labirynt

Gwarancja bardzo wysokich i pewnych zysków?
Uważaj, to może być pułapka

7 stycznia 2022

Gwarancje wysokich zysków bez ponoszenia żadnego ryzyka inwestycyjnego są w stanie skusić każdego, kto szuka sposobów na pomnażanie zgromadzonych oszczędności. Brak ostrożności Polaków wykorzystują oszuści, którzy – poprzez składanie obietnic – zachęcają do wpłacania pieniędzy. Tymczasem jest to pułapka, która kosztuje utratę oszczędności życia.

Oszuści żerują na nieświadomości finansowej wielu osób, którym zależy na pomnażaniu swoich pieniędzy w sposób najbardziej zyskowny. W ostatnim czasie popularną metodą jest zachęcanie do inwestowania i zarabiania na rynku paliw – w ramach kampanii zorganizowanej przez złodziei podszywających się pod znany polski koncern naftowy.

Na czym polega oszustwo?

Działanie oszustów zawsze sprowadza się do tego samego: wzbudzenia zaufania, wyłudzenia danych, namówienie do wpłaty środków. To nic innego jak phishing – popularna metoda oszustwa, której istotą jest podszywanie się pod inną osobę lub instytucję.

Procedura składa się z kilku kroków, które – w zależności od planu złodziei – mogą się nieznacznie różnić.

Osoba skuszona wizją wysokich zysków:

  • klika w reklamę,
  • wypełnia formularz, pozostawiając swoje dane,
  • kończy rejestrację z pomocą „doradcy”,
  • wpłaca pierwszą kwotę – w wysokości ok. 250-300 EUR/USD.

Otrzymuje ona informację zwrotną dotyczącą pierwszych zysków – rosną one z dnia na dzień. To z kolei zachęca do dokonania kolejnej wpłaty, aby móc zarobić jeszcze więcej.

Pierwsze kłopoty wcale nie pojawiają się w momencie wypłaty części zysków. Inwestor zwykle otrzymuje pieniądze – taki ruch wzbudza jeszcze większe zaufanie i zachęca do wpłacenia większej kwoty. Problemy zaczynają się później, a oszuści działają zgodnie z różnymi scenariuszami:

  • może pojawić się informacja o oflagowaniu konta jako podejrzane, co wymusza konieczność wpłaty kolejnych środków w ramach weryfikacji,
  • może pojawić się informacja o konieczności odprowadzenia prowizji od wypłaty środków, która nie może zostać potrącona z wpłaconego już kapitału,
  • na ostatnim kroku wypełniania formularza niezbędnego do wypłaty środków będzie zawsze pojawiał się błąd.

Efekt? Wpłacone pieniądze będzie trudno odzyskać.

Nie wierz obietnicom wysokich zysków

Jeżeli chcesz uniknąć utraty oszczędności życia, nie daj się nabrać na obietnice wysokich zysków – nawet wtedy, gdy inwestycja ma się odbywać pod patronatem znanych osobistości. Zamiast inwestować pieniądze w nieznane instrumenty finansowe, lepiej postawić na sprawdzone metody pomnażania zysków.

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest lokata bankowa. Chociaż jej oprocentowanie nie zapewnia spektakularnych zysków – w tym przypadku mniej znaczy więcej. Może i jednostkowo zyskasz mniej, ale finalnie odzyskasz wpłacony kapitał powiększony o należne odsetki.

Jeżeli dasz się skusić obietnicom wysokich zysków bez żadnego ryzyka i to jeszcze w krótkim czasie, możesz stracić wszystko.

Zachowaj czujność i – jeśli nie masz pewności, co do bezpieczeństwa inwestycji – zdobądź więcej informacji na temat prowadzonej inwestycji.