Szczęśliwa para

Jak bezpiecznie korzystać w wakacje z karty płatniczej?

20 lipca 2023

Wakacje to czas beztroski oraz wspaniałych podróży, często do odległych zakątków świata. Niestety przestępcy „nie biorą wolnego” i czyhają na posiadaczy kart płatniczych także podczas wakacyjnych wyjazdów. Jak chronić swoje finanse na urlopie? Jakie zasady pozwolą nam poczuć się bezpiecznie także za granicą? Sprawdź.

Bezpieczne finanse. Jak o nie zadbać podczas wakacji?

Większość osób na co dzień pamięta o zasadach bezpiecznego korzystania z karty płatniczej i bankowości internetowej. Wakacje to jednak czas rozluźnienia i relaksu, podczas którego chciałoby się zapomnieć o obowiązkach i cieszyć urlopem. Wykorzystują to przestępcy, który czekają na chwilę nieuwagi, czy roztargnienia u użytkowników kart bankowych. Kradzieże i wyłudzenia często zdarzają się właśnie latem, kiedy właściciele kont są mniej czujni.

Poza tym za granicą mogą pojawić się pewne różnice w obsłudze kart płatniczych czy bankomatów. Te ostatnie mogą wyglądać i działać trochę inaczej niż w Polsce, więc trudno będzie zorientować się, czy któryś z nich jest podejrzany. Komunikaty na terminalu płatniczym w obcym, niezrozumiałym języku również mogą okazać się mylące. Sprawdź, jak sobie radzić z takimi zagrożeniami.

Dowiedz się także: Podejrzana transakcja na karcie? Sprawdź, co warto zrobić

7 zasad bezpiecznych finansów na wakacjach

Aby uniknąć zagrożeń podczas korzystania z karty bankowej podczas urlopu, przede wszystkim warto zachować zdrowy rozsądek. Wakacje to czas relaksu, ale nie może to stanowić usprawiedliwienia dla lekkomyślnych zachowań. Sprawdź, jak bezpiecznie posługiwać się kartą płatniczą w podróży.

 1. Nie udostępniaj nikomu swoich danych osobowych i bankowych – chroń numer karty, PIN i dane logowania. Upewnij się, że korzystasz z bezpiecznego połączenia internetowego, jeśli dokonujesz transakcji online. To ważne zwłaszcza w publicznych sieciach wi-fi, na przykład na lotnisku. 
   
 2. Stwórz kopię zapasową danych kontaktowych – zapisz numery telefonów do banku, abyś mógł natychmiast skontaktować się z nim w razie utraty karty, kradzieży lub innych nieprawidłowości.
   
 3. Monitoruj swoje transakcje – regularnie sprawdzaj stan swojego konta bankowego, aby monitorować transakcje i ewentualne nieprawidłowości. Jeśli zauważysz coś podejrzanego, skontaktuj się z bankiem.
   
 4. Ogranicz korzystanie z nieznanych bankomatów – staraj się używać tylko tych, które są powiązane z twoim bankiem lub należą do znanych sieci. Unikaj korzystania z urządzeń na odludziu lub w podejrzanych miejscach – mogą być bardziej podatne na oszustwa.
   
 5. Chroń PIN i nie udostępniaj go nikomu – unikaj oczywistych kodów, takich jak data urodzenia czy sekwencje kolejnych cyfr. Staraj się wpisywać PIN, zasłaniając klawiaturę i zwracaj uwagę, czy nikt cię nie podgląda. 
   
 6. Używaj bezpiecznej przeglądarki internetowej – upewnij się, że korzystasz z aktualnej i bezpiecznej wersji systemu.  Zwróć uwagę na symbol kłódki w pasku adresu, który potwierdza bezpieczeństwo połączenia. 
   
 7. Zachowaj ostrożność przy płatnościach zbliżeniowych – przybliżaj kartę tylko do bezpiecznych terminali płatniczych, najlepiej obsługiwanych przez znane sieci. Regularnie monitoruj wykonane transakcje na koncie. 

To kilka prostych zasad, które mogą okazać się bezcenne podczas wakacyjnego wyjazdu. Pamiętaj, że oszuści nie mają wakacji – cały czas udoskonalają swoje metody wykradania danych osobowych i środków z kont bankowych. Nie warto ryzykować.

Polecamy: Jak bezpiecznie wpłacić pieniądze na bankowe konto?