Biała Toyota

Czy możliwa jest nadpłata kredytu samochodowego?

28 października 2022

Chcesz zaciągnąć kredyt samochodowy i zastanawiasz się nad ewentualną możliwością nadpłaty zobowiązania w przyszłości? Sprawdź, czy banki stosują takie rozwiązanie i dowiedz się, z czym to się może wiązać.

Kredyt samochodowy jest jedną z najbardziej popularnych form finansowania pojazdów. Nie ma się czemu dziwić, dysponując nawet niewielkimi oszczędnościami, można stać się właścicielem fabrycznie nowego auta. Jednak przed wyborem konkretnej oferty, warto sprawdzić opcję wcześniejszej spłaty zobowiązania. Dzięki temu – w razie pojawienia się dodatkowego zastrzyku gotówki – będzie można uregulować pozostały do spłaty kredyt.

Nadpłata kredytu samochodowego – czy to możliwe?

Banki umożliwiają kredytobiorcy nadpłatę kredytu samochodowego, a nawet jego wcześniejszą spłatę. To dla wielu osób udogodnienie, z którego można skorzystać w przypadku chęci zmniejszenia wysokości miesięcznej raty czy skrócenia okresu finansowania.

Zarówno nadpłata kredytu samochodowego, jak i wcześniejsza jego spłata, są możliwe.  Dobrze jednak dopełnić kilku formalności, m.in.:

  • złożyć dyspozycję o chęci nadpłacenia kredytu samochodowego,
  • poinformować o sposobie rozliczenia nadpłaty na poczet pozostałego zobowiązania. 

Nadpłacając kredyt mamy możliwość zarówno skrócenia okresu finansowania, jak i zmniejszenia wysokości płaconej raty. Jeśli nadpłacimy kredyt, a nie złożymy dyspozycji, to w dniu zapadalności raty zostaje ona automatycznie pomniejszona. Okres spłaty pozostaje wtedy bez zmian.

Czy i kiedy nadpłata kredytu samochodowego się opłaca?

Nadpłata kredytu samochodowego jest możliwa, ale czy opłacalna? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ zależy to przede wszystkim od:

  • warunków finansowania,
  • wysokości nadpłacanej kwoty,
  • indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. 

Wiele osób decyduje się na nadpłacenie kredytu samochodowego w celu skrócenia okresu spłaty, a co za tym idzie – pomniejszenia całkowitej sumy do zapłaty. Czy jest to korzystne? Może być opłacalne, jeśli obecne oprocentowanie nie jest wysokie, a zapowiadane są jego podwyżki. Jeśli natomiast oprocentowanie jest wysokie, a w kolejnych miesiącach prognozuje się jego spadek, taka nadpłata nadal będzie korzystna, ale mniej opłacalna.

Rozważ kredyt z niską ratą

Jeżeli rozważasz nadpłatę kredytu samochodowego w celu obniżenia miesięcznego zobowiązania, sprawdź również opcję finansowania z niższą ratą. Za przykład może posłużyć Kredyt niższych rat Toyota Easy dostępny w ofercie promocyjnej Toyota Banku (RRSO 8,92%). W tym przypadku miesięczne zobowiązanie wyliczane jest w oparciu o cenę pojazdu pomniejszoną o wartość wpłaty własnej i ostatniej raty (balonowej). Możliwość odkupu auta przez dealera pozwala na uzyskanie środków umożliwiających uregulowanie raty balonowej i pokrycie kosztów wpłaty własnej kolejnego kredytu samochodowego.

Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących tego rodzaju finansowania zakupu nowego pojazdu? Skontaktuj się z naszym doradcą.