Srebrny budzik

Czym różni się lokata krótkoterminowa od długoterminowej i którą lepiej wybrać?

1 lutego 2023

Masz sporo oszczędności i zależy ci na ich pomnażaniu? Lokaty bankowe to dobry wybór – są one bezpieczne i zapewniają gwarancję zysków. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę, poznaj różnice między lokatą krótkoterminową a długoterminową. To pozwoli na wybór opcji dopasowanej do twoich oczekiwań – także tych pod względem zysków kapitałowych.

Wszystkie lokaty to produkty oszczędnościowe otwierane na określony w umowie czas. Istnieje możliwość ich przedłużenia, odbywa się to zwykle na zlecenie wpłacającego.

Lokaty terminowe – co to?

Depozyty terminowe to produkty bankowe, których istotą jest lokowanie środków pieniężnych na czas określony w umowie. W zależności od tego, jak długo trwa umowa, można wyróżnić dwa rodzaje lokat bankowych:

  • krótkoterminową,
  • długoterminową.

Zwykle lokatę terminową na krótki czas zawiera się na okres nie dłuższy niż 6-9 miesięcy. Natomiast lokata długoterminowa trwa zazwyczaj dłużej niż 12 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że definicje terminowych lokat bankowych mogą być "modyfikowane" przez poszczególne instytucje.

Lokata krótkoterminowa i lokata długoterminowa – najważniejsze różnice

Celem wszystkich lokat terminowych jest pomnażanie wpłaconych środków. Różnią się jednak one czasem trwania umowy i to właśnie z tego wynikają najważniejsze różnice między tymi produktami bankowymi. Krótkoterminową lokatę bankową można otworzyć na okres kilku miesięcy, natomiast długoterminowa lokata bankowa trwa najczęściej nie krócej niż 12 miesięcy (a nawet 36 miesięcy).

Jeśli chodzi o tego rodzaju produkty oszczędnościowe, różnice widoczne są również w odniesieniu do wysokości oprocentowania. Zwykle lokaty oszczędnościowe z umową długoterminową pozwalają na wygenerowanie większych zysków. Jednak wszystko zależy od konkretnej oferty danego banku. Często okazuje się, że z lokaty bankowej na 12 miesięcy można "wycisnąć" znacznie więcej odsetek niż lokaty na 24 czy nawet 36 miesięcy.

Czas trwania lokaty – na co się zdecydować?

Zastanawiasz się, jakie lokaty wybrać? Czy dobrym wyborem będzie lokata długoterminowa, a może znacznie lepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowa lokata bankowa?

Lokaty długoterminowe – dla kogo?

Lokata bankowa zakładana na okres 9-12 miesięcy to dobre rozwiązanie dla osób, które:

  • w najbliższym czasie nie planują żadnych inwestycji wymagających większych środków finansowych;
  • chcą skorzystać z wyższego oprocentowania – o ile pozwala na to konkretna oferta lokat.

Pamiętaj! Wypłacenie pieniędzy przed czasem będzie skutkować częściową lub całkowitą utratą odsetek. Wszystko zależy od wewnętrznej polityki danego banku. Przykładowo, Lokata Plus dostępna w ofercie Toyota Banku pozwala na zachowanie części zysku, tj. 0,1 należnych odsetek.

Lokaty krótkoterminowe – kiedy to dobry wybór?

Oferta lokat bankowych uwzględnia depozyty, w przypadku których odsetki naliczane są przez 1-6 miesięcy. Warto się na nie zdecydować wówczas, gdy:

  • w najbliższym czasie spodziewasz się większego wydatku i będziesz potrzebować zgromadzonych środków;
  • oprocentowanie lokat bankowych jest atrakcyjne – tak może być w przypadku depozytów na okres 3 lub 6 miesięcy.

Jak rozpoznać najlepszą lokatę?

To zrozumiałe, że interesują cię tylko najkorzystniejsze lokaty bankowe. Aby dotrzeć do takiej oferty, warto porównać dostępne opcje. Z pomocą przychodzi ranking lokat bankowych, stanowiący zestawienie aktualnych propozycji banków. Przy porównaniu depozytów weź pod uwagę kilka najważniejszych aspektów i wybierz najlepszą lokatę dla siebie.

Oprocentowanie lokaty

Im wyższe, tym większe zyski przyniesie kapitalizacja odsetek. Jeśli zdecydujesz się na oprocentowanie stałe, w momencie, gdy zakładasz lokatę, poznasz szacowaną wysokość zysków. Co ważne, najlepsze lokaty bankowe charakteryzują się wyższym oprocentowaniem niż konta oszczędnościowe.

Maksymalna kwota lokaty

Sprawdź nie tylko wysokość oprocentowania, ale również to, ile pieniędzy możesz zdeponować na lokacie bankowej. W niektórych bankach mogą istnieć limity.

Liczba możliwych do założenia lokat oszczędnościowych

Niektóre banki dają możliwość założenia lokaty jednorazowo (może to być lokata odnawialna), inne pozwalają założyć dowolną liczbę lokat. Chociaż okres trwania lokaty ma znaczenie, istotne są także inne elementy. Warto więc porównać dostępne opcje, aby wybrać najlepszą lokatę dla siebie.

Pamiętaj! Lokaty bankowe to bezpieczne produkty finansowe, gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.