Kobieta z telefonem i laptopem

Co to jest kod CVV i do czego służy?

22 września 2022

Dokonywanie płatności bezgotówkowych – w tym za pomocą karty płatniczej – cieszy się rosnącą popularnością. Aby taka transakcja była w pełni bezpieczna i nie wiązała się z ryzykiem nadużyć, środki płatnicze są specjalnie zabezpieczone. Jednym z elementów jest kod CVV. Dowiedz się, do czego on służy.

Karta płatnicza jest wydawana  na wniosek klienta – w ramach posiadanego przez niego konta osobistego. Za jej pomocą można wypłacać nie tylko gotówkę z bankomatów, ale również dokonywać płatności za pośrednictwem terminalna czy w sklepach internetowych. Z punktu widzenia tych ostatnich transakcji kluczową rolę odgrywa nie tylko numer karty płatniczej czy data jej ważności, ale także kod CVV.

Czym jest kod CVV?

CVV (z ang. Card Verification Value) to trzycyfrowy kod, który stanowi najważniejsze zabezpieczenie karty płatniczej. Umieszczony jest na jej rewersie – także z powodów bezpieczeństwa.

Należy go podać w momencie dokonywania bezgotówkowej transakcji płatniczej online. Bez niego płatność nie może zostać zrealizowana – mimo że kupujący poda imię i nazwisko posiadacza karty, jej numer oraz datę płatności. To między innymi z tego powodu należy chronić dostęp do kodu CVV. Nie można podawać go innym osobom, bo to wiąże się z ryzykiem dokonania nieautoryzowanej transakcji.

CVV a CVC – czym się różnią?

Bardzo często można spotkać się nie tylko z numerem CVV, ale również CVC (z ang. Card Verification Code). Oba są kodami zabezpieczającymi, a jedyna różnica polega wyłącznie na przynależności do konkretnej organizacji płatniczej.

I tak:

  • CVV – dotyczy kart Visa,
  • CVC – obowiązuje w przypadku kart wydanych przez MasterCard.

Płatności kartą – jak zwiększyć bezpieczeństwo transakcji?

Płatności kartą są bezpieczne, między innymi z powodu zabezpieczenia ich kodem CVV. Warto jednak pamiętać, że kwestia bezpieczeństwa leży także w twoich rękach – ty również możesz wiele zrobić, aby uniknąć utraty środków, np. z powodu przechwycenia newralgicznych danych.

Pamiętaj, aby:

  • nie przekazywać nikomu informacji o danych z karty płatniczej – nie tylko kodu CVV, ale innych danych,
  • sprawdzać wiarygodność sklepu internetowego – nie kupuj w podejrzanych serwisach,
  • sprawdzać zabezpieczenia sklepu internetowego – w pasku adresu URL powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki; jeśli jest przekreślony, nie wpisuj danych z karty płatniczej;
  • ustawić odpowiednie limity na transakcje bezgotówkowe – jeśli nie będą one zbyt wysokie, nie stracisz dużo pieniędzy w razie kradzieży karty płatniczej lub utraty wrażliwych danych.

Większa świadomość w zakresie bezpieczeństwa płatności internetowych przekłada się na mniejsze ryzyko utraty środków zgromadzonych na koncie, do którego została wydana karta płatnicza. Zawsze zachowuj czujność, aby nie wpaść w pułapkę cyberprzestępców.