Pudełka

Gdzie oszczędzać pieniądze przy wysokiej inflacji? Przeczytaj nasz poradnik

12 stycznia 2022

Inflacja rośnie w zawrotnym tempie i nic nie wskazuje na to, aby się to zmieniło w najbliższym czasie. Dlatego coraz więcej osób poszukuje sposobów na ochronę gromadzonych środków. Sprawdź, gdzie najlepiej oszczędzać pieniądze, aby stracić jak najmniej.

Inflacja uważana jest za poważnego wroga oszczędności, ponieważ pieniądze dość szybko tracą na wartości. Szczególnie jest to zauważalne w przypadku, gdy środki przechowywane są na nieoprocentowanym albo słabo oprocentowanym rachunku. Takie sytuacje nie należą do rzadkości, ponieważ spore grono Polaków nadwyżkę finansową trzyma na koncie osobistym.

Oszczędzanie pieniędzy przy wysokiej inflacji – czy to ma sens?

Wiele osób zastanawia się nad zasadnością odkładania pieniędzy w obliczu galopującej inflacji. Oszczędzanie ma sens, o ile środki będą miały szansę pracować na zysk. Chociaż dobrym rozwiązaniem mogą okazać się instrumenty o wysokiej stopie zwrotu, takie inwestycje zwykle są bardzo ryzykowne i wymagają sporego kapitału.

Ponadto pomnażanie oszczędności za pośrednictwem zyskownych instrumentów obarczone jest nie tylko ryzykiem utraty części środków. Wymaga także ogromnej wiedzy dotyczącej inwestowania i obserwowania tendencji rynkowych.

Jak bezpiecznie oszczędzać pieniądze?

Istnieją bezpieczne, choć mniej zyskowne instrumenty finansowe, dzięki którym można uchronić oszczędności przed szalejącą inflacją. To, w jak dużym stopniu uda się „zabezpieczyć” pieniądze, uzależnione jest głównie od oprocentowania.

Konto oszczędnościowe – idealne na początek

Jeżeli dopiero przymierzasz się do oszczędzania i nie dysponujesz większą nadwyżką finansową, załóż konto oszczędnościowe. Tutaj możesz zarabiać już od pierwszej złotówki, a każda wpłata powiększa kapitał, od którego naliczane są odsetki. Dzięki temu już po kilku miesiącach możesz sporo zyskać.

Aby stopień ochrony pieniędzy był jak największy, zwróć uwagę na wysokość oprocentowania. Indeksowane Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku oparte jest o stawkę WIBOR 3M, dzięki czemu aktualnie oferuje bardzo korzystne oprocentowanie.

Lokata – gdy dysponujesz znaczną nadwyżką finansową

Założenie lokaty bankowej to kolejny krok do zrealizowania, gdy poprzez regularne wpłaty na konto oszczędnościowe uda ci się zgromadzić sporą nadwyżkę finansową.

Podobnie jak w przypadku rachunku oszczędnościowego, tak i tutaj koniecznością jest zweryfikowanie oprocentowania. Warto wybrać taki produkt, który charakteryzuje się dość wysokim oprocentowaniem. Już nawet 2% w skali roku będzie dobrą opcją, ponieważ pozwoli połowicznie uchronić środki przez inflacją.

Jeżeli nie jesteś osobą skłonną do ryzyka, ale zależy ci choćby na częściowej ochronie pieniędzy przed skutkami inflacji, postaw na bezpieczne produkty finansowe.