Gdzie trzymać pieniądze w 2021 roku ?

Gdzie trzymać pieniądze w 2021 roku?

22 stycznia 2021

Polacy coraz chętniej odkładają pieniądze z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości. Problem w tym, że oprocentowanie lokat i konto oszczędnościowych nie zachęca do gromadzenia pieniędzy. Czy to oznacza, że nie warto odkładać tam kapitału? Jeśli nie, to gdzie go ulokować?

Sytuacja na rynku finansowym i rekordowo niskie stopy procentowe każą zastanawiać się nad zasadnością oszczędzania oraz nad możliwościami odkładania środków. Chociaż nie wygląda to optymistycznie, trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie jest nie tylko niebezpieczne, ale także nie pozwoli uchronić ich przed inflacją. Zatem gdzie warto trzymać środki w 2021 roku?

Konto oszczędnościowe

Mimo dużo niższego oprocentowania (w porównaniu do kilku poprzednich lat), nie warto rezygnować z konta oszczędnościowego. Tego typu produkt bankowy jest pomocny, choćby do tego, aby w ogóle zacząć odkładać środki. Na jego korzyść przemawia przede wszystkim możliwość systematycznego gromadzenia pieniędzy - już od pierwszej złotówki w sposób bardzo elastyczny.

Chociaż oprocentowanie kont oszczędnościowych nie należy do rekordowych, warto szukać promocyjnych ofert. Za przykład niech posłuży np. Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku. Zaczynasz z oprocentowaniem 0,3% w skali roku, ale możesz zyskać nawet 0,8% w skali roku - w przypadku depozytu na poziomie min. 50 000 zł. Taki wzrost motywuje do regularnego oszczędzania.

Lokata w banku

Jeszcze kilka lat temu zarabianie na lokacie miało większy sens. Obecnie, podobnie jak konto oszczędnościowe, pozwala generować dużo mniejsze zyski. Mimo tego warto zdeponować środki właśnie tam, aby powiększyć kapitał o odsetki.

Jeśli zależy ci na wypracowaniu zysków choćby minimalnie wyższych od przeciętnych, nie decyduj się na przypadkowy produkt. Należy porównać kilka lokat, a jest w czym wybierać. W analizie uwzględnij między innymi takie aspekty jak: wysokość oprocentowania, czas trwania umowy, minimalna i maksymalna kwota depozytu, liczba lokat możliwych do założenia przez jedną osobę.

Antyinflacyjne Polskie Obligacje Skarbowe

Do wyboru masz obligacje skarbowe czteroletnie (z oprocentowaniem 0,75% powyżej stopy inflacji ogłoszonej za poprzedni rok) oraz dziesięcioletnie (pozwalające zyskać 1% powyżej inflacji ogłoszonej za poprzedni rok).

Warto podkreślić, że tego typu produkt nie jest w stanie ochronić pieniędzy przed inflacją w 100%. Oprocentowanie zmienia się raz w roku, a zmiana ustalana jest w oparciu o dane historyczne. Powtórna obniżka inflacji w ciągu tego samego roku nie zostanie zatem uwzględniona.

Chociaż tego typu oszczędzanie ma charakter długoterminowy, w dowolnym momencie zrezygnować. Co prawda trzeba się liczyć z “karą” - utratą części wypracowanego zysku (z ostatniego roku). Pozostała część wypracowanych odsetek jest wypłacana.

Jeżeli nie lubisz ryzykować i wolisz sprawdzone rozwiązania – ze stałym dostępem do środków, konto oszczędnościowe będzie najbezpieczniejszym wyborem. Grunt to znaleźć ofertę, która zmotywuje do oszczędzania w tych niepewnych czasach i da poczucie bezpieczeństwa.