Mirai elektryczny

Czy warto teraz kupić samochód elektryczny?

26 października 2022

Rosnące ceny paliwa skłaniają wiele osób do rozważań nad zasadnością nabycia samochodu elektrycznego. Takie rozwiązanie może okazać się opłacalne – zwłaszcza że istnieje opcja uzyskania dofinansowania na zakup takiego auta. Poznaj więcej szczegółów i sprawdź, czy inwestycja w elektryka faktycznie jest korzystna.

Polskimi drogami porusza się coraz więcej pojazdów hybrydowych oraz samochodów z silnikiem elektrycznym. Rosnące zainteresowanie tego typu autami wynika nie tylko z pobudek ekologicznych, ale również ekonomicznych.

Samochód elektryczny – wydatek, który się opłaca?

Samochody elektryczne są nieco droższe niż pojazdy z klasycznymi silnikami. O ile jednorazowy koszt będzie wyższy, o tyle w perspektywie długofalowej prawdopodobnie się zwróci. Warto bowiem pamiętać, że w tym przypadku zaczną odchodzić wydatki związane z regularnym tankowaniem auta. A te – jak pokazują ostatnie miesiące – nie należą do najniższych w związku ze znaczną podwyżką cen paliwa.

Należy przy tym podkreślić, że jeszcze jakiś czas temu samochody elektryczne były dużo droższe niż klasyczne modele. Wiele się w tym zakresie zmieniło – szczególnie po wprowadzeniu dopłat rządowych w ramach programu Mój Elektryk. Jako że dofinansowanie można uzyskać na auta nie droższe niż 225 000 zł, koncerny samochodowe zaczęły oferować pojazdy w cenie mieszczącej się w tym limicie. Jeśli chodzi o markę Toyota, w tym przedziale cenowym możesz nabyć model Toyota bZ4X.

Mój Elektryk – program, który zwiększa opłacalność inwestycji w auto elektryczne

Nie da się ukryć, że za opłacalnością zakupu samochodu elektrycznego stoi m.in. rządowy program Mój Elektryk. Środki przyznawane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W ramach dofinansowania można uzyskać nawet do 18 750 zł wsparcia (do 27 000 zł w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny).

Warto przy tym podkreślić, że dotacja jest przyznawana na pojazdy z przebiegiem nieprzekraczającym 50 km. Samochody z większym przebiegiem, które są zarejestrowane przez dealera czy dystrybutora, nie wpisują się w warunki dofinansowania. Oznacza to, że wyłączone są auta z rynku wtórnego.

Skorzystaj z leasingu samochodu elektrycznego i otrzymaj dofinansowanie

Czy wiesz, że wcale nie musisz nabywać auta za gotówkę, aby móc otrzymać dofinansowanie w ramach programu Mój Elektryk? Jeśli nie chcesz nadmiernie obciążać domowych finansów, dobrym rozwiązaniem będzie leasing samochodu elektrycznego.

Z takiej formy finansowania mogą skorzystać nie tylko przedsiębiorcy, ale również klienci indywidualni – także w Toyota Leasing. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz liczyć na:

  • wsparcie przy wyborze dopasowanego finansowania,
  • pomoc przy składaniu wniosku o dotację.

Ponadto zostaniesz od razu poinformowany o przyznaniu dotacji, a także o planowanej dacie odbioru auta.

Chcesz poznać szczegóły? Skontaktuj się z naszym doradcą.