Poduszka finansowa w budżecie domowym – jak ją zbudować?

Poduszka finansowa w budżecie domowym – jak ją zbudować?

31 stycznia 2020

Wielu Polaków żyje od wypłaty do wypłaty. Tymczasem życie bywa bardzo nieprzewidywalne, dlatego w miarę stabilna sytuacja materialna może bardzo szybko się zmienić. Aby nie wpaść w poważne kłopoty i zachować płynność finansową, trzeba się odpowiednio zabezpieczyć. Sprawdź, jak skutecznie uchronić się w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Chociaż większość Polaków deklaruje, że systematycznie gromadzi oszczędności, nie wszyscy dysponują tak dużymi środkami zabezpieczającymi w razie nieoczekiwanych sytuacji życiowych. Podstawą jest jednak solidna poduszka finansowa, dzięki której żadne wydatki nie będą obciążeniem domowego budżetu.

Poduszka finansowa, czyli co?

Mianem poduszki finansowej określa się pieniądze zgromadzone na tzw. czarną godzinę. Jest to kwota, która pozwala przetrwać kilka miesięcy na dotychczasowym poziomie bez konieczności sięgania po pożyczki oraz inne formy zewnętrznego wsparcia finansowego.

Trudno jednoznacznie określić, jak duża powinna być taka poduszka. Eksperci zakładają, że poduszka finansowa powinna odpowiadać budżetowi wykorzystywanemu przez okres 6 miesięcy. Jednak im więcej pieniędzy uda Ci się zgromadzić, tym lepiej. Wówczas zyskujesz większe poczucie bezpieczeństwa i wewnętrznego spokoju w razie, gdyby doszło do nagłego pogorszenia sytuacji materialnej.

Od czego zacząć budowanie oszczędności?

Budowanie poduszki finansowej wcale nie jest skomplikowane i trudne – wystarczy tylko opracować plan i rzetelnie realizować go krok po kroku.

  1. Dokładnie oszacuj, ile wynoszą miesięczne wydatki w ciągu miesiąca. Weź pod uwagę wszystkie – nawet pozornie nic nieznaczące – koszty.

  2. Na podstawie sporządzonej listy wydatków oceń, z których możesz bez problemu zrezygnować – jeśli nie w ogóle, to przynajmniej ograniczyć ich częstotliwość. Często zdarza się bowiem, że przez niektóre wydatki pieniądze uciekają niczym przez palce.

  3. Załóż konto oszczędnościowe – jest to produkt finansowy, dzięki któremu będziesz co miesiąc odkładać konkretną kwotę. Wybierz jednak taki rachunek, który przynosi ponadprzeciętne zyski, np. Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku pozwala zyskać do 1% w skali roku.

  4. Zaplanuj systematyczne oszczędzanie – pomoże w tym celu ustanowienie przelewu stałego na konkretną kwotę. Dzięki temu ustalona suma automatycznie będzie trafiać na konto oszczędnościowe w wyznaczonym terminie.

Każdego miesiąca przeprowadź podsumowanie – sprawdź, ile punktów z opracowanego planu udało się zrealizować. I zawsze –  jeśli masz tylko taką możliwość – staraj się wpłacać na konto oszczędnościowe więcej pieniędzy. Dzięki temu szybciej zbudujesz poduszkę finansową.