Sprzedaż auta

Jak sprzedać auto wzięte w leasing?

15 lutego 2021

Użytkujesz pojazd wzięty w leasing i zastanawiasz się nad możliwością jego sprzedaży po zakończeniu umowy? A może chcesz dokonać zbycia samochodu jeszcze w trakcie obowiązywania leasingu? Poznaj możliwości i wybierz rozwiązanie dopasowane do twoich potrzeb.

Leasing samochodowy cieszy się ogromną popularnością wśród właścicieli firm. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy pojazdów decydują się na ich użytkowanie po zakończeniu umowy. Są też tacy, którzy chcieliby sprzedać auto w trakcie obowiązywania leasingu. Nie wszystkie rozwiązania są jednak możliwe do zrealizowania.

Sprzedaż auta z czynnym leasingiem – to niemożliwe

W przypadku leasingu przedsiębiorca pozostaje wyłącznie użytkownikiem auta, zaś jego właścicielem jest firma leasingowa. Oznacza to, że nie można sprzedać pojazdu w okresie trwania umowy, a jedynie po wykupie – i to jeszcze pod pewnymi warunkami.

Jeżeli chcesz zrezygnować z pojazdu w trakcie trwania umowy, jedynym rozwiązaniem jest cesja leasingu na innego przedsiębiorcę. Dotychczasowy leasingobiorca musi zatem wskazać inny podmiot, który decyduje się na przejście umowy leasingowej. Zwykle taka procedura wiąże się z koniecznością dokonania tzw. opłaty manipulacyjnej nakładanej przez leasingodawcę.

Sprzedaż wykupionego pojazdu jest możliwa, ale…

Jeżeli przedsiębiorca decyduje się na wykup auta z leasingu, staje się jego jedynym właścicielem. Daje to możliwość wystawienia pojazdu na sprzedaż. Trzeba jednak mieć świadomość, że będzie wiązało się to z uregulowaniem podatków:

  • gdy wykup dokonywany jest na firmę,
  • gdy wykup dokonywany jest na osobę prywatną, a od zakończenia umowy leasingowej nie minęło 6 miesięcy.

Kolejnym utrudnieniem jest konieczność znalezienia kupca. Ogłoszenie zamieszczone w portalach motoryzacyjnych wcale nie jest jednoznaczne ze sprzedażą – czasami mija sporo czasu.

Wybierz Leasing SMARTPLAN na nowe auta i nie martw się sprzedażą pojazdu

Chcesz mieć możliwość wymiany auta po 3-4 latach na nowe – bez konieczności poszukiwania nabywcy i bez ponoszenia zbędnych kosztów? Wybierz Leasing SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w Toyota Leasing. Na czym to polega?

  • Wybierasz dowolny samochód marki Toyota lub Lexus finansowany leasingiem.
  • Spłacasz miesięczne raty zgodnie z harmonogramem.
  • Wybierasz wariant zakończenia umowy, w którym sprzedajesz auto dealerowi, a z otrzymanych pieniędzy spłacasz ostatnią ratę i wpłacasz czynsz inicjalny kolejnego leasingu.

Taka forma finansowania daje mnóstwo korzyści, a wśród nich m.in.:

  • brak konieczności angażowania środków własnych – możesz użytkować nowy pojazd bez konieczności wpłacania gotówki,
  • brak konieczności poszukiwania nabywcy – dealer gwarantuje, że odkupi auto po zakończeniu umowy,
  • możliwość użytkowania kolejnego, nowego pojazdu będącego na gwarancji producenta,
  • brak konieczności ponoszenia kosztów związanych z uregulowaniem należności podatkowych.

Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących Leasingu SMARTPLAN na nowe pojazdy? Skontaktuj się z naszym doradcą.