Jak bezpiecznie robić zakupy przez internet

Jak bezpiecznie robić zakupy przez internet? Podpowiadamy

8 września 2021

Coraz więcej osób robi zakupy przez internet. Dowiedz się, jak bezpiecznie kupować przez internet. Poznaj 3 najważniejsze zasady.

Bezpieczne zakupy przez internet – na co zwrócić uwagę?

Pandemia koronawirusa spowodowała znaczny wzrost liczby Polaków dokonujących zakupów w Internecie. Nie ma się czemu dziwić, bo kupowanie online ma wiele zalet. Aby jednak transakcje zawierane na odległość były bezpieczne, warto pamiętać o kilku zasadach. Pozwoli to zapobiec sytuacjom, w których internauci stają się ofiarami oszustw.

Zakupy online są bezpieczne – nawet jeszcze bardziej niż kilkanaście lat temu. Odpowiadają za to coraz bardziej zaawansowane procedury bezpieczeństwa, a także systemy płatności zabezpieczające interesu obu stron transakcji. Niestety nie każdej próbie oszustwa da się zapobiec, ponieważ często wynika to z braku świadomości konsumentów lub ich nieuważnego postępowania w Internecie – nierzadko już na etapie wyboru sklepu internetowego.

Jak bezpiecznie kupować w Internecie? Najważniejsze zasady

Stosowanie metod zabezpieczających transakcje internetowe nie zwalnia kupującego z kierowania się tzw. zasadą ograniczonego zaufania. Trzeba zachować czujność, ponieważ nieuczciwi sprzedawcy nadal się zdarzają, podobnie jak cyberprzestępcy próbujący wykraść wrażliwe dane.

1. Kupuj wyłącznie w sprawdzonych sklepach internetowych

Zakupów dokonuj tylko u wiarygodnych sprzedawców. Wybieraj zatem sklepy internetowe, które:

• mają pozytywne komentarze innych klientów – najlepiej jeśli takich opinii będzie co najmniej kilkaset, • stosują odpowiednie zabezpieczenia swojej strony internetowej, np. w postaci wymaganego przez Google certyfikatu SSL • istnieją na rynku od wielu lat.

Nie daj się przy tym skusić na atrakcyjne ceny – dużo niższe w porównaniu z konkurencją. Może to być celowy zabieg – po to, aby skłonić cię do zakupów i wyłudzić twoje dane.

2. Płatności dokonuj za pośrednictwem operatorów płatności internetowych

Wiarygodne sklepy online najczęściej korzystają z pośrednictwa operatorów płatności internetowych – dla wygodny swojej i swoich klientów. Dzięki temu istnieje możliwość szybkiego zaksięgowania płatności, co przełoży się na sprawniejszą realizację zamówienia.

Twoją czujność powinna wzbudzić wyłącznie metoda płatności na rachunek bankowy lub korzystanie z pośrednictwa nieznanych operatorów. Pod żadnym pozorem nie wpisuj też danych z karty płatniczej bezpośrednio w serwisie transakcyjnym sklepu internetowego.

3. Do płatności internetowych korzystaj z dodatkowego konta osobistego

Jeżeli chcesz mieć pewność, że cyberprzestępca nie dotrze do twoich środków zgromadzonych na rachunku bankowym, możesz otworzyć jeszcze jedno konto osobiste. Tym razem będzie służyło ci na przykład do dokonywania zakupów w sklepach internetowych.

Co, jeśli doszło do oszustwa?

Jeśli stałeś się ofiarą oszustwa, należy jak najszybciej to zgłosić. Warto zawiadomić nie tylko policję, ale również bank – szczególnie, jeśli płatność została dokonana za pomocą karty płatniczej.

Ponadto masz możliwość skorzystania z usługi chargeback, tzw. obciążenia zwrotnego. Pozwala to na odzyskanie środków wówczas, gdy doszło np. do nieautoryzowanej transakcji. W takim przypadku wystarczy skontaktować się ze swoim bankiem i postępować zgodnie ze wskazówkami.