Monety ze strzałką

Dlaczego warto oszczędzać w złotówkach?

26 kwietnia 2024

W jakiej walucie trzymać oszczędności? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Warto wiedzieć, że oszczędzanie w walucie obcej może nieść ze sobą pewne ryzyko. Dowiedz się, dlaczego warto oszczędzać w złotówkach, a nie w walutach obcych.

Oszczędzanie w złotówkach – dlaczego warto?

Wiele osób szuka możliwości bezpiecznego lokowania oszczędności. Trzymanie ich w obcej walucie zawsze jest obarczone pewnym ryzykiem kursowym. Co więcej, nie ma możliwości określenia z całą pewnością, czy wartość danego pieniądza będzie rosła, czy spadała.

Jeśli zatem interesuje cię oszczędzanie w jednej walucie, najlepiej wybrać złotówki. Jest to po prostu najbezpieczniejsze rozwiązanie. Możesz je ulokować na koncie oszczędnościowym lub na lokacie krótkoterminowej.

Dobrym wyborem może być również zdywersyfikowanie portfela, czyli trzymanie pieniędzy zarówno na lokacie, jak i koncie oszczędnościowym. Środki na lokacie będą zamrożone na dłuższy czas, a na zysk trzeba będzie poczekać aż do końca trwa umowy. Natomiast z konta oszczędnościowego pieniądze można wypłacać i wpłacać bez żadnych ograniczeń. Trzeba jednak pamiętać, że poziom wypracowanego zysku zależy od wysokości zgromadzonych środków na koncie.

Trzymanie środków w złotówkach na lokacie lub na koncie oszczędnościowym ma wiele plusów. Zalicza się do nich między innymi:

  • brak konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy o inwestowaniu, 
  • oszczędności zabezpieczone są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny,
  • łatwe i szybkie procedury zakładania takich produktów,
  • szeroka oferta rynkowa lokat i kont oszczędnościowych, które są atrakcyjnie oprocentowane. 

Jeśli szukasz pewnego miejsca do ulokowania polskiego pieniądza, atrakcyjną opcją jest Lokata Standard w Toyota Banku. Otrzymasz oprocentowanie nawet do 5,70% (aktualne na dzień 25.03.2024 r.), co pozwoli ci zabezpieczyć kapitał przed inflacją. Nic nie ryzykujesz – po zakończeniu umowy wypłacasz cały kapitał powiększony o wypracowane odsetki.

Jakie są przewagi złotówki względem obcej waluty?

Przewagą oszczędzania w rodzimym pieniądzu, zamiast w dolarach amerykańskich, euro, czy frankach szwajcarskich, jest unikanie ryzyka kursowego. Pojawia się ono wówczas, gdy chcesz oszczędzać w walucie obcej, a potem środki te ponownie wymienić na złotówki i na tym zyskać. Na pewno nie zawsze uda ci się na tym zarobić. Nie da się przewidzieć momentu, w którym złoty będzie się umacniał, a kiedy będzie spadał. Ryzykowne są również wszelkie inwestycje i kredyty w obcych walutach (słynny przykład franka szwajcarskiego jako waluty kredytów hipotecznych). Przykładem ryzyka oszczędzania w obcej walucie może być też lira turecka. W ciągu ostatnich 20 lat zanotowała sukcesywny spadek siły nabywczej w odniesieniu do złotego.

Dlatego inwestowania na rynku walutowym nie należy traktować jak pewnego i bezpiecznego sposobu na wysokie zyski. Tego typu działanie wymaga sporo zaangażowania, wiedzy i stałego analizowania bieżącej sytuacji ekonomicznej. Z pewnością nie jest to więc rozwiązanie dla każdego. Jeśli szukasz pewnego i bezpiecznego sposobu na pomnażanie środków i nie dysponujesz specjalistyczną wiedzą, oszczędzanie w złotówkach jest o wiele lepszym wyborem.

Jakie są minusy oszczędzania w złotówkach?

Minusy oszczędzania w złotówkach są związane przede wszystkim z inflacją, czyli ze spadkiem wartości pieniądza w czasie. Dlatego niektórzy specjaliści, bazując na analizach udostępnianych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny, doradzają dywersyfikację portfela.

Oznacza to trzymanie oszczędności w złotówkach i kilku różnych walutach fiducjarnych. Jeśli jedna z nich zaliczyłaby spadek, inne mogą zrekompensować stratę. Zawsze jednak należy wybierać waluty o stabilnej wartości. Warto jednak pamiętać, że wartość poszczególnych walut dość dynamicznie zmienia się w czasie, a na ich kurs ma wpływ wiele czynników, m.in. ogólnoświatowa sytuacja ekonomiczna, polityczna, czy strategiczna, a także wydarzenia w konkretnym kraju.

Przy takim podejściu dobrym rozwiązaniem może być np. konto oszczędnościowe lub lokata krótkoterminowa w PLN, a oprócz tego dywersyfikacja portfela. Jeśli masz wątpliwości, jaką decyzję podjąć, mogą ci pomóc doradcy finansowi.

Pamiętaj! Oszczędzanie nie musi być trudne, postaw tylko na bezpieczne produkty, których mechanizm działania nie wymaga specjalistycznej wiedzy – chodzi na przykład o wspomniane wcześniej lokaty i konta oszczędnościowe. Właściwie w każdym banku znajdziesz szeroką ofertę tego typu produktów, które zostały stworzone po to, by ułatwić oszczędzanie pieniędzy.

I na koniec warto podkreślić, że zawsze warto oszczędzać, a najważniejsza w tym procesie jest systematyczność.