żółte baloniki

Jak inflacja wpływa na zyski z lokat długoterminowych?

6 kwietnia 2022

Lokaty pozostają jednym z najbardziej pewnych produktów bankowych, które pozwalają na pomnażanie oszczędności. Czy jednak – w perspektywie rosnącej inflacji – takie rozwiązanie nadal jest korzystne? Dowiedz się, czy i w jaki sposób inflacja może wpłynąć na zyski osiągnięte z lokat długoterminowych.

Lokaty długoterminowe cieszą się sporą popularnością, ponieważ zwykle są lepiej oprocentowane niż te zakładane na 1-3 miesiące. Wiele osób zastanawia się jednak nad zasadnością tego typu produktów bankowych w kontekście dynamicznego wzrostu inflacji. Pojawiają się prognozy, że na przestrzeni kilku miesięcy będzie wyrażana dwucyfrowo.

Inflacja – na czym polega?

Mianem inflacji określa się spadek siły nabywczej pieniądza, za co odpowiada wiele czynników. Głównym powodem jest wzrost przeciętnego poziomu cen produktów spożywczych, co może być wynikiem m.in. wzrostu cen surowców, energii, gazu, paliw. Za wzrost inflacji może odpowiadać również dodruk pieniądza.

Efekt? Za tę samą kwotę można kupić znacznie mniej. Pieniądze tracą na wartości – utrata jest większa, im większa jest inflacja.

Czy można uchronić pieniądze przed inflacją?

Pieniądze przechowywane na nieoprocentowanym rachunku bankowym bardzo szybko podlegają negatywnemu oddziaływaniu inflacji. Bardzo szybko tracą na swojej wartości, co jest zjawiskiem niepożądanym. Z tego powodu warto poszukać alternatywnych rozwiązań, które pomogą ustrzec się przed tym.

Wpływ inflacji na zysk z lokat długoterminowych

Inflacja nie omija środków zgromadzonych na produktach oszczędnościowych. Warto jednak mieć świadomość, że jej wpływ zależy w dużej mierze od oprocentowania danego instrumentu finansowego. Im jest ono wyższe, tym mniej dotkliwa będzie inflacja.

Pamiętaj! Nie jest tak, że lokata długoterminowa pozwoli w 100% uchronić pieniądze przed utratą ich wartości. Można jednak zabezpieczyć choćby część zgromadzonych oszczędności.

Powszechnie uważa się, że najbardziej bezpieczną opcją byłaby lokata bankowa z oprocentowaniem ustalanym w oparciu o WIBOR. Jednak obecnie takie oferty nie są dostępne na rynku finansowym. Natomiast w ofercie Toyota Bank jest Indeksowane Konto Oszczędnościowe, które jest oprocentowane właśnie w oparciu o stawkę WIBOR. Warto je rozważyć, myśląc o oszczędzaniu.

Lokaty długoterminowe – czy to się opłaca?

Lokaty długoterminowe nie są w stanie zabezpieczyć pieniędzy przed galopującą inflacją. Jeśli jednak masz do wyboru pozostawić środki na nieoprocentowanym rachunku bankowym lub nisko oprocentowanym koncie oszczędnościowym, szala zwycięstwa przechyla się na stronę lokaty.

Aby jednak takie rozwiązanie było faktycznie korzystne, warto porównać dostępne oferty i wybrać produkt najwyżej oprocentowany. Należy przy tym uwzględnić także koszty ponoszone w związku z posiadaniem lokaty, np. konieczność założenia rachunku osobistego.

Oszczędzanie w czasach szalejącej inflacji nie jest łatwe i nie przynosi spektakularnych zysków. Nie warto jednak z tego rezygnować, ponieważ trzymanie pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku powoduje znaczną utratę ich wartości.