Podarty banknot

Co zrobić z podartym banknotem?
To warto wiedzieć!

18 stycznia 2022

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby przyjąć uszkodzony pieniądz lub przypadkowo przedrzeć go samodzielnie. Jeśli i tobie zdarzył się taki wypadek, banknotu wcale nie musisz spisywać na straty. Niezależnie od jego nominału, możesz odzyskać nawet 100% jego wartości. Dowiedz się, gdzie się zgłosić.

Właściciel uszkodzonego banknotu ma szansę otrzymać jego równowartość, co regulują stosowne przepisy – zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Jakie banknoty ulegają wymianie?

Zgodnie z zarządzeniem, banknot podlegający wymianie musi spełniać dwa podstawowe warunki:

  • mieć możliwość odczytania nominału,
  • zachować minimum 45% oryginalnej powierzchni.

Oznacza to, że wymianie podlegają wszystkie banknoty, które są np. podarte, postrzępione, przerwane, zabrudzone, poplamione, odbarwione. Za uszkodzenia uznaje się również pojawienie się na nich trwałego napisu, nadruku lub innych znaków.

To, w jaki stanie banknot zostanie przekazany do wymiany, wpływa na wysokość otrzymanej kwoty. I tak:

  • gdy jego powierzchnia zachowała się w 45-75%, wówczas właściciel otrzyma połowę wartości nominalnej,
  • gdy jego zachowana powierzchnia przekracza 75%, wówczas właściciel otrzyma pełną wartość nominalną.

Oznacza to, że za uszczerbek rogu czy częściowe przedarcie będzie przysługiwało 100% jego wartości nominalnej. Jeżeli natomiast banknot został porwany na strzępki, wówczas właściciel nie odzyska pieniędzy.

Jak zabezpieczyć uszkodzony banknot?

Aby nie pogłębiać uszkodzenia powstałego na banknocie, warto odpowiednio go zabezpieczyć. Sposób postępowania zależy głównie od rodzaju uszczerbku. I tak:

  • banknot podarty lub naderwany warto skleić bezbarwną taśmą,
  • banknot zawilgocony, nadpalony lub kruszący się należy umieścić w woreczku strunowym.

Zaleca się także unikać samodzielnego odtłuszczania plam czy usuwania przebarwień. Może to tylko pogłębić uszkodzenie, w efekcie czego dojdzie do pomniejszenia wartości nominalnej.

Gdzie się zgłosić z uszkodzonym banknotem?

Wystarczy zgłosić się do dowolnego banku komercyjnego działającego na terenie naszego kraju. Od października 2020 roku istnieje możliwość wymiany za pośrednictwem operatora pocztowego – uszkodzone banknoty należy wysłać do centrali NBP.

Pamiętaj! Jeśli decydujesz się na korespondencyjną wymianę banknotów, ich wartość nie może przekroczyć 2000 zł.

Czy uszkodzone banknoty wymieniane są na miejscu?

W większości przypadków uszkodzone banknoty wymieniane są na miejscu – od razu po ich przyjęciu otrzymasz 100% lub 50% wartości nominalnej. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy:

  • uszkodzenie jest znaczne – doszło do zawilgocenia, kruszenia czy zanieczyszczenia,
  • istnieje podejrzenie co do autentyczności banknotu.

W takim przypadku zachodzi konieczność przesłania pieniędzy do centrali NBP – wraz z podaniem swoich danych. Jeśli decyzja o wymianie będzie odmowna, otrzymasz ją wraz z uzasadnieniem oraz przesłanymi przez ciebie banknotami.