Alert na telefonie

Co to są alerty BIK i jak chronią przed wyłudzeniami?

15 maja 2023

Każdego roku dochodzi do tysięcy wyłudzeń kredytów. Kradzież lub zgubienie dowodu osobistego, wyciek danych wrażliwych – tyle wystarczy, aby oszuści zaciągnęli zobowiązanie w banku lub innej instytucji finansowej. Na szczęście można się przed tym uchronić – z pomocą przychodzą tzw. alerty BIK. Dowiedz się o nich więcej.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) kojarzy się przede wszystkim ze sprawdzeniem historii kredytowej przez bank. Warto jednak mieć świadomość, że zakres jego działania jest znacznie szerszy. BIK oferuje coraz więcej rozwiązań, które mają na celu ochronę interesów kredytobiorców. Jednym z nich są alerty BIK.

Alerty BIK, czyli co?

Alerty BIK to usługa, która powstała z myślą o zminimalizowaniu ryzyka wyłudzenia kredytu przez oszusta. Wystarczy ją aktywować, aby otrzymywać powiadomienia o składaniu wniosków kredytowych lub pożyczkowych w różnych instytucjach finansowych. Pozwoli to na szybką reakcję w razie próby wyłudzenia tego typu zobowiązania.

Jak to działa? Alerty BIK wykorzystują fakt, iż – w przypadku składania wniosku kredytowego – bank sprawdza wiarygodność finansową w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli okaże się, że instytucja weryfikuje twoją historię zobowiązań, to otrzymasz wiadomość SMS z informacją o sprawdzaniu danych w BIK. Jeśli to nie ty składasz wniosek, jak najszybciej skontaktuj się z Biurem Informacji Kredytowej. Ta instytucja podejmie stosowne działania, które pomogą anulować wniosek kredytowy. Otrzymasz instrukcję co należy zrobić (krok po kroku), aby nie doszło do zawarcia umowy kredytowej przez osobę podszywającą się pod ciebie.

Czy warto włączyć usługę alerty BIK?

Wyłudzenie kredytu – choćby na niewielką kwotę – będzie miało dla ciebie przykre konsekwencje. Przede wszystkim zostaniesz obciążony spłatą zaciągniętego przez oszusta zobowiązania. Dlatego warto zainteresować się usługą powiadomień wysyłanych przez Biuro Informacji Kredytowej.

Pamiętaj! Alerty BIK działają przez 7 dni w tygodniu – 24 godziny na dobę. Kiedy aktywujesz tę usługę, zawsze będziesz na bieżąco. Dowiesz się, gdy ktoś będzie chciał podszyć się pod ciebie.

Jak jeszcze chronić się przed wyłudzeniem kredytów?

Alerty BIK to jedna z opcji, która pozwala zminimalizować ryzyko wyłudzenia danych. Warto także:

  • jak najszybciej skontaktować się z bankiem, jeżeli zorientujesz się, że ktoś zdobył dane dostępowe do serwisu transakcyjnego;
  • zgłosić utratę dowodu osobistego nie tylko na policji, ale również w banku. 

Alerty BIK to dobry sposób na zmniejszenie prawdopodobieństwa wyłudzenia kredytu na twoje dane. Chociaż jest to usługa płatna, w wielu przypadkach warto ponieść taki koszt – zwłaszcza że wynosi on zaledwie kilka złotych miesięcznie.