Toyota BZ4X szara

Czy warto kupić samochód na raty z salonu?

31 maja 2023

Chcesz zmienić samochód na nowy, ale z opcją zewnętrznego finansowania? Auto na raty prosto z salonu to rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób. Sprawdź, na jakich zasadach można ubiegać się o kredyt na nowy samochód i dowiedz się, czy taka opcja się opłaca.

Czy wiesz, że możesz kupić zarówno nowy, jak i używany samochód na raty od dealera? Tego typu oferty skierowane są do osób prywatnych, które nie dysponują pełną kwotą lub nie chcą przeznaczać wszystkich swoich oszczędności na zakup auta. Jednak to, czy takie rozwiązanie będzie opłacalne, zależy przede wszystkim od tego, jaki kredyt na samochód wybierzesz.

Co warto wiedzieć o ofercie kredytowej auta na raty?

Chociaż kredyt gotówkowy pozwala na zakup auta, warto zainteresować się kredytem samochodowym. Jest to opcja znacznie tańsza i nie wiąże się z koniecznością dopełniania mnóstwa formalności. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z finansowania bez wkładu własnego lub wnosząc minimalny wkład własny.

Warto przy tym pamiętać, że kredyt samochodowy to nie tylko klasyczna jego postać. Dostępne są również inne rodzaje finansowania, które różnią się nie tylko ogólnymi kosztami, ale również wieloma innymi aspektami.

Jakie są rodzaje kredytów samochodowych?

Wyróżnić można trzy różne sposoby finansowania samochodu za pomocą kredytu. Dzięki temu mamy szansę wybrać opcję dopasowaną do swoich potrzeb. Kredyt samochodowy jest alternatywą dla opcji, takich jak leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy.

Klasyczny kredyt na używane i nowe auto

Jeśli chcesz kupić nowy lub używany samochód na raty, możesz wybrać klasyczne finansowanie auta. W tym przypadku spłacasz miesięczne raty, a po zakończeniu umowy stajesz się właścicielem samochodu. Okres finansowania trwa tutaj średnio od jednego roku do nawet kilku lat. Musisz się jednak liczyć z tym, że całkowity koszt będzie dość wysoki. Tego rodzaju kredyt uważany jest za jeden z droższych.

Kredyt balonowy

Możesz wziąć samochód na raty, korzystając z kredytu balonowego. To specyficzna forma finansowania, oparta o spłatę utraty wartości samochodu. Cechą charakterystyczną jest też wysoka rata balonowa, która stanowi nawet 30-40% wartości pojazdu.

Za przykład tego typu finansowania może posłużyć Kredyt niższych rat Toyota Easy dostępny w Toyota Banku (RRSO 9,76% w ofercie promocyjnej  „Kredyt Toyota Easy Wiosna”, aktualne na dzień 14.05.2023 r.) . Decydując się na taką opcję, możesz liczyć na niską miesięczną ratę (do 40% niższą w porównaniu z ofertą standardową), co w przeliczeniu może oznaczać nawet kilkaset złotych miesięcznie. Wszystko zależy od ceny samochodu. Atutem jest także opcja wymiany na nowe auto bez angażowania własnych środków – w ramach gwarancji odkupu pojazdu przez dealera. Na korzyść tej oferty przemawia także brak wymogu wkładu własnego lub wkład własny na niskim poziomie.

Kredyt jednoratowy

Inne sposoby finansowania to jednoratowy kredyt. Pozwala on na zakup samochodu bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów finansowania. Na czym polega? Pierwszą kwotę (50% wartości samochodu) należy wpłacić w momencie podpisywania umowy, a ratę (czyli pozostałe 50%) po upływie 12 miesięcy.

Samochód na raty z salonu – potrzebne dokumenty

Chcesz wziąć auto na raty i zastanawiasz się nad niezbędnymi dokumentami? To, jakie z nich należy przedstawić, zależy od wewnętrznej polityki danego banku. Nie bez znaczenia jest również to, czy dochodzi do kredytowania zakupu samochodu nowego czy używanego.

Kupno samochodu na kredyt będzie wiązało się z koniecznością przedstawienia dokumentów finansowych. Często wystarczy dostarczenie wyciągu z rachunku bankowego, który będzie potwierdzał stałe dochody. To niezwykle ważne, ponieważ tego rodzaju dokumenty są jednym z elementów pozwalających na oszacowanie zdolności kredytowej.

Zakup samochodu na raty od dealera – jakie formalności są wymagane?

Czy wiesz, że aby zaciągnąć kredyt na zakup auta, wystarczy odwiedzić salon samochodowy? To właśnie tam dopełnisz wszystkich formalności.

Aby ubiegać się o tego typu finansowanie, należy:

  • udać się do dealera,
  • wypełnić i złożyć wniosek,
  • przedstawić wymagane przez bank dokumenty finansowe.

Potem należy poczekać na decyzję w sprawie kredytu. Jeśli będzie ona pozytywna, formalności kończą się podpisaniem umowy. Następnie odbywa się rejestracja samochodu, dzięki której możesz wyjechać nowym autem z salonu.

Czy wiesz, że? Na etapie ubiegania się o kredyt samochodowy konieczne jest określenie dodatkowych zabezpieczeń. W przypadku Kredytu niższych rat Toyota Easy będzie to cesja praw z polisy AC – to jedyna opcja z uwagi na fakt, że od września 2022 roku dla nowych samochodów nie wydaje się już kart pojazdu.

Ważne! Jeśli chodzi o formalności związane z kredytem, są one podobne zarówno w przypadku samochodów używanych, jak i fabrycznie nowych.

Czy warto kupić auto na raty z salonu samochodowego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić samochód na raty od dealera? Takie rozwiązanie jest wybierane przez wiele osób, umożliwia bowiem szybkie sfinansowanie zakupu samochodu, a jednocześnie nie obciąża domowego budżetu.

Aby jednak kredyt samochodowy wpisał się w twoje oczekiwania, musisz dokładnie przeanalizować wszystkie oferty. Zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie kredytu, ale również na całkowity koszt kredytu, czyli RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Nie bez znaczenia jest też wysokość rat oraz warianty zakończenia umowy kredytowej – mowa na przykład o opcji wymiany auta na nowe bez angażowania dodatkowych środków własnych.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, czy kupić nowe auto lub auto używane, weź pod uwagę inne sposoby finansowania samochodu niż własne oszczędności. Te ostatnie mogą ci się przydać na przykład na dobre ubezpieczenie komunikacyjne.