jest równoważne z zachwianiem płynności finansowej. Jeżeli przedsiębiorstwo nie otrzymuje należności od kontrahentów na czas, samo także ma problem z dotrzymaniem terminów swoich płatności.

Chociaż każdy chciałby uniknąć takiego scenariusza, nie zawsze jest to możliwe. Dlatego warto wiedzieć, jak postąpić w momencie przejściowych trudności w spłacie rat leasingowych.

Skontaktuj się z leasingodawcą

Nikt nie lubi przyznawać się do kłopotów finansowych, ale uciekanie od problemów nie rozwiąże sytuacji. Niemyślenie o płatnościach nie sprawi, że raty znikną lub same się uregulują. Dlatego, jeśli coraz trudniej jest ci dotrzymywać terminów płatności rat, jak najszybciej skontaktuj się z firmą leasingową.

Rozmowa z leasingodawcą pozwoli wypracować konkretne rozwiązanie – takie, które będzie można z łatwością zrealizować. Być może będzie to ustalenie nowego harmonogramu spłaty rat? A może pojawi się możliwość odroczenia terminu płatności o kilka miesięcy? Wszystko zależy od tego, kiedy zgłosisz się do leasingodawcy i jakie przedstawisz argumenty.

Pamiętaj! Firmie leasingowej zależy na tym, abyś spłacał zaciągnięte zobowiązanie. Dlatego jest ona skłonna do negocjacji w tej sprawie. Musisz jednak zacząć rozmawiać jak najwcześniej. Jeśli zaczniesz otrzymywać powiadomienia o przekroczonym terminie płatności i będziesz je ignorować, a potem zechcesz prowadzić negocjacje, może być już za późno.

Ostatecznym rozwiązaniem może być np. cesja umowy leasingowej – o ile znajdziesz przedsiębiorstwo chętne do przejęcia twojego zobowiązania.

Problemów ze spłatą rat można uniknąć!

Problem z terminowym regulowaniem rat leasingowych może zdarzyć się każdemu. I każdy może spróbować z sukcesem rozwiązać tę sprawę. Można jednak skutecznie uniknąć takich kłopotów – wystarczy wybrać odpowiednią ofertę leasingu samochodowego.

  • Decyzji o leasingu samochodowym nie podejmuj pod wpływem emocji.
  • Zawsze porównaj kilka ofert leasingowych, aby wybrać tę najkorzystniejszą.
  • Szukaj atrakcyjnych propozycji – dopasowanych do aktualnej sytuacji materialnej przedsiębiorstwa.
  • Wybierz parametry finansowania elastycznie dostosowane do twoich oczekiwań.

Jeżeli zależy ci na niskich ratach, rozważ Leasing SMARTPLAN na nowe pojazdy. Wysokość miesięcznego zobowiązania wyliczana jest na podstawie rzeczywistej utraty wartości pojazdu w okresie finansowania, dzięki czemu rata może być niska. Gwarancja odkupu auta przez dealera oznacza możliwość skorzystania z kolejnego leasingu – bez konieczności angażowania środków własnych.